90/ تنها يک بخش هندبال ايران حال خوش دارد
شماره خبر : 137243
با وجود تمام مهجوريت ها مادر رشته هاي توپي است. هندبال، آميزه اي از قدرت، سرعت، تكنيك و تاكتيك و نمايشي از هوش در ورزش است.

سعيده فتحي

با وجود تمام مهجوريت ها مادر رشته هاي توپي است. هندبال، آميزه اي از قدرت، سرعت، تكنيك و تاكتيك و نمايشي از هوش در ورزش است. هرچند مثل خيلي از رشته هاي ديگر هنوز راه زيادي تا سعادت دارد اما با اين حال برخي ويژگي هاي آن نشان دهنده آينده درخشانش است. شايد باورتان نشود اگر بگوييم هيچ رشته اي در ايران به جز فوتبال به اندازه هندبال لژيونر ندارد. تعجب نكنيد! رشته اي كه شايد خيلي اوقات صدا و سيما نسبت به پخش آن خست مي ورزد و نهادهاي خصوصي هنوز ميل چنداني به سرمايه گذاري در آن ندارند در كشور ما رويه موفقي هم دارد. داشتن شهرهايي مثل اصفهان و سنندج كه به واقع مهد هندبال در ايران محسوب مي شوند، باعث شده تا ستاره هاي درخشان هندبال ايران همواره مورد توجه كشورها و باشگاه هاي مطرح خارجي قرار بگيرند. مسيري كه ابتدا از كشورهاي عربي و بيشتر براي درآمدزايي هندباليست ها آغاز شد و حالا به باشگاه هاي اروپايي ختم مي شود.

اين روزها در حالي که حال هندبال ايران خوش نيست و مديران در جنگ و دعوا براي گرفتن صندلي رياست هستند لژيونرها در اروپا مي درخشند و خداراشکر در هندبال ايران تنها حال آنها خوش است.

سجاد استکي، لژيونر هندبال ايران در دينامو بخارست روماني با ارائه بازي‌هاي خوب در ليگ قهرمانان اروپا جزو 7 بازيکن برتر سال 2016 اروپا جهت انتخاب پديده هندبال فصل اين قاره قرار گرفت.سجاد استکي براي رسيدن به عنوان بهترين بازيکن ليگ قهرمانان اروپا در سال 2016 نياز به راي بالاتر نسبت به ساير گزينه‌ها داشت که علاقمندان با راي دادن به او از افتخار هندبال ايران حمايت کردند تا افتخاري ديگر نصيب هندبال و ورزش ايران شود.سجاد ، لژيونر هندبال کشورمان در تيم دينامو بخارست روماني و آقاي گل ليگ قهرمانان اروپا، با 62 درصد راي مردم به عنوان پديده سال 2016 هندبال اروپا انتخاب شد.

از همين رو امروز مي خواهيم از لژيونرهاي هندبال بنويسيم، از تنها بخشي که در هندبال ايران حال خوشي دارد و مي توان از خوشي آنها نوشت.

 

جمالي، لژيونري كه از دستمان رفت

نخستين لژيونر هندبال ايران ايمان جمالي است. چپ زني كه تازه 25ساله شده است. جمالي، هندبال را در باشگاه سپاهان آغاز كرد. يكي از همان اصفهاني هايي که هميشه تيمش را نجات مي داد. خيلي طول نكشيد كه در تيم ملي درخشيد و پس از آن باشگاه MKB مجارستان از او براي حضور در اين تيم دعوت كرد. جمالي پس از حدود 6سال بازي در اين باشگاه كشور مجارستان را براي ادامه زندگي شخصي و ورزشي خود انتخاب كرد. او حالا به عنوان ملي پوش در مجارستان و همچنين در تيم باشگاهي مشکووبرست بلاروس هندبال بازي مي كند.

 

اله کرم از لخويا تا ديناموبخارست

اله كرم استكي مغز متفكر تيم ملي هندبال ايران و جزو نخستين كاروان لژيونرهاي هندبال كشورمان است. بازي در باشگاه هاي خارجي را با لخوياي قطر آغاز كرد. اما همان روزها هم سوداي باشگاه هاي اروپايي را در سر داشت. او كه از رده سني نوجوانان به تيم ملي راه يافت، سير موفقيت را هم به عنوان يك بازيكن لژيونر به بهتربن شكل ممكن طي كرد. استكي پس از لخويا به مونت پليه رفت. با بشيكتاش تركيه هم به توافق رسيد اما در نهايت بخارست روماني را به عنوان مقصد نهايي اش براي ليگ سال جاري برگزيد و در اين ليگ هم بسيار درخشيد.

 

سجاد بهترين لژيونر ايران در اروپا

سجاد استكي ديگر ستاره نسل طلايي هندبال ايران است. او هم استارت كارش در باشگاه هاي خارجي را با الغرافه قطر زد. استارتي قوي اما هنوز براي خودش راضي كننده نبود. او براي بازي كردن در باشگاه اروپايي لحظه شماري مي كرد و عملكرد خوبش هم البته، باعث شده بود تا پيشنهادات خوبي داشته باشد. سجاد استكي مدتي در باشگاه بي فاو اشتوتگارت تمرين كرد اما حضور در آن باشگاه كوتاه بود. پس از اينكه مدت ها پيشنهادات منفاوت را بررسي مي کرد در نهايت تصميمي را گرفت. او همچون برادرش با باشگاه رومانيايي به توافق رسيد. باشگاهي كه لژيونرهاي زيادي دارد و بستر خوبي براي پيشرفت هرچه بيشتر اين دو برادر جادويي هندبال ايران شد.

 

دعوت از برادران استكي دو فاينال فور لبنان

نكته جالب اينكه بازيكنان ايراني چندين بار براي تورنمنت هاي مختلف ساير كشورها دعوت شده اند. دو باشگاه لبناني به طور همزمان از اله کرم و سجاد استكي براي حضور در مسابقات فاينال فور كشورشان دعوت كردند. باشگاه هاي السد و الصداقه هر دو مي خواستند اين دو برادر براي باشگاهشان در اين تورنمنت بازي كنند و مبلغ خوبي هم براي تنها دو بازي دادند.

 

موسوي با درخشش راه را براي ايراني ها باز کرد

عليرضا موسوي از بازيکنان بسيار خوب هندبال ايران است که حدود 5 سال در اروپا دست به توپ بوده و الان هم کنار برادران استکي در تيم بخارست روماني حضور دارد.او پس از دوفصل تجربه بازي کردن در ليگ مجارستان، راهي روماني و دينامو بخارست شد و با بازي‌هاي درخشانش زمينه‌ساز حضور چند بازيکن ملي‌پوش ديگر مثل برادران استکي و رحيم مومني‌زاده به ليگ روماني شده است.

 

لژيونرهايي از سوئيس تا ترکيه

به جز اين بازيكن ها كه مطرح ترين لژيونرهاي هندبال ايران محسوب مي شوند، هندبال بازهم لژيونر دارد. افشين صادقي در گوساوو سوئيس بازي مي کند. محسن باباصفري در گزتپه ترکيه است. شاهو نصرتي در تيم استوابخارست روماني فعاليت مي کند. ساسان موسي خاني همراه تيم ازمير در ليگ دسته اول ترکيه است. امين يوسف نژاد هم با متالورگ مقدونيه در رقابت ها حاضر مي شود البته دانيال كمايش نژاد را هم نبايد فراموش كرد. او كه بازيكن دو رگه ايراني محسوب مي شود سالها در باشگاه هاي خارجي هندبال بازي كرده است و تا به حال تحربه بازي در ليگ ايران را ندارد.

 

هر كه لژيونرش بيش، بامش بيشتر

لژيونرها سرمايه ورزشي مهمي محسوب مي شوند. زماني كه يك وزشكار لژيونر مي شود در واقع 2دستاورد مهم به دست خواهد آورد. ابتدا اينكه توانسته خود را از ساير هم تيمي هايش جدا كند و به چشم بيايد و يك باشگاه ديگر براي خريدنش هزينه كند. اما مهم تر بخش دوم است. زماني كه اين ورزشكار با كوله باري از تجربه و توانمندي هاي جديد به تيم كشور برمي گردد. حالا او ديگر همان بازيكن قديمي نخواهد بود چرا كه تجربه هاي حرفه اي تري را به كارنامه خود اضافه كرده است. هندبال در ايران با وجود خيلي از كاستي ها توانسته لژيونرهاي زيادي را راهي كشورهاي خارجي كند. بيشتر از بسكتبال و واليبال. البته اين موفقيت وظيفه سنگين تري براي اين رشته و مسئولان فدراسيون هم به بار خواهد آورد.

 

ارسال در: سه شنبه 21 دي ساعت 11:46 (1395/10/21)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن