90/ هاشمي با شرايط کنوني به داوران نگاه هم نبايد بکند!
شماره خبر : 137324
مديرعامل باشگاه شيميدر به دليل اعتراض و اهانت به فدراسيون بسکتبال 3 ماه محروم شد.

سعيده فتحي

مديرعامل باشگاه شيميدر به دليل اعتراض و اهانت به فدراسيون بسکتبال 3 ماه محروم شد. 2 ديدار اين تيم مقابل شهرداري اراک و دانشگاه آزاد با حواشي همراه شد که با صفرزاده درباره آنها صحبت کرديم. اميرحسين صفرزاده درباره ديدار با تيم بسکتبال دانشگاه آزاد گفت: بازي هاي حساس و نزديکي را شاهد بوديم که فکر مي کنم علاقمندان از تماشاي آن لذت برده باشند. پيشرفت در بازيکنان جوان ما و هماهنگي کليه بازيکنان کاملا مشهود است و مسابقه به مسابقه بيشتر اين موضوع نمايانگر مي شود. پيش بيني ما اين است که تا اواخر دور برگشت به نقطه اي که انتظار داريم، رسيده باشيم. شخصيت ، جسارت و غيرت بازيکنان ما مثال زدني است و با حمايت هاي شرکت شيمي و زحمات مربيان و بازيکنان جزو مدعيان ليگ خواهيم بود. نبايد شرايط ما در ابتداي فصل و امتيازاتي که بخاطر مشکلات بوجود آمده توسط فدراسيون، از دست داديم را فراموش کنيد. با توجه به نحوه برگزاري مسابقات تلاش مي کنيم امتيازات خوبي را تا پايان دور برگشت کسب کنيم و از همه مهمتر اينکه تيم و بازيکنان مان به شخصيت و جايگاه مناسبي رسيده اند.

وي درباره اعتراض به داوري ها نيز گفت: ما همواره سعي کرده ايم حرمت داوران را نگه داريم و در طول مسابقه نيز بازيکنان ما حق اعتراض به داوران را ندارند، من اين را مي دانم که بازي شيميدر-دانشگاه آزاد و شيميدر-شهرداري اراک بازي هاي سختي از همه جهات بود و قطعا داوري اين مسابقات نيز سخت است ولي سختي کار، توجيهي براي برخي اشتباهات بخصوص در دو دقيقه و حتي پنج دقيقه پاياني بازي نمي باشد. فيبا هم بر اين موضوع تاکيد داشته و دارد که داور حق اشتباه کردن در دو دقيقه پاياني و حتي پنج دقيقه پاياني بازي را ندارد. زماني که در يک دقيقه پاياني مسابقه چهار-پنج اشتباه به ضرر يک تيم مي شود، کل سيستم به هم مي خورد، من با اين سابقه قضاوت معني اعلام جامپ بال بجاي اعلام اوت در ?? ثانيه پاياني را نمي دانم، داور بايد بتواند آن صحنه را قضاوت کند و اگر نمي تواند اين ضعف نابخشودني است و يا سه مورد خطا و تخلفي که در دقيقه آخر بازي با دانشگاه آزاد اتفاق افتاده است. تفاوت داوران مطرح با داوران معمولي در همين صحنه‌ها مشخص مي شود. داوران در بازي دانشگاه آزاد اگر کلي نگاه کنيم، قضاوت بدي نداشتند ولي اين موضوع که مطرح کردم يکي از اصول مي باشد که داوران حق اشتباه در دو دقيقه پاياني را ندارند و هر چقدر که ?? دقيقه قبلي را خوب قضاوت کرده باشند، تمام بازي در دو دقيقه پاياني خلاصه مي شود.

صفرزاده در ادامه گفت: زماني که يک بازيکن پس از به ثمر رساندن گل در کنار داور به نيمکت تيم مقابل بي احترامي مي کند و داور هيچگونه عکس العملي نشان نمي دهد، غير قابل قبول است جالب آنکه ناظر هم گزارش نمي کند البته ما اين موضوع را به کميته انضباطي فدراسيون اعلام کرده ايم و منتظر تصميم فدراسيون هستيم. البته داوران بسيار خوبي هم داريم که بسيار شجاعانه قضاوت مي کنند. اينها مسائلي است که بايد به آن توجه داشت ، داوري ما از سال ????-???? از حالت سنتي خارج شده است و با تحولاتي که در همان سال ها انجام شد روند خوبي پيدا کرد، تنها بحث مهم به روز رساني دانش و از همه مهمتر انتقال و تزريق اعتماد به نفس و شخصيت قوي به داوران است تا داوران بدون در نظر گرفتن حواشي و جايگاه افراد مختلف مقتدرانه قضاوت کنند.

مديرعامل باشگاه شيميدر درباره بازي مقابل شهرداري اراک و حواشي آن ديدار نيز گفت: مسابقه با شهرداري اراک نيز ديگر همه مشاهده کردند، تاثيرات تصميمات کميته انضباطي کاملا مشهود بود. درو درغوکاسيان بدون اخطار قبلي و تنها بخاطر يک جمله ساده خطاي فني مي گيرد، مصطفي هاشمي هم که با شرايط کنوني به داوران نگاه هم نبايد بکند چون احتمالا علاوه بر دريافت خطاي فني ،پس از آن گزارش مي شود: به مسئولان فدراسيون توهين کرد تا موجبات خرسندي رئيس فدراسيون و بهانه براي تشکيل کميته انضباطي فراهم شود!! مسابقه با پتروشيمي بندرامام و حرکات سرمربي پتروشيمي هيچگاه فراموش نخواهد شد ، هر چقدر هم بعضي ها نبينند! من باز هم تکرار مي‌کنم افراد مجري قانون نبايد تحت تاثير مسائل حاشيه اي، جو سالن و ... قرار بگيرند. ما واقعا داوران خوبي داريم و من به اين موضوع بعنوان يک داور ايمان دارم ولي شخصيت داوران بايد قوي و مستحکم باشد تا با تمرکز زياد فقط آنچه را که مي بينند قضاوت کنند. من تجربه فراواني در مسابقات سخت داخلي و بين‌المللي دارم و داوراني که با من قضاوت و از نزديک صحبت کرده اند، منظورم را بخوبي متوجه مي شوند که معني شخصيت قوي و اعتماد به نفس بالا چيست. بزرگترين لازمه و اصل قضاوت در هر زمينه اي، داشتن شخصيت قوي است.

عضو کميته حقوقي کنفدراسيون بسکتبال آسيا در پايان گفت: بايستي قوانين و آئين نامه ها طوري وضع شود که تفسير شخصي و دخالت از هيچ جايي و هيچ فردي حتي رئيس فدراسيون در آن راه نداشته باشد. کميته هاي فدراسيون و سازمان ليگ و اتحاديه ها بايستي کاملا مستقل تشکيل و فعاليت کنند تا تصميمات بر اساس قوانين در کنار صداقت و عدالت باشد. در اين حالت است که اسپانسرها براي فعاليت در بسکتبال ترغيب مي شوند و شاهد پويايي و نشاط در ليگ و در نهايت پيشرفت بسکتبال خواهيم بود.ما از مسابقه بعدي کليه اشتباهات داوري را از فيلم مسابقه استخراج خواهيم کرد و علاوه بر اعلام به فدراسيون و دريافت پاسخ مربوطه، بر روي سايت باشگاه و شبکه هاي اجتماعي متعلق به باشگاه نيز قرار مي دهيم تا شايد نشان دادن اين صحنه ها و انتشار آن بتواند کمک شاياني به کاهش اشتباهات داشته باشد. البته همچنان در حين مسابقه تابع تصميم داوران هستيم و از اعتراض اعضاي تيم جلوگيري و با آنها برخورد خواهيم کرد.

 

برد و باخت هاي بي تاثير در جدول ليگ بسکتبال

نه صعود داشتيم نه سقوط

رقابت هاي ليگ برتر بسکتبال پس از يک هفته وقفه، با برگزاري ديدارهاي هفته چهاردهم در تهران و ديگر شهرستان ها پيگيري شد که طي آن تيم هاي پتروشيمي بندرامام، نفت آبادان، شهرداري تبريز، شهرداري کاشان و شيميدر تهران موفق به شکست حريفان خود شدند. با نتايج اين هفته هيچ تغييري در جدول رده بندي ليگ بسکتبال ايجاد نشد. در واقع بردهاي ثبت شده در هفته چهاردهم اگرچه کارنامه تيم هاي برنده را معتبرتر کرد اما تاثيري در جايگاه آنها و صعودشان نداشت. همانطور که باخت ها منجر به سقوط تيم هاي بازنده نشد. مهمترين و حساس ترين ديدار اين هفته از رقابت ها در بندرامام و ميان دو تيم پتروشيمي و دانشگاه آزاد برگزار شد که طي آن شاگردان مهران شاهين طبع همچون نيم فصل نخست مسابقات حريف خود را شکست دادند. اين پيروزي در حالي براي بازيکنان پتروشيمي رقم خود که شاگردان فرزاد کوهيان اميد داشتند با کسب پيروزي بتوانند يکي دو پله صعود را در جدول داشته باشند.

نفتي ها در گرگان به ميدان رفتند و موفق شدند شهرداري اين شهر را شکست دهند. اين شکست حاشيه هاي زيادي براي تيم ميزبان ايجاد کرد طوري که حتي تماشاگران حاضر که در سالن از نتيجه گيري تيم خود طي هفته هاي اخير ناراضي هستند خواستار برکناري سرمربي تيم شدند.نتايج ديدارهاي هفته چهاردهم مسابقات بسکتبال ليگ برتر باشگاه هاي کشور به شرح زير است:

پتروشيمي بندرامام ?? - دانشگاه آزاد ??

شهرداري گرگان ?? - نفت آبادان ??

لولهa.s شيراز ?? - شهرداري تبريز ??

شهرداري کاشان ?? - نيروي زميني ??

شيميدر تهران ?? - شهرداري اراک ??

 

 

ارسال در: يکشنبه 26 دي ساعت 19:37 (1395/10/26)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن