90/ برنز کيمياي ايران طلاست
شماره خبر : 134097
يک ضرب‌المثل داريم در فرهنگ ادبيات کهن فارسي که مي گويد: از طلا گشتن پشيمان گشته‌ايم... مرحمت فرموده ما را مس کنيد.

 

سوت آغاز


 

سيدرضا فيض آبادي

يک ضرب‌المثل داريم در فرهنگ ادبيات کهن فارسي که مي گويد: از طلا گشتن پشيمان گشته‌ايم... مرحمت فرموده ما را مس کنيد.

حالا شيردختر دلاور ايران زمين آمده و جور ديگري اين شعر را در دنياي بزرگ المپيک تعبير کرده است: برنز را تبديل به طلا کرد!

 اين تيتر از بامداد جمعه تا همين الان شايد ميليون‌ها بار در فضاي مجازي تکرار شده است . تيتر اخبار و يا تيتر داغ اخبار رسانه‌ها از دهکده المپيک ريو هم همين‌طور مي چرخد. کيمياي ايران امروز مدال برنزي گرفت که بوي طلا مي‌دهد. رنگ طلا دارد. بله شير دختر ديار قهرمانان به واقع بامداد جمعه کاري کرد کارستان. کيمياي عليزاده نشان داد که براي ايران و ايراني هيچ چيز ناممکن وجود ندارد. او ثابت کرد که مي‌توان از محدوديت‌ها هم موفقيت ساخت و بر بهانه‌ها و بهانه‌گيرها خط بطلان کشيد. کساني‌که در همين المپيک تا يک ميليارد برايشان هزينه شد اما انگار براي تفريح رفته بودند. طرف اصلا به ايران نيامد و از لندن 2014 تا دم دماي آغاز المپيک ايران نبود. فقط سفارش مي‌کرد که پول بفرستيد. 30هزار ،50 هزار، 100 هزار و ... دلار هم مي‌خواست. مربي را هم خودش انتخاب کرده بود. مي‌دانست که شانس يک درصدي تکرار مدال المپيک لندن را هم ندارد، اما زور مسئولان به او و آنها نمي‌رسد. آنها قدرت پوشالي براي خود درست کرده‌اند که با همين قدرت پوشالي از مرزهاي اخلاق هم عبور مي‌کنند. محکوم مي‌شوند اما مسئولين فدراسيون و ورزش ميليونها هزينه سرپوش گذاشتن بر گندابي مي‌کنند که بوي تعفن آن همه جا را فرا گرفته است.

بماند... حالا بايد از کيميا عليزاده بگوييم. شير دختر 18 ساله از نژاد آريايي اولين ميدان بزرگي بود که اعزام مي شد. فينال و طلا هم حقش بود اما به همان چيزي باخت که ما بارها گفته‌ايم‌: دانش مربيان ما بسيار پايين تر از لياقت و استعداد قهرمانان است. کيميا در نيمه نهايي 7-8 باخت. در حالي که کوچينگ خوبي هم نشد. اما در هر حال براي بزنز تلاشش تحسين برانگيز  بود. سوئد و اسپانيا را بايد مي‌برد تا برنز بگيرد و حالا کيمياي عليزاده رويا را به واقعيت تبديل کرد. المپيک آتلانتا(1996) که ليدا نريمان در تيراندازي جوار حضور پيدا کرد باورمان نمي‌شد که 10 سال بعد بانوان ما در المپيک مدال بگيرند. تبريک و شادباش به جامعه ورزش بانوان ايران. به آنهايي که سدشکن بودند و از هزار توي معادلات پيچيده عبور کردند تا حق بانوي ايراني را از المپيک بگيرند. به اميد خودباوري بيشتر بانوي ايراني در المپيک بعدي.

 

ارسال در: يکشنبه 31 مرداد ساعت 09:26 (1395/5/31)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن