90/ ليگ قهرمانان اروپا؛ بنفيکا ـ دورتموند
شماره خبر : 137119
پرافتخارترين تيم پرتغال به حکم قرعه در روز سه‌شنبه 26بهمن‌ماه آينده در استاديوم 64هزار نفره دالوژ در ليسبون ميزبان بورسيا دورتموند يکي از قدرت‌هاي بزرگ آلمان است

 

امير حاج‌رضايي

پرافتخارترين تيم پرتغال به حکم قرعه در روز سه‌شنبه 26 بهمن‌ماه آينده در استاديوم 64 هزار نفره دالوژ در ليسبون ميزبان بورسيا دورتموند يکي از قدرت‌هاي بزرگ آلمان است. هر دو باشگاه در دهه اول قرن بيستم تأسيس شده‌اند. گشايش بنفيکا در سال 1904و دورتموند در سال 1909 اتفاق افتاده است. از منظر افتخارات بنفيکا جلوتر از رقيب سرشناس آلماني خود است. سي و چهار قهرماني در ليگ پرتغال در برابر هشت قهرماني دورتموند در بوندس ليگا، قابل مقايسه نيست. در عرصه اروپا در جام باشگاه‌هاي اين قاره؛ بنفيکا با دو قهرماني در برابر تنها جام دورتموند جلوتر از حريف است. جامي که آنها با مربي سرشناس خود اوتمار هيتسفلد به دست آوردند.

حالا تقابل روي ويتوريا سرمربي بنفيکا در مقابل توماس توخل جانشين يورگن کلوپ قطعا تماشايي خواهد بود. بنفيکا در گروه B بعد از ناپولي به مرحله پلي آف صعود کرد، بالاتر از بشيکتاش و ديناموکيف. در حالي‌که دورتموند در گروه خود با عبور از رئال مادريد به عنوان تيم اول به دور حذفي راه يافت. بنفيکا هرگز به دسته پايين‌تر سقوط نکرده است و به همراه پورتو و اسپورتينگ ليسبون سه بزرگ فوتبال پرتغال هستند. اما واقعيت امر اين است که آنها با عصر طلايي خود در دهه‌هاي 60 و 70فاصله دارند. تيم ملي پرتغال تا قبل از قهرماني در يورو دوران اوج خود را در جام جهاني 1966سپري کرد. آنها با اوزه بيوي فقيد در دور مقدماتي، برزيل قهرمان جهان را از جام بيرون انداختند و با پيروزي بر شوروي سابق در ديدار رده‌بندي به مقام سوم رسيدند.

اما حالا در هزاره سوم علي‌رغم قهرماني در يورو تفاوت فاحشي بين نسل کنوني و نسل‌هاي گذشته اين کشور وجود دارد. در بازي‌هاي مرحله گروهي بنفيکا يک تيم پر نوسان نشان داد. آنها در استانبول علي‌رغم پيشي گرفتن 0-3 بر بشيکتاش، مسابقه را با نتيجه 3 ـ 3 به پايان بردند و در ايتاليا 4 گل از ناپل دريافت کردند. خط دفاعي بنفيکا، آزمون خوبي را پشت سر نگذاشت. علي‌رغم حضور ژوليو سزار درون دروازه و کاپيتان لوزانو و به خصوص ستاره اين تيم ويکتور ليندوف سوئدي در خط دفاع آنها با فشار حريف به سرعت، سازمان دفاعي خود را از دست مي‌دادند. اين دو که پيشنهاد يونايتد را پيش رو دارند به همراه ساير مدافعين بنفيکا هم در دفاع تيمي و هم در دفاع انفرادي با مشکلات فراواني روبه رو بودند ولي مي‌توان پاشنه آشيل بنفيکا را در هنگام دفاع دانست. زماني که خط حمله دورتموند را تحليل کنيم. دشواري کار آقاي روي ويتوريا سرمربي اين تيم را به خوبي درک مي‌کنيم.

عثماني دمبله، مارکو رويس و اوبا ميانگ، قدرت فروپاشي هر خط دفاعي‌اي را دارند به ويژه اوبا ميانگ که ستاره گلزن اين روزهاي بوندس ليگاست و اندکي عقب‌تر از اين سه مهاجم، ماريو گوتزه قرار دارد که در هنگام حمله به اين سه نفر اضافه مي‌شود. تقابل مهاجمين تراز اول دورتموند با خط دفاعي پر اشتباه بنفيکا مي‌تواند به حذف اين تيم بينجامد. گرچه بنفيکا داراي آمار گلزني خوبي هم هست. آنها مهاجميني دارند که دو گل به ناپل، سه گل به بشيکتاش و دو گل به ديناموکيف زده‌اند. آنها با سيستم 2-4-4بازي مي‌کنند که به هنگام دفاع تبديل به 1-5-4 مي‌شوند و با يک مهاجم هدف به دنبال ضد حمله هستند.

اما بايد يادآوري کرد دريافت گل در خانه از مهاجمين زهردار دورتموند کار را براي آنها در وست فالن بسيار دشوار مي‌کند. حضور سالويو به عنوان يک هافبک نفوذي مي‌تواند در ضد حمله‌ها اميدهاي تيم پرتغالي را افزايش دهد. آنها بايستي با اندوخته‌اي مناسب به آلمان بروند و در ورزشگاهي کم‌نظير در مقابل بيش از هشتاد هزار تماشاگر بازي کنند. استاديومي که بيشترين جايگاه ايستاده را در آلمان دارد و به همين دليل ” خانه اپراي فوتبال آلمان” ناميده مي‌شود.

فوتبال آلمان همواره در استيلاي بايرن مونيخ قرار داشته است. آنها سالهاست که بوندس ليگا را فتح مي‌کنند و اين ديگر به عادت تبديل شده است و به ندرت تيم‌هايي مانند ولفسبورگ با فيليکس ماگات، دورتموند با هيتسفلد و کمي دورتر کايزرسلاترن با اوتوري هاگل توانسته‌اند به حريم بايرن وارد شوند. اما دورتموند که در آخرين فصل حضور کلوپ نتايج بسيار بدي گرفت تا مرحله سقوط به دسته پايين‌تر هم پيش رفت ،  کماکان از تيم‌هاي مطرح آلمان است.

توماس توخل مربي جديد زنبورها از مربيان نسل جديد آلمان است که نوع بازي تيمش، هلند رينوس ميشل فقيد را در خاطره‌ها زنده مي‌کند. يک فوتبال پر تحرک جان‌دار با يک رويه تهاجمي حيرت‌انگيز که همگان را به يک ضيافت فوتبالي تمام عيار دعوت مي‌کند. فراموش نکرده‌ايم که آنها ميزبان پرگل‌ترين بازي ليگ قهرمانان اروپا در ساليان اخير بوده‌اند. پيروزي 8-4 برابر لژِيا ورشو در وست فالن.

دورتموند تيمي ستودني و قابل احترام است. در اين باشگاه ستارگان بزرگي وجود داشتند که مي‌توانيم از ماتياس سامر، يورگن کولر، ينس لمان، آندرياس مولر، متس هوملس و لواندوفسکي نام ببريم که دو نفر آخر در دو فصل گذشته به بايرن مونيخ انتقال يافتند و در اين فصل هم با رونمايي از ستاره جوان خود يوليان وايگل چشم‌ها را خيره کرده‌اند. بازيکن سخت‌کوشي که تيم‌هاي معتبر اروپايي خواهان خريد او هستند. تيم توماس توخل قدرت حذف هر تيمي را دارد با ذکر اين جمله کليشه‌اي که حساب حوادث هميشه جداست. آنها توانستند در برنابئو بازي 2-0 باخته به رئال را به تساوي 2ـ2 تبديل کرده و خود در جايگاه نخست قرار بگيرند. شايد در بازي رفت در ليسبون بخشي از دورتموند را شاهد باشيم اما مطمئنا علاقه‌مندان به فوتبال در روز چهارشنبه 18اسفندماه و در بازي برگشت شاهد فوتبالي ناب خواهند بود.

فوتبال آلمان که با تعريفاتي همچون خشک، بدون انعطاف، نظامي و ماشيني تحليل مي‌شد با نسل جديد از مربيان جوان همچون يواخيم لو، يورگن کلوپ و  توماس توخل وراي تغيير نسل به تغيير سبک هم دست يافته است. البته هنوز و به طور کامل با فوتبال شناور فاصله دارند.

يک نکته اساسي را هم نبايد فراموش کنيم. رشد و بالندگي فوتبال آلمان در پرتو حضور بازيکنان دورگه يا مهاجر به دست آمد. در تيم ملي آلمان در جام‌هاي جهاني 2010و 2014ميروسلاو کلوزه، پودولسکي لهستاني، ماريو گومژ اسپانيايي، بواتنگ غنايي، مسوت اوزيل ترک تبار، سامي خديراي تونسي و اخير نوري شاهين بازي مي‌کردند و مي‌کنند که بيش از 50درصد اين تيم را تشکيل مي‌دهند.

در فوتبال تفسيرهاي مختلفي از تاکتيک وجود دارد. فرانتس بکن باوئر مي‌گويد: « تاکتيک يعني تحميل اراده خود به حريف». فکر مي‌کنم دورتموند قدرت تحميل اراده خود به بنفيکا را دارد.

 

ارسال در: پنجشنبه 16 دي ساعت 13:22 (1395/10/16)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن