90/ آناستازي واليبال ايران را سرکار گذاشت
شماره خبر : 137068
محمود افشاردوست را واليبالي ها خوب مي شناسند بازيکن سرشناس دهه 70 که تا اواخر دهه 80 مي درخشيد و پس از آن هم مربيگري را آغاز کرد.

سعيده فتحي

محمود افشاردوست را واليبالي ها خوب مي شناسند بازيکن سرشناس دهه 70 که تا اواخر دهه 80 مي درخشيد و پس از آن هم مربيگري را آغاز کرد. اواخر دهه 80 براي اولين بار مربيگري را جدي تجربه کرد آن هم در تيم ملي بزرگسالان، كاپيتان سابق تيم ملي كه به قول خودش هنوز توان بازي داشت با گرفتن حكم مربيگري در تيم ملي ترجيح داد بازي كردن را فراموش كند چرا كه مربيگري هم جزيي از علايق او به حساب مي آمد اما چيزي نگذشت که ترجيح داد اين بار در پست مديريت و فدراسيون مشغول به کار شود و در دهه 90 دبيري فدراسيون را تجربه کرد. افشاردوست يعني در سه دهه توانسته از بازي کردن تا مديريت را تجربه کند و امروز به مرد کارکشته واليبالي ها تبديل شود. افشاردوست از آ» دسته دبيران خوش اخلاق ورزش ايران است به طوريکه هرگاه از کنار اتاق او رد شويد صداي خنده هايش را خواهيد شنيد. درب اتاقش هميشه به روي همه باز است و با لبخند پذيراي همه خواهد بود.در اين سالهاي اخير که واليبال ايران رشد چشمگيري در سطح دنيا داشته و به مراتب کار فدراسيون نشين ها هم از گذشته بيشتر بوده است افشاردوست عصاي دست داورزني بوده و سعي کرده به عنوان دبير هميشه کنار رئيس باشد. اين روزها هم که فدراسيون درگير انتخاب سرمربي است سر افشاردوست حسابي شلوغ است و دنبال مذاکره کردن با مربيان بزرگ است از طرفي هم شنيده مي شود که داورزني همين روزها به وزارت ورزش نقل مکان خواهد کرد و بر صندلي معاونت وزارت خواهد نشست و خيلي ها معتقدند که افشاردوست مي تواند پس از داورزني رياست را به عهده بگيرد از همين رو از دبير فدراسيون خواستيم تا به دفتر روزنامه 90 بيايد و با او گفت و گوي مفصلي درباره حال و روز واليبال داشته باشيم. با افشاردوست از اولين روزهايي که با واليبال آشنا شد تا اين روزها که شايعه رفتن داورزني به اوج خود رسيده است صحبت کرديم که در زير مي خوانيد.

90:‌ آقاي افشاردوست از چه سني به سمت ورزش رفتيد؟

از بچگي عاشق ورزش بودم و مدام در کوچه پس کوچه‌هاي کرج و يا در زمين‌هاي خاکي به دنبال توپ مي‌دويدم و فوتبال بازي مي‌کردم. آن زمان 12 سالم بود که فوتبال را با حرارت خاصي دنبال مي‌کردم ولي اين نکته را هم بگويم که عشق و علاقه به ورزش هرگز مانع از اين نمي‌شد که از درس و مشق عقب بمانم.

90:‌ چه شد که واليباليست شديد؟

روزي از فوتبال برمي‌گشتم سري به سالني که در مجاورت خانه ما بود زدم؛ چند نفر را ديدم که واليبال بازي مي‌کردند. از آنها خواستم اجازه دهند من هم در کنارشان بازي کنم. ابتدا با تعجب به من نگاه کردند ولي بعد اجازه دادند در کنارشان واليبال بازي کنم و همين اتفاق سرآغاز حضورم در واليبال بود. هدفم حضور حرفه‌اي در ورزش بود به همين خاطر ميني واليبال را با عضويت در تيم منتخب کرج استارت زدم و مربيانم هم بهمن زرندي و مرحوم جواد رضوي بودند. در همان تيمي که ميني واليبال را بازي مي‌کردم چندين مقام قهرماني و نايب قهرماني در سطح استان تهران به دست آورديم.

90:‌اولين بار با کدام و تيم و چه مقدار قرار داد بستيد؟

اولين قرارداد رسمي من با باشگاه شيشه و گاز بود که از سال 66 تا 69 در اين تيم بازي مي‌کردم و فکر مي‌کنم رقم قراردادم هم 200 هزار تومان بود.خيلي خوشحال بودم از اين که توانسته‌ام از ورزش پول در بياورم. پدرم باور نمي‌کرد که از راه ورزش هم بتوان درآمدي کسب کرد.بعد از جدايي از شيشه و گاز چند پيشنهاد خوب داشتم ولي تصميم گرفتم به پرسپوليس بروم که مديريت آن با مهندس محلوجي و رضا قلي بود.

90:‌از چه سالي ملي پوش شديد؟

از سال 70 ملي‌پوش بودم آن روزها تيم نوجوانان نداشتيم در تيم ملي جوانان بازي مي‌کردم ولي از نظر سني کوچک‌تر از ديگر همبازيان بودم.سال 76 به پيکان پيوستم ولي چون سرباز بودم بعد از چند ماه مديران پيکان اجازه دادند براي گذراندن دوران مقدس خدمت سربازي راهي مقاومت اروميه شوم و بعد از دو سال مجددا به پيکان برگشتم. سال 84 در پيکان بودم ولي بعد از آن به اروميه برگشتم تا در پگاه بازي کنم. در واقع پگاه آخرين حضورم به عنوان بازيکن تحت يک قرارداد رسمي بود. بعد از پگاه يک سالي هم در استيل‌آذين بودم که آن هم به خواست حسين معدني بود. دوست داشتم رفاقتي براي او بازي کنم.

90: رقم آخرين قراردادي که بستيد چقدر بود؟

رقم آخرين قراردادم هم 40 ميليون تومان بود.واليبال در دوره ما اينگونه نبودکه الان هست. الان حرفه‌اي‌تر شده، رقم قراردادها بالاتر رفته ولي در گذشته از اين خبرها نبود.روز خداحافظي از واليبال فوق‌ليسانس داشتم و در کارهاي اقتصادي هم موفق بودم. در واقع مي‌خواهم بگويم واليبال باعث نشد تا از ساير کارهايم عقب بمانم.

90:‌بيشتر مديريت را دوست داريد يا مربيگري را؟

برايم حضور موفق در واليبال مهم است و فرقي ندارد مربي باشم يا مدير؛ چون هر دو را تجربه کرده‌ام. مربي رده‌هاي مختلف تيم ملي بوده‌ام و عنوان‌هاي زيادي هم کسب کرده‌ام و در حال حاضر پست مديريتي دارم و دبير کل فدراسيون هستم. واليبال را باعشق دنبال مي‌کردم و به همين خاطر تصميم گرفتم بعد از دوران بازيگري همچنان در واليبال بمانم. از سال 90 با حضور در کار اجرايي از کار مربيگري جدا نشدم چرا که در تمام کلاس‌هاي مربيگري؛ سمينارهاي آموزشي و جلسات متعدد سعي بر آن داشتم دانش خود را به روز کنم و به واسطه همين دانش بتوانم با مربيان تيم ملي مذاکره و بحث کنم.

90:‌به عملکرد يزداني خرم نمره اي مي دهيد؟

به عملکرد يزداني‌خرم نمي‌توانيم نمره قبولي ندهيم. ايشان در بهترين زمان ممکن سکان هدايت واليبال را در دست گرفت. زمان مديريت ايشان من خودم ملي‌پوش بودم و پيشرفت واليبال را به خوبي احساس مي‌کردم. استراتژي مديريت او شناساندن واليبال ايران به دنيا بود چرا که در بيشتر تورنمنت‌هاي جهاني شرکت مي‌کرديم تيم‌هاي مختلف به ايران مي‌آمدند. مربيان خوب و سازنده‌اي جذب تيم ملي شدند و در آن زمان پيشرفت خوبي داشتيم. از نظر ساختاري هم موفق بوديم. سالن‌هاي متعدد، خوابگاه، کفپوش سالن‌ها همه و همه در حال احداث و نوسازي بودند و به سهم خودم از ايشان به خاطر زحماتش تشکر مي‌کنم.

90:‌يکي از کارهاي ماندگار يزداني خرم براي واليبال ايران چه بود؟

جذب بوگانيکف براي رده‌هاي پايه يکي از کارهاي ماندگار ايشان بود. سفر اين مربي به شهرهاي مختلف ايران براي يافتن استعدادها سال‌ها براي اين ورزش منفعت داشت.

90:‌و آمدن داورزني واليبال را چطور مي بينيد؟

بعد از جدايي يزداني‌خرم از بدنه واليبال بهترين تغيير صوت گرفت و داورزني بهترين گزينه براي فدراسيون واليبال بود. ايشان در چند استان مدير کل بودند و توفيقات زيادي داشتند و  ثمره آن مديريت و آن تجربه را امروز در واليبال مي‌بينيم.با روي کار آمدن داورزني؛ ست‌کوويچ براي تيم‌هاي پايه آمد. اين مربي هم کارنامه خوبي از خود به جاي گذاشت .

90:‌ حضور ولاسکو در ايران را چطور ارزيابي مي کنيد؟

در مقطعي که ولاسکو به ايران آمد حسين معدني سرمربي تيم ملي بود و نتايج خوبي هم گرفته بود. تيمي که معدني تحويل ولاسکو داد نايب قهرمان آسيا بود و اين نشان دهنده اين بود که تيم رو به رشدي تحويل ولاسکو شد.تجربه ولاسکو او را در ايران موفق کرد. نوع تمريني که او مي‌داد با تمرينات حسين معدني تفاوتي نداشت ولي تجربه بين‌المللي و سال‌ها حضور در سطح اول واليبال باعث شد او در ايران موفق شود.ولاسکو تيمي را گرفت که چين را در پکن 25 بر 21 برد و يا اين که کره را 25 بر 17 شکست داد. او با سياست آمد و مي‌دانست ايران تيمي رو به رشد است و مي‌‌‌تواند با او خود را در جهان مطرح‌تر کند.

90:‌در کل ارزيابي تان از ولاسکو چيست؟

ولاسکو مربي خوبي بود ولي نه به اين اندازه که در مطبوعات از او مي‌گفتند. ما او را الکي گنده کرديم. حضور او در واليبال به همان اندازه‌اي که براي ما سود داشت براي خودش هم سود داشت. او از حضور در ايران به تمام آرزوهايش رسيد. مهم‌ترين عامل در يک قرارداد تعهد اخلاقي است. ولاسکو به تعهد اخلاقي خود عمل نکرد و با پيشنهادي که از کشورش به او شد قيد همه چي را زد. ولاسکو هرگز سرمربي کشورش نبود. وقتي در ايران موفق شد ابتدا وزير ورزش آرژانتين و سپس رئيس‌ جمهور اين کشور از او دعوت کردند و همين اتفاقات باعث شد او هوايي شود و با اين که قرارداد داشت تصميم به جدايي بگيرد. او ديگر دل به کار نمي‌داد و با اين که 7، 8 ماه از قراردادش مانده بود جدا شد.

90:‌اين اتفاق براي پارک کي وون هم افتاد و بعد از ايران سرمربي تيم ملي کشورش شد؟

بله، نيمکت تيم ملي ايران سکوي پرتاب مربيان است. پارک کي‌وون از ايران به آرزويش رسيد و سرمربي کره شد و ولاسکو هم از ايران به اوج آرزوهايش رسيد و روي نيمکت آرژانتين نشست.

90: کواچ چطور بود؟

برخلاف خيلي‌ها که کواچ را مربي موفقي نمي‌دانستند، ما بهترين نتايج را با او گرفتيم. در ليگ جهاني چهارم شديم. طلاي آسيا را گرفتيم و در قهرماني جهان ششم شديم. عنوان‌هايي که با ولاسکو هم کسب نکرديم. تنها ايراد کواچ اين بود که با بچه‌ها صميمي شد و همين صميميت او را از منطق مربيگري دور کرد. اگر کواچ صميمي نمي‌شد نتايج به مراتب بهتري مي‌گرفت و سال‌ها در ايران ماندگار مي‌شد. ولاسکو نيمکت به مراتب قوي‌تري نسبت به کواچ داشت حيف از کواچ که کمي جوان بود. او يکي از موفق‌ترين مربيان واليبال در آينده نزديک خواهد شد.

90:‌خب فدراسيون نمي توانست دخالت کند و در واقع کواچ را هدايت کند؟

فدراسيون چون به کواچ اختيار تام داده بود نمي‌توانست دخالت کند ولي خودمان قبول داريم مي‌توانست از نفرات توانمندتري روي نيمکت بهره ببرد و موفق‌تر شود. نمي‌توانم کتمان کنم برخي از بازيکنان از رابطه صميمي با کواچ سوء استفاده کردند و به حرف او گوش نمي‌دادند.

90:‌از عملکرد لوزانو راضي نبوديد؟

ببينيد در اينکه لوزانو مربي بزرگي بود و سابقه روشني در واليبال دنيا دارد، هيچ شکي نيست. لوزانو قطعاً مربي خوب و کاربلدي است. تيم ملي ما هم توسط او به اهداف خود رسيد و به المپيک صعود کرد اما مسئله اي که وجود دارد اين است که ما از شرايط موجود در تيم ملي و نوع آمادگي که بازيکنان در المپيک ارائه دادند، راضي نبوديم. به اعتقاد بنده، پتانسيل ملي پوشان ما بيشتر از اين حرفهاست و تيم ما فارغ از اينکه به 4 تيم نهايي صعود مي کرد يا نه؛ اما مي توانست بازي زيباتري ارائه دهد. اگر در اين رقابتها تعداد بردهاي بيشتري از تيم ملي شاهد بوديم، مي توانستيم حضور لوزانو را مثبت تر ارزيابي کنيم.

90:‌در اين مدت اسم خيلي ها براي جانشيني لوزانو مطرح شد؟

بله، ما براي جانشيني لوزانو با مربيان بزرگي مذاکره کرده‌ايم. مک تاچين؛ رزنته؛ هوگ؛ آناستازي؛ استويچف؛ با هر کدام از اين مربيان ساعت‌ها و حتي روزها مذاکره کرده‌ايم. ولي بنا به دلايلي با آنها به توافق نرسيده‌ايم ولي مذاکراتمان با دو مربي بزرگ ديگر ادامه دارد که احتمالا با يکي از آنها به توافق برسيم.

90:‌چرا با آنها به توافق نرسيديم؟

مگ کاچين که پدر همسرش چند سال پيش در آسيا کشته شد دوست ندارد در آسيا مربيگري کند و خيلي محترمانه عذرخواهي کرد. رزنده به کارهاي اقتصادي بزرگي مشغول است و به همين دليل گفت نمي‌توانم پيشنهاد ايران را بپذيرم. هوگ؛ با باشگاهي در ترکيه قرارداد دارد؛ به همين منظور اعلام کرد نمي‌تواند به آن قرارداد پشت کند. با آناستازي نزديک به يک ماه مذاکره کرديم و در موضوعات مختلف با او به بحث نشستيم ولي در نهايت گفت با خانواده مشورت کردم و نمي‌توانم بيايم. دجورجي؛ گزينه خوبي بود که با لهستان قرارداد بست. استويچف هم آخرين گزينه‌اي بود که با او مذاکره کرديم. با او هم نزديک به يک ماه صحبت کرديم. او هم نپذيرفت که هدايت تيم ايران را بپذيرد. او مربي خاصي است و همواره هدايت تيم‌هايي را برعهده مي‌گيرد که بداند حتما عنوان مي‌آورد. تا به حال هم در هر تيمي بوده او را روي سکو فرستاده است.

90:‌گفته شد استويچف مذاکره با استويچف بخاطر اينکه قول نداده ايران را در المپيک 2020 روي سکو ببرد به نتيجه نرسيده، اين درست است؟

برخي شايعات ما را در فدراسيون ناراحت مي‌کند. اين که مي‌شنويم ما براي مربيان شرط گذاشته‌ايم در سال 2020 ما را روي سکو ببرند اصلا صحت ندارد. در مذاکرات با مربيان بزرگ هرگز چنين شرطي نگذاشته‌ايم و اين موضوع را شديدا تکذيب مي‌کنم.اگر يک مربي هم قول بدهد ما را روي سکو ببرد بايد به آن شک کرد. در دنياي حرفه‌اي واليبال هرگز کسي نمي‌تواند چنين وعده‌اي بدهد و بيان اين مطالب غيرحرفه‌اي است.

90:‌به اين ترتيب تقريبا همه مربيان بزرگ به ايران نه گفته اند؟

تقريبا با بزرگان دنياي واليبال صحبت کرديم ولي هنوز هم چهره‌هاي بزرگي هستند که در حال مذاکره با آنها هستيم و شک ندارم يک مربي بزرگ و صاحب عنوان را براي هدايت تيم ملي به ايران مي‌آوريم.

90:‌به مربي ايراني که فکر نمي کنيد؟

نخير در حال حاضر به مربي ايراني فکر نمي‌کنيم و سعي بر آن داريم با مربي خارجي مذاکره کنيم.

90:‌به نظرتان اگر دوباره ولاسکو به ايران بازگردد مي تواند مثل آن زمان موفق عمل کند؟

تضميني نيست که اگر دوباره ولاسکو برگردد بتواند با ايران موفق شود، احتمال موفقيت ايشان در حضوري مجدد 50-50 است. به نظر من داستان ولاسکو در ايران تمام شد و بايد او را فراموش کنيم. وطن‌پرست‌تر از ايراني‌ها نديدم اين را از ته قلبم مي‌گويم. ولاسکو براي وطنش رفت ولي به تعهداتش عمل نکرد و رفت. بهتر است داستان او را ببنديم و از او به عنوان بخش زيبايي از تاريخ واليبال ياد مي‌کنيم.

90:‌در اين مدت اخير گفته مي شود که فدراسيون ايران تنها با اسامي مربيان بزرگ بازي مي کند، نظر شما چيست؟

نه اين را قبول ندارم. با همه اين مربياني که نام بردم مذاکره کرديم و مدارک و مستندات آن هم موجود است و در مواقع ضروري حتما ارائه خواهيم کرد.

داستان مذاکره ايران با آناستازي هم جالب است.

آناستازي بيش از يک ماه ما را سرکار گذاشت.به نظر من اصلا صلاح نيست ديگر با او مذاکره کنيم. اين نوع مذاکره براي خودش هم خوب نبود. در حالي با او مذاکره کرديم که در باشگاهش اوضاع خوبي نداشت ولي همين که يک برد به دست آورد روند مذاکرات را تغيير داد. ولي استويچف اين اشتباه را نکرد. خيلي محترمانه گفت نمي‌توانم بيايم و فرصت ما را هدر نداد و ما را سرکار نگذاشت.

90:‌برخي مي گويند چون واليبال ايران نوسان دارد مربيان بزرگ ريسک نمي کنند به ايران بيايند نظر شما چيست؟

با اين که خيلي‌ها اعتقاد دارند واليبال ايران نوسان دارد موافق نيستم ولي در پاسخ به اين دوستان هم مي‌گويم وظيفه مربيان خارجي همين است که نوسانات را از بين ببرند.کار يک مربي بزرگ اين است که اشکالات را پيدا و آنها را حل کند وگرنه که مربي بزرگ نمي شوند.

90:‌فدراسيون واليبال براي مربيان خارجي امکانات خاصي در نظر مي گيرد؟

نه، ما در قرارداد با مربيان خارجي خيلي از مسائل را در نظر مي‌گيريم. تعجب مي‌کنم که در برخي فدراسيون‌ها اتفاقي رخ مي‌دهد که تعجب‌آور است. در فدراسيون ما مربيان خارجي درآپارتماني در چيتگر زندگي مي‌کنند، ماشين سرمربي تيم ملي واليبال ايران پژو RD است که خودش هم بايد رانندگي کند.

90:‌احتمال اينکه داورزني به وزارت ورزش برود وجود دارد؟

من هم شنيده‌ام داورزني پيشنهاداتي براي حضور در وزارت دارد و اميدوارم از ايشان در جايگاهي استفاده شود که کل ورزش ايران منفعت آن را ببرند. در جمع خودماني از ايشان در رابطه با پيشنهادهايش از وزارت ورزش پرسيدم که گفتند فعلا خبري نيست. يک خواهش از آقاي داورزني دارم و آن هم اينکه اگر هم پيشنهاداتي براي حضور در وزارت يا جاهاي ديگر دارد به آنها نه بگويد و تا المپيک بعدي در واليبال بماند.

90:‌اما عده اي مي گفتند شما دوست داريد که داورزني برود؟

واقعا متاسفم چند تن از کارشناسان تلويزيون دلم را شکستند و برخلاف واقعيت عنوان داشتند که من دوست دارم داورزني از واليبال برود تا خودم جانشين ايشان شوم. در صورتي که اين طور نيست و قلبا دوست دارم داورزني همچنان بماند.

90:‌خيلي ها هم معتقدند اگر وضعيت سرمربي تيم ملي مشخص نمي شود بخاطر وضعيت نامشخص داورزني است؟

عدم انتخاب سرمربي تيم ملي هرگز به اين موضوع ارتباط ندارد که داورزني در آستانه جدايي از فدراسيون است. ايشان با قدرت کار خود را انجام مي‌دهند و در حال بررسي گزينه‌ها براي انتخاب سرمربي تيم است و به زودي نام آن را اعلام مي‌کنيم.واقعا نمي‌دانم آدم‌هاي بيرون چه برداشتي از داخل فدراسيون دارند؛ حقيقت را مي‌گويم در داخل فدراسيون حفظ منافع ملي و اقتدار پرچم سه رنگ ايران خط قرمز مديران ارشدش است و همه آنهايي که وظيفه‌اي بر عهده دارند با جان و دل براي فدراسيون زحمت مي‌کشند تا بلکه توفيقي حاصل شود که در راس آن مديريت جناب داورزني است.

90:‌به رياست فدراسيون واليبال فکر مي کنيد؟

از روزي که پا به ورزش حرفه‌اي گذاشتم براي خودم اهدافي داشتم که يکي از آنها رياست فدراسيون واليبال بود.حضور موفق در واليبال، ملي‌پوش شدن، کاپيتاني تيم‌ملي، جوان‌ترين مربي در مقاطع مختلف تيم‌ملي، قهرماني چه در زمان بازيگري و چه در زمان مربيگري، حضور به عنوان مدير در فدراسيون. اينها همه اهدافي بود که تاکنون به آن دست پيدا کرده‌ام. فقط مانده رياست فدراسيون واليبال که به آن هم دست پيدا مي‌کنم ولي نه در اين مقطع، در اين روزها فکر و ذکرم نشستن روي صندلي داورزني نيست ولي روزي رئيس فدراسيون مي‌شوم. اين روزها به قدري در پست دبيرکلي سرم شلوغ است که به هيچ کاري نمي‌رسم چه برسد به اين که فکر جانشيني داورزني باشم. از حضور در فدراسيون واليبال و همکاري با آقاي داورزني لذت مي‌برم. ايشان از مديران کار بلد ورزش ايران است و نکات زيادي را از بودن در کنار ايشان فرا گرفته‌ام.

90:‌بهنام محمودي هم از جمله کساني که گفته مي شود به رياست فدراسيون فکر مي کند به نظرتان اين دوست قديمي در آينده رقيب شما خواهد شد؟

بهنام محمودي دوست صميمي من است که رابطه من با او مثل يک برادر است و هرگز به رقابت با او براي رياست فدراسيون واليبال فکر نمي‌کنم. در انتخابات گذشته از بهنام محمودي خواستم به خاطر موفقيت‌هاي آقاي داورزني فکر رقابت را از سرش بيرون کند و در انتخابات شرکت نکند که او هم احترام گذاشت و نيامد.

90:‌خيلي ها اين روزها حرف از مغرور شدن ستاره هاي تيم ملي مي زنند نظر شما چيست؟

نه من اين را قبول ندارم بازيکنان تيم ملي مغرور نشده‌اند، آنها نسبت به قبل حرفه‌اي‌تر شده‌اند.

90:‌مثلا درباره سعيد معروف اين حرف زياد زده مي شود شما که او را از نزديک مي شناسيد نظرتان درباره او چيست؟

سال‌هاست که سعيد معروف را مي‌شناسم. سعيد بازيکني حرفه‌اي است که توانايي‌اش شهره خاص و عام است و تمام مربيان دنيا به نيکي از او ياد مي‌کنند. معروف روحيات خاصي دارد و مهربان است. خيلي از حرف‌هايي که عليه او زده مي‌شود را قبول ندارم.اين که مي‌گويند معروف رابطه خوبي با ديگران ندارد را هم نمي‌توانم بپذيرم. اتفاقا او دل رئوفي دارد و همواره احترام مي‌گذارد. با اين حال اگر ديگران چنين ديدگاهي دارند بايد حرف‌هاي او را هم بشنويم. حرف‌هايي که پشت سر اين بازيکن زده مي‌شود را قبول ندارم و خيلي از آنها خلاف واقعيت است و به نظرم برخي برداشت‌ها سوءتفاهم است. من خودم شاهد بودم که ساعت ها براي هوادارانش وقت مي گذارد و خيلي مهربان تر از اين چيزي است که نشان مي دهد. در واقع معروف آن چيزي که مي بينيد نيست و باطنش خيلي بهتر است منتهي نمي دانم چرا تصوير ديگري از او ساخته شده است.

90: فکر نمي کنيد در اين تصويرسازي خودش مقصر است؟

خودش هم حتما سهم دارد. شايد فاصله اي که بين  او ورسانه ها بوجود آمده باعث اين اتفاق شده باشد. من در هفته آينده حتما با سعيد در اين باره صحبت خواهم کرد و اميدوارم که بتوانيم مشکل بوجود آمده را حل کنيم. او کاپيتان تيم ملي است و باعث افتخار ايران بايد ارتباط خوبي بين او رسانه ها حاکم باشد و فاصله اي که هست درست به نظر نمي رسد.

در اصل موافق کار برخي از بازيکنان در برزيل نبودم. آنها بهتر بود در مراسم افتتاحيه شرکت مي‌کردند. اين را هم بدانيد که حضور در مراسم افتتاحيه المپيک اجباري نيست و نمي‌توانيم از آنها خرده بگيريم.

90:‌بارها درباره شرکت نکردن ستاره هاي تيم ملي در مراسم رژه المپيک صحبت شده آن روز چه اتفاقي افتاد؟

بخاطر اينکه اجباري نبود و 7-8 ساعت بايد در اين مراسم حضور داشتند تصميم گرفتند شرکت نکنند از قبل هم گفته شده بود اجباري نيست. در همان برزيل جلسات زيادي را در اين رابطه با مسئولين برگزار کرديم ولي همه اعتقاد داشتند چون حضور در مراسم اجباري نبوده ايرادي بر تصميم آن چند ملي‌پوش واليبال وارد نيست.به نظرم آن پستي که بچه ها در اينستاگرام گذاشتند کمي باعث ايجاد حساسيت شد وگرنه اتفاق خاصي نبود.

90:‌اما گفته مي شد بخاطر اعتراض و حمايت از خوش خبر سرپرست تيم ملي در مراسم شرکت نکردند؟

شايد آن اتفاق هم در تصميم شان تاثير داشته است. به هر حال بچه ها خوشخبر را مثل پدر خود دوست دارند و مسلما بخاطر او ناراحت هم مي شوند اما آنقدر که حساسيت روي اين موضوع به خرج داند اتفاق بزرگي نبود و خيلي از ورزشکارهاي ديگر ما هم در مراسم حضور نداشتند.

90:‌موافق حضور روانشناس در تيم ملي نيستيد؟

نه موافق نيستم چون از سال 2008 به اين سمت هيچ تيمي روانشناس در کنار خود نداشته ولي اگر روانشناس خبره‌اي باشد که مربي در صورت لزوم بازيکنان را نزد او بفرستند خيلي هم بد نيست. ما براي تيم هاي پايه اين کار را شروع کرده ايم و اميدواريم که نتايج خوبي داشته باشد.

90: در اين مدت اعتراض بازيکنان به داوري ها هم زياد شده است؟

بله، اعتراضات به داوري در مسابقات ليگ زياد شده و اين اعتراضات ربطي به اين ندارد که آن بازيکن ملي‌پوش باشد يا نه؛ حرف من اين است که اين بي‌انضباطي‌ها براي واليبال خوب نيست. از کاپيتان‌ها و مربيان مي‌خواهم جلوي اين بدعت بد را بگيرند و نگذارند اين اعتراضات به تصميم داور همه‌گير شود. وقتي حرف از حرفه‌اي‌گري مي‌زنيم بايد در همه ابعاد حرفه‌اي باشيم.

وضعيت تيم هاي حاضر در ليگ برتر را چطور مي بينيد؟

اميدوارم سرمايه‌گذاري روي واليبال بيشتر از اينها باشد. اين که فقط چند تيم واليبال ما مشکل مالي نداشته باشند خيلي خوب نيست، همه تيم‌ها بايد به بهترين شکل اداره شوند تا رشد بيشتري را شاهد باشيم.بارها شاهد بوده‌ايم مسئولان هر شهر قصد تيم‌داري مي‌کنند و مذاکراتي را صورت مي‌دهند. بايد بگويم تيم‌داري مهم نيست مهم امکاناتي است که در وهله اول بايد آن شهرها داشته باشند. اگر شهرها امکانات زيرساختي نداشته باشند تيم‌داري در آن شهر موفق نخواهد شد. ليگ ما خوب است اما مي تواند خوب تر از اين هم باشد.

90:‌رقم قرارداد واليبالي ها در اين سالها خيلي زياد شده است؟

نه اين طور که مي گويند نيست تعداد کمي هستند که در واليبال رقم قراردادهايشان خوب است و شايد به 10 نفر هم نرسند. بقيه قراردادها متوسط و معمولي است. رقم قراردادها در واليبال خيلي هم بالا نيست. اگر ميانگين بگيريد متوجه مي‌شويد که رقم‌ها اصلا بالا نيست.

90:‌وضعيت واليبال بانوان را چطور ارزيابي مي کنيد؟

نگاه ويژه‌اي به واليبال بانوان داريم. از دو سال پيش رايزني‌هايي را انجام داديم تا مربيان خوبي را براي بانوان بياوريم. مي‌توانستيم به راحتي يک مربي بزرگ براي بزرگسالان بياوريم ولي با استخدام خانم مايرا براي تيم‌هاي رده‌هاي پايين‌تر از او خواستيم سازندگي را در اولويت کارهاي خود قرار دهد و با تيم بزرگسالان هم همکاري داشته باشد.قصد تغيير نسل در واليبال بانوان را داريم. با راه‌اندازي تيم‌هاي ميني واليبال به سمت استعداديابي در بين جوان‌ترها برويم.به آينده واليبال بانوان ايمان دارم و شک ندارم با برنامه‌ريزي که صورت گرفته همچون واليبال مردان واليبال بانوان هم در سال‌هاي نه چندان دور حرف‌هاي يادي براي گفتن خواهد داشت.

90:‌و بهترين کاري که شما براي واليبال کرديد چيست؟

رساله دکتراي من تدوين برنامه استراتژيک بازاريابي است که تا چند ماه ديگر نوشتن آن به پايان مي‌رسد و اگر اين کتاب به سرانجام برسد فکر مي کنم منفعت آن براي کل ورزش است و يادگاري خوبي از من براي واليبال بر جاي خواهد ماند.

 

ارسال در:
اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن