خادم الشريعه: من را با مرحوم تختي مقايسه نکنيد!
شماره خبر : 136722
سارا خادم الشريعه نوزده‌ساله است.اخيرا نفر سوم مسابقات (جايزه بزرگ) جهان شده، او شطرنج را يکي از انساني‌ترين رشته‌هاي ورزشي مي‌داند.

هزينه مربي ام را خودم مي دهم

چنين رفتاري در جامعه شطرنج پذيرفته شده است

 

سارا خادم الشريعه نوزده‌ساله است.اخيرا نفر سوم مسابقات (جايزه بزرگ) جهان شده، او شطرنج را يکي از انساني‌ترين رشته‌هاي ورزشي مي‌داند. مي‌گويد همه در شطرنج با مرام هستند و ما بيرون از شرايط مسابقه مثل يک خانواده هستيم، بنابراين عجيب نيست اگر من به خاطر شرايط خاص حريفم، به تساوي رضايت بدهم و يا بالعکس! مي گويد که از حجم واکنش‌هايي که در داخل کشور به حرکت او شده، شوکه است و به نظرش مقايسه او با مرحوم تختي و يا پورياي ولي کار درستي نيست چون کار عجيبي را انجام نداده، علاقه‌مند به فيلم و کتاب است.مي‌گويد حمايت خانواده براي يک شطرنج‌باز مهمترين چيز است. سارا اکنون نياز به حمايت‌هاي فدراسيون دارد و اميدوار است که يکي از بهترين‌هاي دنيا شود.

او درباره مسابقات جايزه بزرگ جهاني گفت:اين مسابقات در پنج مرحله برگزار مي‌شود.هر کدام از بازيکنان در سه مرحله اجازه حضور دارند.کساني که در اين بازي‌ها حضور پيدا مي‌کنند از بهترين‌هاي دنيا هستند. اما من جزوي از بهترين‌هاي دنيا نيستم، بلکه سهميه تيم ميزبان يعني ايران را کسب کرده و به همين دليل در اين مسابقات حضور پيدا کردم.اين مسابقات از سطح بالايي برخوردار بود.از ابتدا اين تفاوت را حس مي‌کردم.اما قصد داشتم از اين فرصت به نحو احسن استفاده کنم.مرحله اول در موناکو فرانسه بود که نفر آخر شدم.مرحله دوم در تهران بود که مقام دوم را کسب کردم.مرحله سوم در روسيه برگزار شد و سوم شدم.نکته حائز اهميت اين بود که اولين حضور يک ايراني در اين بازي‌ها بود.افتخار مي‌کنم که توانستم در اين مسابقات حضور پيدا کنم.اين اولين ميزباني ايران نيز در اين مسابقات بود.

او درباره اتفاقي که برايش در مقابل حريف اوکرايني افتاد و خيلي‌ها القاب بزرگي همچون مرحوم تختي را به او دادند گفت: يکي از بازيکنان فرانسوي در حين برگزاري مسابقات دچار حمله قلبي شد.از قضا از حريف من درخواست مي‌کند که با او به بيمارستان برود.خب او هم اين کار را انجام مي‌دهد و بازيکن فرانسوي را همراهي مي‌کند.يکي از قوانين مسابقات اين بود که بازيکنان بايد در زمان مشخص شده سر ميز حاضر شوند و اگر فردي در زمان مقرر غيبت مي‌کرد و يا تأخير داشت، به منزله شکست تلقي مي‌شد. من به موقع حاضر شدم تا بازي را برگزار کنم.اما حريف مقابل من به دليل اينکه در بيمارستان حضور داشت نتوانست به موقع حضور پيدا کند.داور مسابقات از من سئوال کرد که مي‌توانيد منتظر بمانيد يا خير؟گفتم منتظر مي‌مانم تا حريفم حاضر شود.بازيکن اوکرايني به سالن مسابقات آمد و بازي را شروع کرديم. بعد هم با توجه به شرايط او، توافق کرديم که بازي را با نتيجه برابر به پايان برسانيم.

وي در ادامه گفت: در ايران اين بازتاب‌ها بيشتر بود در خارج با اين مسئله عادي برخورد شد. خودم به شخصه مايل نبودم که اين خبر منتشر شود.قصد نداشتم بازتاب پيدا کند.اما در گروه تلگرامي فدراسيون منتشر شد و ديگر تمام ايران متوجه شدند. من را با مرحوم تختي مقايسه نکنيد! او پهلواني بود که قابل مقايسه با ما نيست. چنين رفتاري در جامعه شطرنج پذيرفته شده است. موضوعي که در شطرنج بيش از هر چيز ديگري نمود دارد.دوستي و نزديکي بازيکنان است. عموما شرکت کنندگان رابطه گرم و نزديکي با هم دارند و اين باعث شده تا شطرنج داراي خانواده‌اي متحد باشد.بسياري معتقد بودند که اگر من بازي را با جديت بيشتري دنبال مي‌کردم قطعا موفق مي‌شدم.اما اين‌گونه نبود زيرا حريف من يکي از قهرمانان اروپا بود و در بازي آخري که مقابل او داشتم متحمل شکست شده بودم. تنها راهي که من را به عنوان برنده نهايي معرفي مي‌کرد اين بود که به عدم حضور او اعتراض مي‌کردم. اما من فکر کردم که اين کار درستي نيست و هنوز هم همين فکر را مي کنم، به نظرم شرايط براي انجام يک بازي حرفه‌اي فراهم نبود.

او درباره توجه به رشته شطرنج گفت:عموما به شطرنج توجه زيادي نمي‌شود.مردم اقبالي نسبت به عملکرد شطرنج‌بازان نشان نمي‌دهند.اکثريت به دنبال حواشي هستند.نکته قابل توجه در مسابقات اخير رتبه‌اي بود که من کسب کردم نه حواشي که به وجود آمد .اما همه مي‌پرسند که چه اتفاقي افتاد نمي‌گويند که شما چه کرديد؟ پتانسيل‌هاي خوبي در کشور داريم که کسي آنها را نمي‌شناسد. بطور کلي در اين رشته مفهوم “جنسيت” به شکلي که در ساير رشته‌هاي ورزشي وجود دارد، وجود ندارد. يعني امکانات براي زنان و مردان مساوي است، حتي مسابقات ما با هم برگزار مي‌شود. من در مدتي که شطرنج بازي مي‌کنم، شاهد تبعيض و يا چيزهايي مانند آن که به دليل زن بودن بر من روا داشته شود، نبودم.

خادم الشريعه درباره درآمد در شطرنج گفت:حقوق ماهيانه براي يک شطرنج‌باز وجود ندارد. يعني فدراسيون زير بار چنين کاري نمي‌رود. اگر به مسابقات حرفه‌اي راه پيدا کنيم و نتايج خوبي کسب کنيم آن موقع شرايط کمي بهتر مي‌شود.ليگ بانوان منحل شده است.بسياري از بازيکنان تيم ملي اکنون تيم ندارند.اين اتفاق خوبي نيست، زيرا بسياري از شطرنج‌بازان تيم ملي به مربي‌گري روي مي‌آورند و اين شرايط به آنها آسيب بزرگي مي‌زند.

او دربار مربي اش هم گفت: فدراسيون مربي دارد و من هم مي‌توانم مانند بقيه از اين مربي بهره ببرم.اما به شخصه ترجيح مي‌دهم که مربي شخصي داشته باشم.البته مشکلات زيادي را در سال‌هاي گذشته داشته‌ام زيرا ايران تحريم بود و نمي‌توانستيم هزينه مربي شخصي را به صورت (دلار) بپردازيم.هزينه مربي هم برعهده خودمان است و به فدراسيون ربطي ندارد.

سارا درباره وضعيت تحصيلي اش هم گفت: متاسفانه در اين زمينه موفق نبوده‌ام.البته قبل از اينکه جذب شطرنج شوم،شاگرد ممتازي بودم اما به محض اينکه وارد اين رشته شدم،نتوانستم درسم را به خوبي دنبال کنم.اکنون ديپلم دارم و منتظرهستم تا وارد دانشگاه شوم.

او درباره اوقات فراغتش گفت:بعضي اوقات،رمان مي‌خوانم اما زياد اهل فيلم ديدن نيستم. شطرنج‌بازان به ادبيات، هنر و سينما توجه ويژه‌اي دارند.

 

 

ارسال در: دوشنبه 29 آذر ساعت 16:31 (1395/9/29)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن