وزنه برداران ايراني در المپيک را بيشتر بشناسيم
شماره خبر : 133662
وزنه برداران المپيکي قبل از اعزام به ريو رکوردهاي اميدوار کننده اي از خود در تمرينات به جا گذاشته اند و در حاليکه بهداد روز به روز بهتر مي شود، سجاد انوشيرواني و سهراب مرادي بسيار آماده نشان داده اند.

وزنه برداري يکي از پر اميدترين رشته هاي ايران در المپيک هاي گذشته بوده است و ايران از 2000 سيدني به بعد تنها در يک المپيک موفق به کسب طلا در اين رشته نشده است. حسين توکلي، حسين رضا زاده و بهداد سليمي در ادورا گذشته توانسته اند با طلاهاي خود ايران را در رده بندي مدال آوران بالا بکشند و براي المپيک پيش رو حالا وزنه برداران بسيار آماده نشان داده اند، از بهداد که به روزهاي خوب خود نزديک شده است تا کيانوش و سهراب که رکوردهاي فوق العاده اي در تمرينات از خود به جاي گذاشته اند.

 * کيانوش رستمي (85 کيلوگرم): 
وزنه بردار دسته 85 کيلوگرم، متولد 1 مرداد 1370 در اسلام آباد غرب،کرمانشاه. کيانوش شانس اول کسب مدال براي تيم ملي وزنه برداري ايران در المپيک محسوب مي شود چرا که در مسابقات بين المللي جام فجر توانست درحرکت دو ضرب وزنه 220 کيلويي را مهار کند تا رکورد دنيا را 2 کيلو افزايش دهد. او در المپيک 2012 لندن هم تا مرز کسب مدال طلا پيش رفته بود اما در نهايت روي سکوي دوم ايستاد ولي حالا در 26 قصد دارد کلکسيون افتخاراتش را با مدال طلاي المپيک 2016 ريو کامل کند. کيانوش سال هاي گذشته در اوزان 69، 77 و 85 کيلوگرم، 13 بار در مسابقات آسيايي، جهاني و المپيک حضور داشته و با کسب 2 طلا و يک نقره قهرماني جهان، يک نقره المپيک، يک نقره بازي هاي آسيايي، 2 طلاي جوانان جهان و دو نقره رقابتهاي قهرماني آسيا يکي از عنوان دار ترين وزنه برداران حال حاضر دسته 85 کيلوگرم به شمار مي رود.


در اين وزن 25 وزنه‌بردار در المپيک2016 ريو حضور دارند. کيانوش رستمي، تيان تائو از چين و آرتيم اوکولف روس، مهم‌ترين چهره‌هايي هستند که براي کسب مدال طلا با يکديگر رقابت دارند. کيانوش براي شکستن رکورد دوضرب المپيک هم بايد به وزنه 216 کيلويي حمله کند، چراکه رکورد دوضرب دسته 85 کيلوگرم در المپيک با 215 کيلوگرم دراختيار پيروس ديماس يوناني قرار دارد و از سال 2000 تاکنون پابرجاست.

* سهراب مرادي (94 کيلوگرم):
 وزنه بردار دسته 94 کيلوگرم، 31 شهريور 1367 در اصفهان. با 9 سال حضور در تيم هاي ملي و شرکت در مسابقات بين المللي يکي از با تجربه ترين وزنه برداران ملي پوش ايران به شمار مي رود. سهراب بعد از 3 سال دوري از رقابت هاي بين المللي بازگشت قدرتمندي داشت به طوريکه در اردوي کلاچاي موفق شد در رکوردگيري غيررسمي حدنصاب جهاني را جا به جا کند. 


المپيک 2016 ريو دومين المپيک اين وزنه بردار است. سهراب در المپيک 2012 هم حضور داشت اما در حرکت يکضرب اوت کرد و بر خلاف انتظارها بدون کسب مدال از مسابقات برگشت. آن اتفاق درحالي براي اين وزنه بردار افتاد که فقط 3 ماه قبل از آن و در مسابقات قهرماني آسيا با رسيدن به رکورد مجموع 388 کيلوگرم (172 يکضرب و 216 دوضرب) 3 کيلوگرم بيشتر از نفر اول المپيک 2012 وزنه زده بود.
سهراب مرادي در رکورد گيري اردوي کلاچاي در حرکت دوضرب وزنه 234 کيلوگرمي را بالاي سر برد تا يک کيلوگرم رکورد دنيا را که در اختيار ايليا ايلين قزاق بود، بشکند. مرادي همچنين رکورد دوضرب و مجموع ايران را که در اختيار کوروش باقري با 222 کيلوگرم در دوضرب و 407 کيلوگرم در مجموع بود، در دوضرب 12 کيلوگرم و 7 کيلوگرم در مجموع ارتقاء داد. 


او سن چنداني ندارد اما از با سابقه ترين ملي پوشان ايران در وزنه برداري محسوب مي شود که خودش معتقد است در اين سال ها به حق خود نرسيده. سهراب قصد داشت سال ها قبل تلاش براي طلا را متوقف کند اما به گفته خودش اين آخرين بار است که مي خواهد شانس خود را امتحان کند و در تمرينات نشان داده است که براي رسيدن به هدف بسيار آماده است.
سهراب مرادي در راه رسيدن به مدال طلا آدرين زلينسکي از لهستان (قهرمان المپيک لندن در وزن 85کيلوگرم)، وادزيم استرالتسو از بلاروس (قهرمان جهان) و آدام ماليگف از روسيه (قهرمان اروپا) را رقيب خود دارد. در اين وزن علي هاشمي هم حضور دارد.

* بهداد سليمي (105+): 
وزنه بردار فوق سنگين، متولد?? آذر ???? در قائم‌شهر. بهداد سليمي يکي از پرافتخارترين وزنه برداران يک دهه اخير وزنه برداري دنياست که ضمن کسب 9 مدال طلا در رقابتهاي المپيک، جهاني و آسيايي، 2 بار هم عنوان قويترين مرد جهان را به خود اختصاص داده است. از بهداد سليمي به عنوان شانس اول کاروان ورزش کشورمان در المپيک 2016 نام برده مي شد، اما آسيب ديدگي سال گذشته او شوکي بزرگ به ورزش ايران وارد کرد. بهداد در اوج آمادگي و در حالي که براي حضور در مسابقات جهاني 2015 تمرين مي کرد به يک باره زير وزنه سنگين 260 کيلويي از ناحيه رباط صليبي پاي چپ دچار آسيب ديدگي شد تا حضورش در المپيک در هاله اي از ابهام قرار گيرد. 


اما قوي ترين مرد جهان با اين حال دست از تلاش برنداشت و پس از انجام عمل جراحي و گذراندن دوره هاي درماني دوباره دست به وزنه شد تا خود را به المپيک برساند. بهداد اگرچه هنوز با روزهاي خوب فاصله دارد اما هر روز بر کيلوهاي تمريني اضافه مي کند تا در مدت زمان باقيمانده تا المپيک بتواند بار ديگر به مدعي نخست کسب مدال طلا تبديل شود. بهداد سليمي اگر بتواند به اين افتخار بزرگ دست پيدا کند سومين ورزشکار تاريخ ايران لقب خواهد گرفت که دو نشان طلاي المپيک در کلکسيون افتخاراتش خواهد داشت. با اين حال براي مردم ايران که بارها با افتخارآفريني هاي اين ورزشکار شادي کردند، آنچه بيش از طلاي المپيک اهميت دارد سلامتي بهداد سليمي است.  
رقابت اصلي در اين وزن بين بهداد سليمي، لاشا تالاخادزه از گرجستان (قهرمان جهان در سال 2015) خواهد بود. مرت سيم از استوني(نايب قهرمان جهان در سال 2015) نيز از ديگر مدعيان اين وزن است. روسلان آلبگف و الکسي لوچف روس که از بهترين هاي اين دسته هستند به دليل مثبت اعلام شدن آزمايش دوپينگ آنها در ريو حضور نخواهند داشت.

* علي هاشمي: (94 کيلوگرم)
وزنه بردار دسته 94 کيلوگرم، متولد 10 آبان 1370درايلام. هاشمي سال گذشته در نخستين تجربه جهاني خود، در رقابتهاي جهاني آمريکا به روي تخته رفت و با مهار وزنه هاي 173 کيلوگرم در يکضرب و 207 کيلوگرم در دوضرب، با حدنصاب مجموع 380 کيلوگرم در رده چهارم جهان قرار گرفت.


هاشمي در حالي به مسابقات جهاني آمريکا اعزام شد که چند ماه قبل از آن براي نخستين بار با دوبنده تيم ملي در مسابقات قهرماني آسيا در پوکت تايلند شرکت کرده بود؛ تجربه اي که براي او مدال طلاي دوضرب و برنز مجموع را به همراه داشت. هاشمي امسال در مسابقات قهرماني آسيا يکي از مدال آوران تيم ملي بود و موفق شد با رسيدن به حدنصاب مجموع 374 کيلوگرم، ضمن کسب مدال نقره يکضرب و برنز دوضرب، روي سکوي نايب قهرماني آسيا بايستد. حالاهاشمي در آخرين جلسات شوراي فني ليگ راهي المپيک ريو شده است و انگيزه هاي زيادي براي اثبات خود در اين رويداد بزرگ خواهد داشت.

 

  *محمدرضا براري (105 کيلوگرم) 

وزنه بردار دسته 105 کيلوگرم تيم ملي متولد 11 فروردين 1367 در ساري با 28 سال سن. در مسابقات قهرماني آسيا 2016 که در ازبکستان برگزار شد با ثبت رکورد 401 کيلوگرم در مجموع، بهترين رکورد شخصي را به نام خودش به ثبت رساند. براري در تمرينات وزنه هاي سنگين تري را هم مهار کرده است اما در مسابقات رسمي وزنه هاي 180 و 221 در يکضرب و دوضرب، بهترين وزنه هاي او به شمار مي روند. حالا او اميدوار است با افزودن به رکوردهاي شخصي اش همچون نواب نصيرشلال يکي از نفرات حاضر در تيم ملي در رقابتهاي المپيک باشد تا با استفاده از تجربيات ارزشمندي که دارد بتواند در اين آوردگاه مدال آوري کند.  


با وجود نبود ايليا ايلين قزاق، باز هم محمدرضا براري کار سختي را پيش رو دارد. ديويد بجانيان روس، روسلان نورالدينف ازبک، الکساندر زايچيکف از قزاقستان و سيمون مارتيروسيان از ارمنستان جدي‌ترين حريفان براري محسوب مي‌شوند. 


 محمدرضا براري که تاکنون 3 بار در رقابتهاي جهاني بزرگسالان حضور داشته و مدال برنز تک حرکت جهان را نيز درکارنامه خود دارد، وزنه برداري نيست که بتوان به سادگي از کنار نامش عبور کرد.


**برنامه وزنه برداران ايراني در ريو: 

 
* يکشنبه 14 آگوست؛ 24 مرداد 


وزنه‌برداري دسته 94 کيلوگرم 
ساعت 2:30 بامداد


* سه‌شنبه 16 آگوست؛ 26 مرداد


وزنه‌برداري دسته 105 کيلوگرم 
ساعت 2:30 بامداد 


* چهارشنبه 17 آگوست؛ 27 مرداد


وزنه‌برداري دسته 105 + کيلوگرم
ساعت 2:30 بامداد

 

 

 

 

 

 

ارسال در: پنجشنبه 7 مرداد ساعت 13:37 (1395/5/7)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن