90/ مرادي، بازنشسته‌اي که قهرمان المپيک شد!
شماره خبر : 134002
هنوز سرخوشيم از آن فرياد با تمام وجود کيانوش رستمي. وقتي زير وزنه 217 کيلويي فرياد زد ايرااااااااان. قلب کدام ايراني نلرزيد؟ اشک کدام ايراني نلغزيد؟ حتي آنها که گله مي کنند از شرايط هم دلشان تنگ شد براي ايران.

مرادي، بازنشسته‌اي که قهرمان المپيک شد!

سرمان را بلند کرديد

و اين رستم و سهراب شاهنامه ما

هنوز سرخوشيم از آن فرياد با تمام وجود کيانوش رستمي. وقتي زير وزنه 217 کيلويي فرياد زد ايرااااااااان. قلب کدام ايراني نلرزيد؟ اشک کدام ايراني نلغزيد؟ حتي آنها که گله مي کنند از شرايط هم دلشان تنگ شد براي ايران.

آنها که وقتي شير آب چکه مي کند قهر مي کنند که اين مملکت درست شدني نيست. آنها که فکر مي کنند بايد رخت و بخت شان را بردارند و بروند به جاي ديگر. سرزمين ديگر.حتي آنها که خودخواسته رفتند هم آن لحظه دلشان تنگ شد براي سرزمين مادري. لذت بردند از اينکه ايراني اند.

از اينکه کيانوشي دارند که مثل پهلوان هاي اساطيري انگار از وسط شاهنامه اسباب کشي کرده است به برزيل. به ريو. تا به مردم سرزمينش لبخند ببخشد. مثل همه اسطوره ها و قهرمان هاي ايران زمين که زخم خوردند اما نگذاشتند وطن زخمي بشود. که خاک خوردند اما خاک ندادند.همه ما روي شانه هاي کيانوش رستمي ايستاديم که دنيا ما را ببيند. تا دنيا باور کند که ايراني ها مردمان کارهاي دشوار هستند. حتي وقتي مربي نداريم، امکانات نداريم، مشکلات اما داريم باز هم يک کيانوشي هست که بلند شود برود به جنگ فولاد، که سرمان را بلند کند. سربلندمان کند.

اما قصه سهراب، شبيه نامه‌اي است که سالها رها شده داخل بطري در اقيانوس اما سرانجام به مقصد مي‌رسد.

زمستان 86 بهرام افشارزاده رئيس فدراسيون وزنه برداري، ابتکار قشنگي بکار بست و بعد از سيزده سال وقفه، جام نامجو را احيا کرد. مسابقاتي که باعث شتاب در شکوفايي همشهري‌ 19 ساله‌اش شد.  سهراب در دسته 77 کيلوگرم، ونسلاس قهرمان فرانسوي جهان را جا گذاشت.

سهراب از جوانان جهان تا بزرگسالان آسيا درخشيد اما بخت او براي نشان جهاني و المپيک باز نشد.

سال‌ها تمرين، اردو، مسابقه. هي وزنه زد و باز بي نتيجه.

تازه المپيک لندن را بگو! از او خواستند هنوز وزنه را برنداشته، بگذارد سرجايش! مدتي محروم شد. به لطف فدراسيون قبلي، بازنشسته هم شد ولي دست از فلزات نکشيد! عاشق مبارزه با قانون جاذبه زمين بود. قهرمان که شد در ريو گفت وقتي تمرين مي‌کردم همه به من مي‌خنديدند.

او نفر سوم وزن 51 کيلوگرم نوجوانان آسيا در سال 82 است.  اسم بقيه اعضاي آن تيم از حافظه ضعيف ورزش ما پاک شده اما سهراب سمج، هزاران خروار آهن را بار زد و خالي کرد تا سرانجام در ريو، مثل مشعل المپيک بدرخشد.

 

مرادي چگونه مدال طلاي ريو را به چنگ آورد؟

در جريان مسابقات دسته 94 کيلوگرم و از گروه A  سهراب مرادي با مهار 403 کيلوگرم در يک ضرب و دو ضرب بهترين رکورد رابه دست آورد و قهرمان شد.

 

يک ضرب ناموفق تا موفقيت

 سهراب مرادي در حرکت يکضرب ابتدا موفق به مهار وزنه 178 کيلوگرم نشد. اتفاقي که کمي نا اميد کننده به نظر مي رسيد  اما در حرکت دوم خود وزنه 178 را بالاي سر برد. مرادي براي حرکت نهايي خود در يک ضرب درخواست وزنه 182 کيلوگرم کرد و با موفقيت آن را بالاي سر برد.

 

دوضرب خونسرد

در حرکت دو ضرب سهراب مرادي 221 کيلوگرم را براي اولين حرکت خود انتخاب و موفق به مهار آن شد. وزنه بردار اصفهاني در ادامه درخواست وزنه 234 کيلوگرم را داد که به رکورد المپيک حمله کند. او در مجموع طلا را به دست آورده بود و مي خواست با وزنه دوم و سوم رکورد المپيک را به نام خودش کند. اما آن را در نوبت دوم و سوم حرکت خود از زمين بلند هم نکرد تا با مجموع 403 به کار خود پايان دهد .

در اين دسته وادزيم استرالتسوف از بلاروس يکضرب وزنه  175 کيلوگرم، دو ضرب 220 و در مجموع 395 کيلوگرم را به نام خود ثبت کرد تا به مدال نقره برسد. اوريماس ديدزباليس از ليتواني در حرکت يکضرب 177 کيلوگرم را بالاي سر برد. در دو ضرب 215 کيلوگرم و در مجموع 392 کيلوگرم را به نام خود ثبت کرد و صاحب گردن آويز برنز شد.

سهراب مرادي با کسب رکورد 403 کيلوگرم در مجموع درحالي دومين طلاي کاروان المپيک ايران را به دست آورد که روز گذشته هم کيانوش رستمي مدال اول را به دست آورده بود. با دو طلاي کسب شده در وزنه برداري کاروان ايران به رتبه بيست ويکم المپيک صعود کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال در: جمعه 29 مرداد ساعت 04:25 (1395/5/29)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن