ايراني ها، يک بار مصرف نيستندآقاي مشحون!/فرار درست شاهين طبع از منجلاب فدراسيون
شماره خبر : 137312
مهران شاهين طبع در نهايت احترام به فدراسيون بسکتبال جواب رد داد و سعي کرد که دليل قانع کننده اي براي اين عدم همکاري بياورد. دليل هرچه که بود ما اين حرکت شاهين طبع را تحسين مي کنيم، اينکه شان مربيان ايراني را پائين نياورد حرکت خوبي بود.

سعيده فتحي

درک بائرمن از ايران رفت، تا تازه يادمان بيفتد که منهاي تمام دعاوي مديريتي که با فدراسيون مشحون داريم، بايد فکري به نيمکت تيم ايران کرد. حالا درد بسکتبال شده، کادر فني تيم ملي. در اين ميان بسياري معتقد بودند که تيم ملي نياز به مربي بزرگ دارد و بايد مربيان اروپايي (لااقل درجه اول) کنار بازيکنان ما باشند. عده اي هم مي گويند که مربيان ايراني توانايي هدايت تيم ملي بزرگسالان را خواهند داشت. فدراسيون در نهايت تصميم گرفت براي غرب آسيا از مربي ايراني بهره ببرد و بعد که از پل عبور کرد، مربي اصلح خارجي را پاي ميز مذاکره بنشاند.
از وقتي فدراسيون بسکتبال اعلام کرد که مهران شاهين طبع سرمربي تيم ملي براي رقابت هاي غرب آسيا خواهد بود، واکنشي نشان نداديم! منتقدان فدراسيون يا حاميان مشحون لااقل در اين نقطه به اجماع رسيدند که به واسطه شخصيت شاهين طبع، بايد صبوري مي کردند. صرفا براي ديدن و شنيدن نظر نهايي اش.


پاسخ شاهين طبع مهم بود

مهم اين بود که شاهين طبع چه پاسخي به درخواست فدراسيون مي دهد. در اينکه مربيان ايراني توانمند هستند شکي نيست، در اينکه مربياني همچون مهران شاهين طبع، مصطفي هاشمي، فرزاد کوهيان و... براي بسکتبال ايران سال ها زحمت کشيده اند هيچ ترديدي وجود ندارد اما ابهام آنجا بود که فدراسيون تا همين ديروز هيچ اعتقادي به مربيان ايراني و سپردن سکان هدايت به آنها را نداشت و البته که هنوز هم ندارد چراکه اگر داشت فقط براي غرب آسيا مربي ايراني انتخاب نمي کرد.
از کنار اظهارنظر جامعه بسکتبال مي گذريم و  اعتقاد شخص رئيس فدراسيون بسکتبال را بررسي مي کنيم.. اينکه در اين شرايط تصميم گرفت سکان هدايت تيم ملي را به يک ايراني بسپارد جاي نقد داشت!

مشحون سراغ ايراني ها مي رود، چون هيچ راه چاره اي ندارد

مشحون سراغ ايراني ها مي رود، چون هيچ راه چاره اي ندارد. يعني به مربي ايراني پناه مي آورد، چون فرصت حضور مربي خارجي را نخواهد داشت.
اگر زمانيکه تيم ملي قصد حضور در رقابت هاي آسيايي را داشت و المپيک پيش روي ما بود فدراسيون به مربي ايراني اعتماد مي کرد مي شد يک بار باور کرد که آن چه مشحون انجام داده برگرفته از اعتقاد قلبي اوست. اگر همين حالا شاهين طبع را با حکمي مثلا سه ساله روي نيمکت تيم ملي مي نشاند، جامعه مربيگري ايران مي توانست اميدوار به آينده باشد. اما حضور در رقابت هاي غرب آسيا آنهم بدون تيم اصلي مشخص است که براي مربيان ايراني جذابيتي ندارد!

 

توهين به جامعه مربيگري يا فرصت؟

وقتي فدراسيون تصميم گرفت سکان هدايت تيم ملي را براي غرب آسيا به شاهين طبع بسپارد در ميان بسکتبالي ها چند اظهار نظر مطرح شد، عده اي گفتند که فدراسيون چاره ديگري نداشته و در چنين شرايطي مجبور شده که به مربي ايراني اعتماد کند و اين خود مي تواند توهين به جامعه مربيگري باشد، عده اي ديگر گفتند حالا که فدراسيون مجبور شده بايد مربيان ايراني از اين اجبار بهترين بهره را ببرند و با حضور در تيم ملي نشان دهند که شايسته اين عنوان هستند، عده اي ديگر هم معتقد بودند که شاهين طبع بايد در اين شرايط به کمک فدراسيون بيايد و چه درست و چه نادرست در کنار تيم ملي باشد.
همه اين اظهارنظرها در محافل بسکتبالي مطرح شد اما در پايان تصميمي که شاهين طبع مي گرفت مهم بود و او در نهايت در پاسخ به درخواست فدراسيون گفت:" در درجه اول از فدراسيون بسکتبال تشکر مي کنم که اين فرصت را به من دادند؛ اما مربيان داخلي زيادي داريم که لايق اين سمت هستند. تعهدي نسبت به باشگاه دارم که براساس آن بايد در اين مدت با تيم کار کنم چون مسابقات باشگاهي غرب آسيا را در پيش داريم و نمي توان تيم را تنها گذاشت. البته همکاران هميشه در باشگاه زحمت مي کشند؛ اما به حضورم نياز هست. از فدراسيون بسکتبال هم اجازه خواستم که در اين مقطع با تيم باشگاهي خود باشم؛ اما در آينده در هر سمتي که به من نياز باشد،‌ تابع فدراسيون هستم و هر جايي که کمک بخواهند،‌ در خدمتم."

کوچ از جبهه مخالفان به موافقان

در اين مدت بسياري به شاهين طبع نقد داشتند، به اينکه چگونه يک باره تغيير عقيده داد و با کسي که به نوعي دشمن اش بود يک باره طرح اخوت ريخت و همسنگر شد.
گروهي هم اعتقاد داشتند که شاهين طبع بخاطر منافع خودش تصميم گرفته که با رئيس فدراسيون رفاقت کند و در کنار تيم ملي باشد تا در نهايت به سکان هدايت اين تيم برسد. بخاطر همين حرف ها در اين سالهاي اخير شاهين طبع بسياري از دوستان قديمي خود را از دست داد.
بعضي که زماني کنار او بودند در اين چند وقت اخير مقابل او قرار گرفتند و هر بار به او نقد کردند و همه اين نقدها اگرچه رسانه اي نشد اما به گوش شاهين طبع مي رسيد. اينکه او از جبهه مخالفان مشحون به جبهه موافقان پيوسته بود باعث شد که نگاه بسياري نسبت به او تغيير کند.

 

سياست و هدف شاهين طبع
در اين مدت شاهين طبع اگرچه با فدراسيون همکاري مي کرد اما نه با موافقان کاري داشت نه با مخالفان، بيشتر سعي کرد با سياست پيش رود و کاري نداشت و اظهارنظري هم نمي کرد. او دست از انتقادهاي گذشته اش برداشته بود و کنار تيم ملي در رقابت هاي آسيايي، جام جهاني و انتخابي المپيک و... حضور يافت. شايد برايش حضور در جام جهاني ، المپيک و کسب تجربه در اين ميدان هاي بزرگ اهميت داشت و براي همين هم چنين راهي را در پيش گرفت اما براي خيلي ها اين اتفاق قابل درک نبود و مي گفتند که از شاهين طبع نااميد شدند!


شأن مربيان ايراني بايد حفظ شود
پس از گذشت آن اتفاقات همه نگاه ها به شاهين طبع بود، او اين بار چه تصميمي مي گرفت؟ آيا به قول برخي پيشنهاد فدراسيون را يک فرصت تلقي مي کرد يا آن را بي احترامي مي خواند؟
اما او در نهايت احترام جواب رد داد و سعي کرد که دليل قانع کننده اي براي اين عدم همکاري بياورد. دليل هرچه که بود ما اين حرکت شاهين طبع را تحسين مي کنيم، اينکه شان مربيان ايراني را پائين نياورد حرکت خوبي بود. اگرچه نگران تيم ملي هستيم و اين بلاتکليفي در آينده بسکتبال ما را دچار مشکل خواهد کرد اما بهتر است فدراسيون به جاي اينکه در شرايط بحراني دست به دامن مربيان ايراني شود به دنبال چاره اي اساسي باشد تا از اين منجلاب بيرون بيايد.

 

توفيق مي تواند سرمربي تيم ملي شود!

يک پيشنهاد هم براي فدراسيون وجود دارد. اين روزها تنها کسي که کنار مشحون مانده و از او و تصميماتش حمايت مي کند علي توفيق است، چه اشکالي دارد توفيق براي غرب آسيا هم سکان هدايت تيم را به عهده بگيرد؟ بالاخره روزي روزگاري يک مربي خوب خارجي پيدا مي شود که در نهايت دست ايران را در حنا نگذارد و تيم ملي ما را راهي جام جهاني و المپيک کند، تا آن روز  يار شفيق اين روزهاي رئيس فدراسيون مي تواند جور تيم ملي را هم بکشد.

ارسال در: شنبه 25 دي ساعت 14:32 (1395/10/25)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن