90/ جودو و بازهم آبروريزي در المپيک
شماره خبر : 133951
پرونده جودو همانطور که پيش بيني مي‌شد با ناکامي جواد محجوب و سعيد ملايي در ريو بسته شد تا در سي و يکمين دوره المپيک هم دستان کاروان ايران در رشته خالي بماند

ايمان ميري

پرونده جودو همانطور که پيش بيني مي‌شد با ناکامي جواد محجوب و سعيد ملايي در ريو بسته شد تا در سي و يکمين دوره المپيک هم دستان کاروان ايران در رشته خالي بماند.

سعيد ملايي و جواد محجوب نه تنها نتوانستند در ريو حتي يک مبارزه را ببرند بلکه حتي نتوانستند تنها يک امتياز فني از رقبا بگيرند. البته فراتر از اين هم مي‌توانيم برويم. آنها حتي نتوانستند يک فن درست و بدون نقص را در حين يک مبارزه اي که داشتند اجرا کنند تا بازهم فاصله بسيار زياد جودوي ايران  با جودوي روز دنيا مشخص شود.

اينکه جودوکاران ايراني اينگونه در مقابل حريفان ناتوان و دست و پا بسته حاضر مي‌شوند تنها يک معني دارد و آن هم اين است که اساسا در طول سال هاي گذشته چيزي کاشته نشده که حالا به دنبال برداشتش باشيم.

در طول چهار سال گذشته چه زماني که رستگار مسئوليت اين فدراسيون را برعهده داشت و چه زماني که فدراسيون با سرپرست اداره مي‌شد بارها به اين نکته اشاره کرديم که مشکلات مديريتي در حال ضربه زدن به جودو است اما حتي يک بار هم گوش شنوايي پيدا نشد. اوضاع آنقدر به هم ريخته بود که تنها در فاصله چند ماه مانده تا شروع مسابقات بازهم وزارت نشين ها سرپرست جديدي براي اين رشته گماردند.

با اينکه تغيير و تحولات زيادي در دوران حضور رشيد خدابخش به عنوان سرپرست رخ داد ولي با اين حال شايد معقولانه ترين کار حفظ او براي حفظ آرامش جودو بود. هر چند او نيز با بکارگيري نصرت ازبک در راس کادر فني تيم ملي به نوعي نقطه تاريکي در پرونده چند ماهه خود در جودو به جا گذاشت اما با اين حال شايد اگر دست به ترکيب فدراسيون زده نمي‌شد حالا حداقل نماينده‌هاي از پيش باخته جودو بهانه اي براي عملکرد ناشايست خود نداشتند.

البته باز هم گلي به جمال سعيد ملايي که در مقابل روسيه اي باخت که در ريو صاحب مدال شد. او لااقل با اخطار به نماينده گردن کلفت روس باخت و بعد از اين شکست نيز به جا و با تصميمي درست از تيم ملي خداحافظي کرد.

جواد معروف در دسته 100-کيلوگرم به بلژيکي باخت که در ادامه مبارزات نتوانست حتي جزو چهار نفره برتر شود. محجوب نه تنها با ضربه شدن در مقابل بلژيک با ريو خداحافظي کرد بلکه با اين شکست خجالت آورش ثابت کرد که از اين پس مسئولان ورزش و علي الخصوص فدراسيون جودو بايد براي هزينه کردن جهت گزينش و تدارک نمايندگاني که براي مسابقات اعزام مي‌کنند دقت بيشتري کنند.

واقعا اگر به جاي جواد محجوب جودوکاري مبتدي به ريو اعزام مي‌شد نتيجه اي بدتر از او مي‌گرفت؟ پروسه کسب سهميه هم که با آن همه هزينه مشخص است و به قولي بدست آوردن سهميه درطول چهار سال آنقدر ها هم کار بزرگ نبود که تا اين ميزان در موردش تبليغات صورت مي‌گيرد. فرض را در سختي بدست آوردن سهميه هم که بگذاريم به اين نکته مي‌رسيم که اساسا سهميه حضور در المپيک براي چه بدست مي‌آيد؟! براي اينکه برخي را به عنوان توريست راهي کشور ميزبان کنيم؟

جودوکاران ما در ريو به هيچ وجه در مقابل رقبا نجنگيدند که لااقل اگر اين اتفاق افتاده بود امروز مي‌توانستيم بگوييم که آنها تلاششان را کردند. آنها از پيش بازنده بودند. قضاوت دقيق تر با  در اختيار مردم است. اميدواريم مسئولاني که در طول اين سال‌ها باعث شدند جودو به اين حال و روز بيفتد جواب قانع کننده اي براي مردم عزيز داشته باشند

 

ارسال در: يکشنبه 24 مرداد ساعت 20:34 (1395/5/24)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن