90/ گفت و گو با کيميا بانوي تاريخ‌ساز ورزش ايران
شماره خبر : 134143
از اعزام تيم پراميد تکواندو ايران به سي و يکمين دوره بازي هاي المپيک، فقط يک مدال به دست آمد.

گفت و گو با کيميا بانوي تاريخ‌ساز ورزش ايران

به اندازه ديگران خوشحال نيستم!

از اعزام تيم پراميد تکواندو ايران به سي و يکمين دوره بازي هاي المپيک، فقط يک مدال به دست آمد. اين مدال ارزشمند را نيز کيميا عليزاده تنها بانوي تيم  تکواندو و کوچکترين عضو اين تيم براي ايران به ارمغان آورد. اين تکواندوکار 18 ساله در حالي در کنار سه تکواندوکار ديگري که عنوان هاي جهاني زيادي در کارنامه دارند و اتفاقا جزو اميدهاي مسئولان براي مدال آوري هم بودند، صاحب مدال شد که کمتر مسئول و کارشناسي در پيش بيني هايش يک مدال قطعي براي او کنار گذاشته بود!

مهمتر از آن اينکه پيش از وي، هيچ يک از ديگر بانوان ايراني اعزامي به ادوار مختلف المپيک، به مدال نرسيده بودند. کيميا عليزاده اما با مدال برنز که خود از مجموع چهار مبارزه و کسب سه پيروزي به دست آمد، به اين مهم رسيد و به عنوان اولين بانوي مدال آور ورزش ايران در المپيک، تاريخ ساز شد.

کيميا درباره مدال آوري اش در المپيک گفت: خدا را شکر با اين مدال خيلي چيزها ثابت شد؛ قبل از اينکه اردوهاي المپيکي آغاز شود، خيلي ها هر طور خواستند  من را قضاوت کردند و پشت سرم حرف زدند. براي من مهم اين بود که با تلاش به مدال برسم و بتوانم خودم و توانايي هايي که دارم را ثابت کنم.البته آن طور که مي خواستم، نشد. شايد الان خيلي ها بابت اين مدال برنز من خوشحال باشند اما خودم خيلي نه؛ من خوشحالم چون باعث شادي مردم شده ام اما بابت مدالم و به خصوص رنگ آن خوشحال نيستم.

او درباره شرايطش گفت: من از نظر فني و روحي خيلي آماده بودم، هيچ وقت اين حد از آمادگي را در خودم احساس نکرده بودم. با اين ميزان آمادگي، انتظارم از خودم فقط مدال طلا بود. بعضي ها هستند که وقتي به موفقيتي مي رسند آن را باور نمي کنند اما من مدالم و رسيدن به اين جايگاه که بنا به ادعاي همه تاريخي است را خيلي خوب باور مي کنم. آنچه که هنوزم باورم نشده، باختم به نماينده اسپانيا است. من در مبارزه دوم با اين حريف مبارزه کردم و باختم. بي نهايت آماده بودم. با اين شرايط نبايد مي باختم و حالا که باختم نمي توانم با آن کنار بيايم. از خودم راضي نيستم چون از هر نظر در اوج بودم. طي ماه هاي گذشته مصدوميت و سختي هاي زيادي را تحمل کردم که نه گفته شدند و نه شنيده شدند و نه ديده شدند؛ فقط خودم مي دانستم و مربي ام؛ با وجود اين سختي ها و مصدوميت ها، براي المپيک خودم را به اوج رساندم. خيلي حسرت خوردم که چرا مدال طلا نگرفتم به خصوص اينکه تکواندوکاري از انگليس قهرمان شد که من دو بار تا حالا او را شکست داده ام. حسرت مي خورم که من مي توانستم جاي او باشم و چرا نيستم. اما به هر حال برخي اتفاقات باعث بيشتر شدن انگيزه مي شود.

او در ادامه گفت: شايد با مدال المپيک نام من در ورزش پررنگ تر شده باشد اما من قبل از المپيک هم موفقيت هايي داشتم که براي اولين بار به دست آمدند. مدال المپيک پنجمين مدال تاريخي من به حساب مي آيد. من قبل از اين هم مدال هايي داشتم که تاريخي بودند. طلاي جهاني نوجوانان، طلاي گرند پري، برنز جهاني و طلاي المپيک نوجوانان که همه براي اولين بار به دست آمدند. بعد از 68 سال ورزش بانوان در المپيک مدال گرفت اما قطعا از اين پس شاهد مدال آوري هاي بيشتري خواهيم بود.

عليزاده در پايان گفت: به دنبال تاريخ سازي هاي ديگري هستم، در تکواندو بانوان هنوز به طلاي جهاني، طلاي بازي هاي آسيايي و طلاي المپيک نرسيده اند، دستيابي به هر يک از اين ها يک تاريخ سازي است و من به دنبال آنها هستم.

 

واکنش يک نماينده مجلس به جمله «حد ورزش ايران همين است» وزير ورزش

محمداسماعيل سعيد عضو کميته تربيت بدني مجلس با اشاره به اينکه وزير ورزش و جوانان بايد منظور خود از بيان سخناني مانند «حد ورزش ايران همين است» را مشخص کند، گفت: ظرفيت‌هاي قابل توجهي در بين جوانان ورزشکار ايراني وجود دارد و همين امر موجب شده برخي از رشته‌هاي ورزشي کشورمان در مقايسه با ساير کشورها از جايگاه خوبي برخوردار باشد.

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر اينکه هزينه‌هايي که در عرصه ورزش انجام مي‌شود بايد به نتايج مطلوب برسد و زمينه کسب افتخار براي ايران را فراهم کند، گفت: متأسفانه بخش قابل توجهي از اعتبارات در فوتبال هزينه مي‌شود و از ساير رشته‌هاي ورزشي غافل هستيم. مسئولان بايد با فراهم کردن شرايط مورد نياز ورزشکاران، زمينه دستيابي به جايگاه قهرماني در ميادين ورزشي را ايجاد کنند.

وي با اشاره به اينکه سياستگذاران عرصه ورزش نبايد خود را با بيان جملاتي مانند «حد ورزش ايران همين است و نبايد انتظاري بيش از اين داشت» قانع کنند و از انجام ساير اقدامات اساسي خودداري کنند، گفت: چنين سخناني روحيه مردم را جريحه‌دار مي‌کند از اين رو اگر مشکلي وجود دارد، بايد نسبت به رفع آنها اقدام شود. چرا برخي از رشته‌هاي ورزشي از نظر مسئولان دور مانده و حمايت مناسبي انجام نمي‌شود و صرفا نامي از آنها باقي مانده است؟

 

 

پايان اردوي تيم ملي واليبال ب در قطر

اردوي برون مرزي تيم ملي ب واليبال ايران که از چهارشنبه 20 مردادماه در قطر آغاز شده بود، به پايان ‌رسيد.شاگردان ناصر شهنازي در ششمين و آخرين ديدار تدارکاتي و دوستانه خود براي چهارمين بار به مصاف تيم ملي قطر که خود را براي حضور در جام کنفدراسيون واليبال آسيا آماده مي‌کند، قرار گرفتند.ملي‌پوشان ب واليبال ايران در اين مسابقه 3 بر 2 حريف خود را از پيش رو برداشتند. تيم ايران در ست‌هاي اول و دوم با نتيجه مشابه 26 بر 24 مغلوب تيم ملي قطر شد، اما در ست‌هاي سوم تا پنجم به ترتيب با امتيازهاي 25 بر 15، 25 بر 23 و 15 بر 9 اين تيم را شکست داد.

 

صعود ? پله‌اي ايران در روز پانزدهم

روز پانزدهم رقابت‌هاي المپيک 2016 ريو به پايان رسيد و بر اين اساس جدول توزيع مدال‌ها به نمايش درآمد.در اين روز کاروان تيم ايران صاحب اولين مدال نقره خود توسط کميل قاسمي در کشتي آزاد وزن 125 کيلوگرم شد.در پيکارهاي کشتي عليرضا کريمي از رسيدن به مدال باز ماند و در رقابت‌هاي تکواندو هم سجاد مرداني در وزن 80+ در مبارزه با رقيبانش ناکام بود و حذف شد.نقره کميل باعث شد تا رتبه کاروان تيم ملي ايران دو رده در جدول صعود داشته باشد و در مکان بيست و سوم قرار بگيرد.در اين روز کاروان آمريکا با کسب 116 مدال، 43 طلا، 36 نقره و 37 برنز در صدر قرار دارد و قهرماني خود را پيش از اين مسجل کرده است.در رده دوم بريتانيا قرار دارد که رقابتي حساس با چين در کسب عنوان نايب قهرماني دارد. بريتانيا با 27 طلا، 22 نقره و 17 برنز و در مجموع 66 مدال در آستانه کسب عنوان نايب قهرماني المپيک است.کشور چين هم با 26 طلا، 18 نقره  26 برنز و مجموع مدالي 70 در جايگاه سوم است.

 

شکايت گلف بازان از ميمون‌هاي توپ دزد در ريو!

سايت چمپيونات روسيه از اتفاق عجيب در زمين گلف مسابقات المپيک ريو 2016 خبر داد. گلف بازان حاضر در مسابقات ريو از ميمون‌هاي دزد که توپ‌هاي آنها را در طول مسابقه مي‌دزدند، شکايت کردند. مربي گلباز روسي در اعتراض به اين فضاي نامطلوب در ريو گفت: ما در تمرينات در کنار درياچه‌ها تمساح و روباه مشاهده مي‌کرديم و اين واقعا خنده دار است. از همه گذشته ميمون‌هايي بودند که توپ گلف را مي‌دزديدند و به مسابقه ضربه مي زدند و همه گلف بازان به اين امر شکايت داشتند.

 

خاموشي دهکده خبرنگاران در روز باراني ريو

در روز آخر رقابت هاي المپيک ريو  بارش شديد باران کل شهر ريو رو فراگرفته بود. در اثر اين بارش شديد باران، دهکده خبرنگاران با مشکل قطعي برق مواجه شده و خاموشي مطلق اين دهکده را فراگرفته بود. همچنين به خاطر بارش متوالي باران، آب در برخي قسمت ها، سطح خيابان را فراگرفته  بود.

 

شطرنج‌بازان ايراني از کسب مدال جوانان جهان بازماندند

رقابت‌هاي شطرنج قهرماني جوانان جهان 18 تا 31 مرداد به ميزباني هند برگزار شد. شش شطرنجباز از کشورمان در اين مسابقات حضور پيدا کردند که در پايان 13 دور، مسعود مصدق پور در حالي که در آستانه کسب مدال بود با 8/5 امتياز پنجم شد.پرهام مقصودلو و شاهين لرپري زنگنه نيز با 8 امتياز در رتبه دهم مشترک، آرين غلامي و سيد خليل موسوي با 7/5 امتياز در رتبه چهاردهم مشترک قرار گرفتند.در بخش بانوان نيز مبينا علي نسب با کسب 7/5 امتياز ضمن کسب دومين نورم استاد بين المللي در جايگاه چهاردهم جدول قرار گرفت.

 

قهرماني بانوان واليباليست چين در المپيک

تيم‌ملي واليبال بانوان چين در ديدار فينال رقابت‌هاي المپيک ريو 2016 به مصاف صربستان رفت که در نهايت موفق شد با نتيجه 3 بر يک به پيروزي برسد.چيني‌ها در گيم اول شکست خوردند ولي در ادامه موفق شدند در 3 گيم پياپي صربستان را شکست دهند و درنهايت با نتيجه 3 بر يک فاتح المپيک ريو شوند و مدال طلا را بدست آوردند. آمريکا هم با غلبه بر هلند به مدال برنز رسيده بود.

 

کارشناس شمشيربازي در گفت‌وگو با فارس:

توقع داريم پاداش عابديني در رديف مدال‌آوران باشداو تمام زندگي‌اش را براي موفقيت گذاشت

مجتبي عابديني شمشيرباز کشورمان در مسابقات المپيک ريو واقعا فراتر از انتظار ظاهر شد و فقط مي‌توان گفت که يک اتفاق بود که او به مدال نرسيد. با توجه به برنامه ريزي فداسيون و تلاش خودش کسب مدال دور از دسترس نبود، اما همان طور که همه ديدند ناداوري‌ها اجازه نداد او به حقش برسد. تمام حريفاني هم که او شکست داد همه قهرمان المپيک و جهان و اروپا بودند. توقع مي رود با اين نتايج کميته ملي المپيک و وزارت ورزش حمايت‌هايشان بيش از گذشته باشد و بودجه اين فدراسيون را افزايش دهند تا بتواند در اسلحه‌هاي فلوره و اپه نيز به سطح خوبي برسد. ملي پوشان ما تمام زندگي‌ خود را براي موفقيت گذاشته‌اند و حداقل تقدير از عابديني اين است که در رديف مدال آوران براي او پاداش در نظر بگيرند. واقعا قرارداد آنها در باشگاه‌ها هم بسيار کم است و شايد کل قرارداد آنها به اندازه پول تو جيبي يک فوتباليست هم نباشد. اگر اين توجهات به آنها نشود، ممکن است سرخورده شوند و در آينده نتوانند آنطور که بايد کار کنند.

 

 

قهرماني دوباره محمد فرح در دوي 5 هزار متر

محمد فرح توانست در مسابقه‌هاي المپيک و در رشته دوي پنج هزار متر با زمان 13 دقيقه و 3 ثانيه و 30 صدم ثانيه به خط پايان برسد. او در دوي 10 هزار متر مدال طلا کسب کرده بود. بدين ترتيب فرح چهارمين مدال طلاي المپيک خود را به دست آورد.فرح بعد از قهرماني خود گفت: پاهايم کمي خسته شده بود. نمي‌دانم چگونه دوباره انرژي خود را بازيافتم. قهرماني اين بار نشان داد در لندن تنها بخت با من يار نبوده و دوباره هم توانستم اين کار را انجام بدهم. اين فوق العاده است. تنها مي خواهم فرزندانم را ببينم و مدال را بر گردن آنها بيندازم.

 

غلامي: براي آن‌هايي که چشم بسته حرف مي زنند، متاسفم

عادل غلامي سرعتي‌زن تيم ملي واليبال درباره اولين حضور ايران در المپيک گفت: حضور در المپيک آرزوي ديرينه‌اي براي واليبال ايران بود و من حدود 10 سال را به ياد دارم که زحمت زيادي براي واليبال کشيده شده تا بتوانيم به المپيک برسيم. در دوره پيش هم اين امکان را داشتيم که به المپيک برسيم اما در اثر اشتباهات فردي اين اتفاق رخ نداد ولي خداراشکر که در اين دوره توانستيم به المپيک صعود کنيم. اين رقابت‌ها با همه تورنمنت‌ها متفاوت بود. پيش از اين همه مي‌گفتند که فضاي المپيک فرق دارد اما اينکه خودمان تجربه کرديم، متفاوت تر بود. ما تجربه مسابقه‌هاي آسيايي را داشتيم. المپيک از لحاظ ساختاري متفاوت نيست اما کيفيت بالاتري دارد و تجربه خوبي نصيب ما شد. ما تجربه اين چنين مسابقه‌هايي را نداشتيم چرا که در همه مسابقه‌ها در بهترين هتل و با بهترين امکانات حاضر بوديم و شرايط ايده آل بود اما در المپيک همه چيز فرق داشت.

غلامي درباره حواشي که در المپيک براي تيم ملي واليبال پيش آمده بود، گفت: حاشيه‌هايي را براي ما درست کرده بودند و واقعاً متاسفم براي کساني که چشم بسته حرف زدند. حتي راجع به من گفته بودند که فحاشي کرده‌ام. نمي‌دانم که اين صحبت‌ها را از کجا مي‌آوردند. هر کسي مستنداتي در اين‌باره دارد بيايد و ثابت کند.پيش از اين من مي‌خواستم بابت اين موضوع شکايت کنم اما اين کار را انجام ندادم و به نوعي همه ما گوش‌هايمان را بستيم.

 

تبريک شهردار تهران به افتخارآفرينان المپيک ريو

شهردار تهران در صفحه اينستاگرام خود از سه تن از کارکنان شهرداري تهران که در المپيک ريو افتخارآفريني کردند تشکر کرد. محمدباقر قاليباف در صفحه اينستاگرام خود ضمن تقدير از افتخارآفرينان المپيک ريو گفت: افتخارآفريني جوانانمان در آوردگاه المپيک را به همه هموطنان خوبم تبريک مي‌گويم و مي‌خواهم به صورت ويژه از سه تن از کارکنان شهرداري در المپيک تقدير کنم. شايد کمي برايتان عجيب باشد اما سه نفر از دوستان ما در شهرداري تهران در المپيک ريو حضور دارند و افتخارآفريني کردند، حسن رحيمي کشتي گير برنزي ايران همکار ما در منطقه 11، عليرضا فغاني داور بين‌المللي فوتبال ايران در منطقه 20 و محمدرضا منصوري همکارمان در منطقه 15 که داوري فينال فوتبال المپيک را برعهده گرفتند از همکاران ما هستند که به نوبه خود براي اين افتخارآفريني به آنها تبريک مي‌گويم.

 

باخ: در بازي‌هاي ريو از پول عمومي استفاده نشده است

توماس باخ رييس کميته بين‌المللي المپيک درباره مشکلات به وجود آمده در ميزباني بازي‌هاي المپيک گفت: مطمئن هستم در آينده درباره شهر ريو قبل از بازي‌هاي المپيک و ريويي بسيار بهتر بعد از بازي‌هاي المپيک صحبت خواهند کرد. هيچ پول عمومي در اين بازي‌ها استفاده نشده و اموال عمومي جزو بودجه کميته برگزاري بازي نبوده است. فکر مي‌کنم اين بازي‌ها يک نمونه بوده است. مسئولان بازي‌ها را در شهري برگزار کردند که مشکلات اجتماعي خود را دارند و زندگي واقعي در آن جريان دارد و فکر مي‌کنم اين بسيار خوب است. بازي‌ها بايد نزديک به واقعيت باشد و نبايد در يک فضاي ايزوله برگزار شود.

 

 

آذربايجان با مهماندوست بالاتر از ايران

رقابت هاي تکواندو در المپيک ريو به پايان رسيد و کره جنوبي با کسب دو طلا و سه برنز عنوان قهرماني اين رقابت ها را به دست آورد. چين با دو طلا دوم شد، بريتانيا با يک طلا، يک نقره و يک برنز سوم شد و تيم آذربايجان به سرمربيگري مهماندوست با يک طلا و دو برنز در رده چهارم قرار گرفت.

 

ارسال در: سه شنبه 2 شهريور ساعت 20:44 (1395/6/2)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن