شناي ايران و 17 ساله‌اي که با سهميه اهدايي به دنبال ارتقاي رکورد ملي است
شماره خبر : 133514
آريا نسيمي شاد در حالي تنها نماينده شناي ايران در بازي‎هاي المپيک ???? برزيل خواهد بود که تنها هدفش از اين حضور تلاش براي بهبود رکورد ملي ايران است.

تيم ملي شناي ايران که 5 شناگر در ترکيب آن حضور داشتند، با پيش رو داشتن مسابقات انتخابي المپيک 2016 ريو، پس از سپري کردن تمرينات داخلي، براي برپايي اردويي يک ماهه راهي مجارستان شدند. پايان اين اردوي تدارکاتي مصادف با مسابقات کسب سهميه المپيک مي‎شد.

شنا، ناتوان در کسب سهميه

رقابت‎هاي انتخابي المپيک بوداپست مجارستان نهم تير ماه 1395 آغاز شد.هيچ کدام از 5 شناگر کشورمان نه تنها نتوانستند ورودي المپيک را به دست بياورند، حتي در جابه‎جايي رکوردهاي ملي هم ناکام ماندند تا بر اساس آن چيزي که پيش‌بيني‎ مي‎شد، کسي نتواند ورودي المپيک را به دست بياورد.

يک شناگر المپيکي به لطف وايلد کارت

پيش از برگزاري مسابقات کسب سهميه، فدراسيون جهاني شنا اعلام کرده بود که اگر ورزشکاران ايران موفق به کسب سهميه المپيک نشوند، وايلد کارتي (سهميه اهدايي) به شناي ايران داده مي‎شود.  بر همين اساس و پس از ناکامي شناگران ايران در کسب سهميه مستقيم بازي‎هاي المپيک،  فدراسيون جهاني شنا از «آريا نسيمي شاد» ملي پوش 17 ساله کشورمان به صورت رسمي دعوت کرد. دليل اين انتخاب فدراسيون جهاني حضور نسيمي‎شاد در مسابقات جهاني کازان بود، البته شناي ايران کسب اين سهميه را مديون روابط خوب مديران فدراسيون شناي کشورمان با فدراسيون جهاني است.

نسيمي‌شاد؛ 17 ساله‌اي در جمع بزرگان

نسيمي‌شاد با رکورد 2 دقيقه و 20 ثانيه و 22 صدم ثانيه به بازي‌هاي المپيک راه يافت. بهترين زمان ثبت شده توسط او در اين ماده 2 دقيقه و 18 ثانيه و 88 صدم ثانيه است. او با اين رکورد با وجود سن کمش رکورددار بزرگسالان ايران هم هست.

نسيمي‌شاد در المپيک بايد در مجموعه ورزش‌هاي آبي شهر ريودژانيرو و در استخري با گنجايش 14000 نفر با 38 شناگر برتر جهان مسابقه بدهد. مدافع عنوان قهرماني در اين ماده شناگر پرقدرت مجارستاني است. «دنيل گيورتا» که المپيک 2012 را با قهرماني اين ماده به ياد مي‌آورد با ثبت زمان 2:08:10 جواز حضور در ريو 2016 را کسب کرده است. گيورتا در اين ماده تا کنون يک طلا و يک نقره از المپيک به خانه برده است. او در صورت قهرماني در ريو 2016 يکه تاز تاريخ اين ماده لقب مي‌گيرد.

آريا نسيمي شاد به خوبي مي‌داند در چه ميداني قرار است حضور پيدا کند. او مي‎داند رکوردهايش با دنيا فاصله دارد و نمي‎‎تواند حتي از مرحله گروهي صعود کند اما با اين حال جوان شناي ايران به دنبال ارتقاي رکورد ملي که در اختيار خودش قرار دارد، است. او آينده روشني دارد و اميد است که مسئولان ورزش کشور فکر و البته برنامه مناسبي براي اين جوان داشته باشند.

شنايي که همين است و بس

المپيک 2012 لندن پس از اينکه يکي از تيراندازان ايران رتبه نامناسبي کسب کرد و تقريبا در بين نفرات آخر قرار گرفت. پيام‎هاي طنز آميزي با حالت کنايه در شبکه‎هاي اجتماعي ردوبدل شد که نکند وقتي تيراندازمان آخر شده است، شناگرمان غرق شود. پيام‎هاي طنزي که گواه از واقعيتي تلخ داشت. پتانسيل شناي ايران، کشوري با حدود 80 ميليون نفر جمعيت کسب يک سهميه اهدايي آن هم به خاطر روابط نيست. قطعا شناي ايران پتانسيل بالايي خواهد داشت اما مشکلات سخت‎افزاري و محدوديت‎هاي مالي و صد البته کم توجهي مسئولان ارشد ورزش کشور به اين رشته ورزشي باعث شده است که يک سهميه اهدايي در اين رشته پرمدال را افتخار قلمداد کنيم.

ارسال در: دوشنبه 4 مرداد ساعت 11:04 (1395/5/4)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن