90/ بائرمن رفت، مشحون ماند و حوضش!
شماره خبر : 137090
اولين روز سال ميلادي است و مثل عيد نوروز خودمان پيام هاي تبريک پشت سر هم مي آيد به هر حال عيد است و فرق نمي کند که مال ما باشد يا جايي ديگر...

سعيده فتحي

اولين روز سال ميلادي است و مثل عيد نوروز خودمان پيام هاي تبريک پشت سر هم مي آيد به هر حال عيد است و فرق نمي کند که مال ما باشد يا جايي ديگر...

 

هديه بائرمن در سال جديد ميلادي به ايراني ها

روز اول عيد است و گويا سرمربي تيم ملي بسکتبال کشورمان هم براي ايراني‌ها هديه دارد و با يک پيام خواسته آنها را سورپرايز کند هرچه باشد او بارها گفته که عاشق ايران شده و برايش ايران، مردم و بسکتبالش بسيار مهم هستند. درک بائرمن که به آلمان سفر کرده تا سال نو را در کنار خانواده اش جشن بگيرد هديه اي که براي مردم ايران در نظر گرفته بسيار جالب است او در پيامش گفته است که ديگر قصد بازگشت به ايران را ندارد و مي خواهد در کنار دختر سه ساله اش باشد چراکه او بهانه پدر را مي گيرد و بائرمن هم تحمل دوري او را ندارد!

 

بهانه گيري دختر 3 ساله يا بستن قرارداد بهتر؟

هديه قشنگ و جالبي بود! مربي که قرار بود 4 سال در ايران بماند و وعده داده بود با تغيير نسل ايران را به المپيک و جام جهاني مي رساند دو سال نشده غزل خداحافظي را خواند بي آنکه به وعده هايش عمل کرده باشد. رسانه هاي آلماني از روزهاي قبل اخباري درباره قرارداد درک بائرمن سرمربي تيم ملي بسکتبال ايران با تيم وورسبرگ در بوندس ليگا منتشر کردند و بالاخره از قرارداد طولاني مدت او تا سال ???? خبر دادند.اما جالب است که او در پيامش به ايران تنها بهانه دختر سه ساله اش را آورده و از قرارداد جديدش حرفي نزده است.چرا نگفته قراردادم با تيم آلماني بهتر است و مي خواهم با آنها همکاري کنم؟

 

بائرمن براي بسکتبال ايران چه کرد؟

 بائرمن وقتي داشت با ايران قرارداد مي بست نمي دانست که دختر نوزاد دارد؟ چرا آن زمان به دخترش فکر نکرد؟ او قبلا درباره اينکه دلش براي دختر 3 ساله اش تنگ نمي شود گفته بود" سخت است اما به خوبي با آن کنار آماده‌ايم. زندگي همين است."

او درباره مدت حضورش در ايران هم گفته بود" قرارداد ? ساله با فدراسيون ايران امضا کرده‌ام. فکر مي‌کنم اين به خوبي نشان مي‌دهد که من دنبال يک پروژه طولاني مدت در ايران هستم. اين چيزي است که فدراسيون و بسکتبال به آن‌ نياز دارند. البته که من به قراردادم با فدراسيون ايران به چشم يک پروژه طولاني مدت نگاه مي‌کنم."

آقاي بائرمن چطور شد يکدفعه همه چيز عوض شد؟ پروژه طولاني مدت تان همين بود؟ تا يک پيشنهاد خوب رسيد چشم هاي تان را به روي ايران بستيد و خيلي راحت رفتيد؟ بائرمن براي بسکتبال ايران چه کرد؟ چه ساخت؟ چه از خود براي بسکتبال ما به جاي گذاشت؟ چه نتايجي گرفت؟قرارداد مگر 4 ساله نبود پس الان بايد بائرمن ضرر  و زيان دهد؟ گفته مي شود قرارداد 4 ساله بوده اما سه ماه به سه ماه تمديد مي شده است! اگر چنين است چرا فدراسيون پيش تر اعلام نکرده بود؟

 

صمد گفته بود بائرمن يک روز دست ايران را در حنا مي گذارد

همين چند ماه پيش بود قبل از رقابت هاي چلنج کاپ آسيا وقتي با صمد نيکخواه بهرامي صحبت مي کردم مي گفت: بائرمن خيلي زرنگ است و يک روز دست بسکتبال ايران را در حنا خواهد گذاشت. حرف هاي صمد درباره بائرمن جالب بود اما آن زمان خيلي ها مي گفتند چون صمد را حذف کرده او چنين مي گويد اما بد نيست الان دوباره يادي کنيم از حرف هايي که صمد درباره بائرمن مي زد" از نگاه من بائرمن بدترين نتيجه ممکن را در اين مدت گرفته است و با زرنگي تغيير نسل و جوانگرايي را بهانه عملکرد خودش کرد. با بائرمن در قهرماني آسيا سوم شديم. من قول مي دهم هر مربي را بالاي سر آن تيم مي گذاشتند سوم مي شديم. بدون مربي هم مي رفتيم سوم بوديم. من مي گويم چوب هم بالاي سر تيم مي گذاشتند اين نتايج بدست مي آمد. انتخابي المپيک هم که گند زد واقعا نمي دانم چرا بايد به اين مربي تا اين اندازه بها داد؟"

 

ماهي 35 هزار دلار درآمد در ايران

او در ادامه گفته بود" ماهي 35 هزار دلار مي گيرد و اين يعني اينکه جزو مربيان خوب دنياست، قرارداد کلي مربي فنرباغچه 450هزار دلار است.  بعد جالب است که ما در ايران مي گوئيم بائرمن مربي خيلي خوب و بسيار هم قانع است و در همان سالن آزادي يک اتاق دارد و همانجا هم مي خوابد. اگر مثلا ليکرز به من مي گفت 5 ميليون دلار بهت مي دهم معلوم است من هم مي رفتم، شب هم در همان سالن مي خوابيدم حتي جارو هم مي‌زدم! چون مي دانم قيمت من اين نيست حالا بائرمن هم اگر در آزادي مي خوابد هنر نکرده.مگرشق القمر کرده با اين نتايج که ما قرارداد 4 ساله با او بسته ايم؟ بائرمن خيلي زرنگ تر از آن است که ما بدانيم اما مثل روز روشن است يک روز دست ايران را در حنا خواهد گذاشت. او با اين داستان جوانگرايي و تغيير نسل 4 سال قرارداد خودش را گارانتي کرده و در هر تورنمنتي هم که نتيجه نگيرد همين را بهانه مي کند."

خارجي ها مي آيند پولشان را مي گيرند و مي روند

صمد مي گفت:" بائرمن براي 4 سال آينده تيم ملي چه تضميني داده است؟ بندي در قرارداد او هست که اگر تيم ملي به المپيک نرفت مثلا 50درصد از قراردادش کسر شود؟ بحث سرمربي و فدراسيون اين است که مي خواهيم نسلي بسازيم تا در جهان حرف براي گفتن داشته باشند آيا بائرمن تضميني براي اين وعده خود داده است؟ معلوم است که نمي دهد! شک نکنيد اگر چنين بندي بگذارند در ايران نخواهد ماند. خارجي ها مي آيند پولشان را مي گيرند و مي روند. بائرمن روزي که از ايران برود ديگر جواب تلفن هيچ کس را هم نخواهد داد."

و امروز حرف هاي ديروز صمد اتفاق افتاد، بائرمن پولش را گرفت، استفاده اش را از ايران کرد و رفت، از اين پس جواب تلفن هيچ کس را هم نخواهد داد!

 

برنامه محوري و ساختار سازي و تغيير نسل چه شد؟

بائرمن اما براي ما چه گذاشت؟ چه کرد براي تيم ملي ايران؟ هيچ! يک تيم داريم که مثلا جوانگرايي کرده ايم اما ميانگين سني اش 27 سال است!

روزي که بائرمن را آوردند مدام از برنامه محوري و ساختارسازي سخن مي گفتند، از اينکه مي خواهند گلخانه اي عمل کنند يا ساختار بسکتبال را تغيير دهند. از ابتداي ورودش درباره برنامه هاي بلندمدت او براي بسکتبال ايران صحبت شده بود و در فصل تابستان تصميماتي گرفته شد که پشتوانه آن را برنامه براي بازسازي تيم ملي عنوان کرده بودند. نحوه اجرايي شدن تصميمات با انتقادات زيادي روبه رو شد و به خصوص شکل کنار گذاشتن چند ستاره تيم ملي،‌ موجي از اعتراضات را به راه انداخت. اينک با رفتن بائرمن اين پرسش ها مطرح مي شود چرا اين فدراسيون پس از بستن قرارداد با سرمربي آلماني آن همه حرف ها و شعارهاي خوب و رنگارنگ مانند برنامه محوري و ساختارسازي سر هم کرد و اکنون که بائرمن رفته است تکليف اين ساختارسازي يکي دونفره در بسکتبال با همکاري مربي آلماني چه مي شود؟

 

رفتن هاي جالب مربيان خارجي از بسکتبال ايران

بائرمن رفت، محمود مشحون ماند و حوضش! اين بار چه خواهيم گفت؟ تا ديروز بائرمن بهترين مربي دنيا بود برنامه هايي که او براي ايران داشت بهترين برنامه بود حال که با ايران چنين کرده است درباره او چه خواهيم شنيد؟ نکند گفته خواهد شد مثل ماتيچ مافياي بسکتبال است. هميشه همين بوده تا وقتي مربيان در ايران بودند از آنها به نيکي ياد کردند اما وقتي رفتند بدترين مربيان دنيا شدند.رفتن مربيان خارجي از بسکتبال ايران هميشه جالب بوده، از بوسنياک بگيريد تا بائرمن! حتما در روزهاي آتي از رفتن ها بيشتر خواهيم نوشت اما الان بحث سر رفتن بائرمن است و احتمالا او را خائن خواهند خواند! اگر ماتيچ مافيا بود بائرمن هم بايد خائن باشد! هرکه بود سر ايران کلاه گذاشت و رفت. برخلاف همه تبليغاتي هم که براي او کردند، از حرفه اي بودن و جنتلمني اش حرف زدند او هيچ نداشت و براي بسکتبال ايران هم هيچ نکرد. از اين پس شنيدن حرف هاي کساني که به بائرمن علاقه شديدي داشتند جالب است مخصوصا شخصي همچون علي توفيق، بايد ديد فدراسيون نشين ها هنوز مثل گذشته راجع به  بائرمن حرف مي زنند يا دوباره تغيير عقيده خواهند داد؟!

 

 

انشااله که بائرمن به ريش ايران و بسکتبالش نخندد

از امروز يک مشکل به مشکلات بسکتبال افزوده شد هدايت تيم ملي و وضعيت نامشخص آن بدون شک اوضاع را بدتر خواهد کرد. وضعيت بازنشسته بودن رئيس و بلاتکليفي او از يک طرف و حالا هم بلاتکليفي در تيم ملي...

آقاي بائرمن ممنون با اين هديه تان . خوب حال بسکتبال ايران را در سال ميلادي جديد گرفتيد، چطور بايد از شما تشکر کرد بابت اين همه وظيفه شناسي و متعهد بودن؟ انشااله که سال خوبي با تيم آلماني تان داشته باشيد و انشااله که به ريش ايران و بسکتبالش نخنديد!

 

 

 

 

 

ارسال در: دوشنبه 13 دي ساعت 17:35 (1395/10/13)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن