90/پيش بيني نود درست از اب در امد
شماره خبر : 133966
پيش بيني نود درست از اب درامد

فتحي:
به کدامين گناه؟
الميپک ريو کارناوال اشک کاروان ايران
قدرت بهداد به مافيا نرسيد!
سعيده فتحي
الميپک ريو کارناوال اشک کاروان ايران است؛ وقتي غريبانه هر کاري که مي خواهند مي کنند و اشک مان را در مي آورند و ...
در روز پاياني رقابت‌هاي وزنه‌برداري المپيک 2016 ريو، مسابقات دسته 105+ کيلوگرم آغاز شد که بهداد سليمي، نماينده کشورمان با 10 وزنه‌بردار از کشورهاي گرجستان (2 نفر)، ارمنستان (2 نفر)، استوني، آلمان، برزيل، مصر، چک و ترکمنستان به رقابت پرداخت که در پايان حرکات دوضرب اوت کرد.

رکوردشکني سليمي در حرکت يک‌ضرب
سليمي در حرکت اول يک‌ضرب وزنه 206 کيلوگرمي را انتخاب کرد که به راحتي موفق به مهار آن شد. وي در حرکت دوم نيز موفق وزنه 211 کيلوگرمي را بالاي سر برد. سليمي براي حرکت سوم وزنه 216 کيلوگرمي را انتخاب کرد تا هم فاصله خود را با حريفان بيشتر کند و هم رکورد جهان و المپيک را بشکند که موفق به مهار اين وزنه شد تا با وزنه 216 کيلوگرم با قرار گرفتن در جايگاه نخست به کار خود در حرکت يکضرب پايان دهد.رکورد قبلي يک‌ضرب المپيک با 212 کيلوگرم در اختيار حسين رضازاده بود که در المپيک 2000 سيدني ثبت کرده بود. البته رکورد يک‌ضرب جهان با 214 کيلوکرم در اختيار خود سليمي در مسابقات جهاني 2011 پاريس بود که آن را بهبود بخشيد.پيش از سليمي لاشا تالاخادزه، وزنه‌بردار گرجستاني با 215 کيلوگرم اين رکورد را به نام خود تغيير داد که چيزي نگذشت و سليمي آنرا پس گرفت تا يک ايراني همچنان عنوان‌دار رکورد فوق‌سنگين در يک‌ضرب باشد.
بعد از سليمي لاشا تالاخادزه از گرجستان با ثبت وزنه 215 کيلوگرمي در يک‌ضرب در جايگاه دوم ايستاد و گور ميناسيان از ارمنستان با مهار وزنه 210 کيلوگرمي سوم شد.

حرکت دوضرب و اوت شدن قوي ترين مرد!
بهداد توانست در حرکت يک‌ضرب بار ديگر تاريخ را تغيير داده و با مهار وزنه 216 کيلوگرم، رکورد جهان و المپيک را جابه‌جا کند. اين اتفاق سبب شد او با روحيه‌اي بالا به سراغ حرکت دوضرب برود. سليمي براي حرکت اول خود وزنه 245 کيلوگرمي را در دو‌ضرب انتخاب کرد که با وجود بالاي سر بردن وزنه، اما دو چراغ قرمز از داوران دريافت کرد تا ناکام شود. او در حرکت دوم خود، دوباره وزنه 245 کيلوگرم را انتخاب کرد و اين بار هم وزنه را بالاي سر برد و سه چراغ سفيد گرفت اما هيئت ژوري قبول نکرد. در حرکت سوم اين وزنه‌بردار در مهار وزنه 245 کيلوگرمي موفق نبود.
بهداد با روحيه اي فوق العاده که جو مثبت ورزشگاه هم با او همراه بود حرکت دو ضرب را شروع کرد. هميشه خيال ايراني ها از بابت حرکت دو ضرب وزنه برداران راحت بود اما اين بار و در ريو اتفاقي افتاد که براي هيچ کس قابل پيش بيني نبود. او در درخواست اول وزنه 245 کيلوگرم را درخواست کرد و با مهار آن مي توانست طلايي شود اما داوران 2 چراغ قرمز و يک چراغ سفيد به او دادند. او در حرکت دوم يک بار ديگر و شبيه به دفعه اول وزنه 245 را مهار کرد و اين بار داوران 3 چراغ سفيد دادند اما ماجراي تلخ از اينجا شروع شد.
وقتي بهداد براي استراحت به سالن گرم رفته بود هيات ژوري 3 چراغ سفيد داوران را رد کرد و حرکت بهداد را خطا اعلام کردند تا او يک بار ديگر پشت اين وزنه بيايد. ثانيه هاي معکوس شروع شده بود و هيچکس باورش نمي شد که اين تصميم را براي او گرفته باشند، حالا که داوران هم قبول کرده اند هيات ژوري نظر آنها را رد مي کند. در اين شوک ثانيه ها کم مي شدند تا بهداد براي حرکت سوم روي تخته برود.
ثانيه هاي کمي تا پايان زمان مانده بود و بهداد که طبيعتا تمرکز لازم را نداشت وزنه را تا زانوهاي خود بالا کشيد و انداخت تا همين صحنه آخرين تصوير او در المپيک ريو باشد. سجاد انوشيرواني و بهداد سليمي فقط توانست براي هيات ژوري اظهار تاسف کنند اما کار از کار گذشته بود و اين تصميمات عليه قوي ترين مرد جهان گرفته شد.

پيش بيني که متاسفانه درست از آب درآمد!
بهداد با تلاش بسيار زياد خود را به اين المپيک رسانده بود و تنها 5 روز بعد از جراحي سنگين زانو تمرينات خود را براي حضور در ريو شروع کرده بود. رکوردشکني در يک ضرب نويد المپيکي فوق العاده را براي او مي داد اما زور قوي ترين مرد جهان به داوران نرسيد تا سه گانه طلاي وزنه برداري ايران در المپيک ريو کامل نشود.
قبل تر نوشته بوديم که مافيا اجازه نخواهد داد بهداد به مدال برسد، متاسفانه هماني که پيش بيني مي کرديم شد، دو طلا براي ايران کافي و سبدش پر شده بود! در مطلبي که روز سه شنبه نوشتم و در 90 چاپ شد در بخشي از آن به مافيا و اينکه احتمالا اجازه مدال آوري به بهداد را نخواهند داد اشاره کردم آن قسمت را بار ديگر با هم بخوانيم:" با اينکه به نظر مي رسد شرايط براي مدال آوري بهداد مساعد است اما بعد از مدال آوري رستمي و مرادي شايعه اي در دهکده بازي هاي المپيک 2016 دهان به دهان چرخيد که مافياي وزنه برداري ديگر اجازه نمي دهد طلاي دسته فوق سنگين هم به ايران برسد!
معمولا تجربه نشان داده که طلاي مسابقات المپيک را مافياي فدراسيون جهاني و اطرافيان تاماش آيان مجاري تعيين مي کنند (رجوع شود به مصاحبه هاي شاهين نصيري نيا پس ازالمپيک ???? سيدني!) و بر همين اساس شنيدن چنين حرف هايي دور از ذهن نيست.
از آنجايي هم که وزنه برداري ايران دو مدال طلاي المپيک را تصاحب کرده است بنابراين سهميه ايران پر شده و طلاي اوزان ??? و فوق سنگين بايد به کشورهاي ديگر برسد.
اميدواريم اين شايعه صحت نداشته باشد و بهداد سليمي هم بتواند صاحب گردن آويز طلا شود اما آنچه اين شايعات را قوت مي بخشد صحبت هايي است که از سوي وزنه برداران ديگر و حتي خود اين قهرمان مطرح مي شود مبني بر اينکه همين که بهداد توانسته به ريو برود يعني طلا گرفته است! به هر حال اميدواريم که اين شايعه صحت نداشته باشد و مثل هميشه سنگين وزن هاي ما بدرخشند."
و ديديم که متاسفانه همه اتفاقاتي که پيش بيني مي کرديم به واقعيت تبديل شد! از وقتي که بهداد با ناداوري مواجه شد خيلي ها با پيام و زنگ به دنبال اين بودند که متوجه شوند ما چرا چنين تيتري را يک روز قبل زده ايم و داستان از چه قرار بوده است، برخي مي گويند که ساختن داستان هايي همچون مافيا و ناداوري براي پوشاندن ضعف هاست ولي واقعيت اين است که در وزنه برداري اين مافيا وجود دارد.
شاهين نصيري نيا هم قبلا به اين مافيا اشاره کرده بود " اينها براي سنگين وزن هم سناريوي جديدي مي ريزند. مگر يادتان نيست با علي حسيني چه کردند.يا اتفاقاتي که براي وزنه برداري ما در سال 2007 ايجاد کردند. اين ها همه دست آيان است. او تعيين مي کند چه کسي در اين رشته مدال بگيرد. روزي که او از وزنه برداري برود ، اين رشته بهشت مي شود."
اگر کمي به وزنه برداري و شخصي همچون آيان اشراف داشته باشيم پيش بيني اينکه آنها اجازه ندهند 2 طلا بيشتر به ايران برسد يا اينکه نخواهند فردي مثل سليمي در وزنه برداري اسطوره دنيا شود چيز عجيبي نيست!

از اشک بنا تا سليمي را در آوردند!
خلاصه آنکه در آخرين ديدار از المپيک ريو بهداد سليمي حذف شد و دستش از رسيدن به مدال کوتاه ماند، سختي کشيده بود، درد کشيده بود، جراحي کرده بود اما رکورد زد. درخشيد ولي مدال نگرفت. حقش را خوردن، سرش را بريدند، عين آب خوردن. جلوي چشم همه. سالن سنترا گل از اشک هاي بهداد، خون گريه کرد. چند ساعت قبل تيم محمد بنا نتيجه دور از انتظاري گرفت. 3 طلاي لندنش به دو برنز آب رفت. بازهم ناداوري تاثير گذار بود. در رقابت هاي عبدولي و نوروزي به عين همه ديدند. آقاي خاص هم گوشه اي پيدا کرد براي زار زدن، از روي شرمندگي، از روي غيرت، اشک او را هم درآوردند.
حميد سوريان هم بود. اشکش را نديديم اما از درون فروريخت و مثل ابر بهار گريست. قهرمان مردمش بود. به جز طلا از او انتظاري نمي رفت اما شرمنده شد. مثل مرده متحرک بود نابغه ايراني. سعيد عبدولي هم همينطور، او پاي ثابت اين ناداوري هاست. شايد حق با اوست...
چند روز قبل مجتبي عابديني هم بود. حق او را هم خوردند. پاي مدال. در آستانه فينال. وقتي همه را انگشت به دهان کرده بود. وقتي با شمشير نازکش، همه را از سر تيغ مي گذراند. اشک او را هم درآوردند. هم او را هم مربي اش، پيمان فخري را.
الهه احمدي. مادر مهربان کاروان امام رضا(ع). تيرهايش براي دومين بار تا دم مدال رفت. تا آستانه تاريخ سازي رفت ولي نشد. نشد که بشود. گريه او از سر ناداوري نبود. از سر کمبود امکانات بود. از کمبود فشنگ. از تحريم.
ليلا رجبي هم بود. بانوي دو رگه ايراني که رگ غيرتش از خيلي ها بيشتر باد دارد. گريه نکرد. در چهره اش خم به ابرو نيامد اما غيرتش مثال زدني بود. طوري در عين بي امکاناتي شبانه روز جنگيد که کسي گلايه نکند چرا 2 متر پايين تر از رکوردش را زد.
بله. خانم ها آقايان کل دنيا اشک ما را در مي آورند. گويا واقعا همه کمر بسته اند به عدم موفقيت ما. به ناکام گذاشتن ما. به کدامين گناه؟ مگر ورزش از سياست جدا نبود؟ مگر روح ورزش به جز مهرباني و سلامت و رقابت عادلانه است؟ پس اين کارها چيست؟ چرا هميشه ما؟ اين صحبت هاي درگوشي چيست؟ تصميم هاي غرض ورزانه از کجا مي آيد؟ اين دست ها در پس پرده ها چه مي کنند؟ چرا؟ 

ارسال در: پنجشنبه 28 مرداد ساعت 06:29 (1395/5/28)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن