90/ قدر بدانيد ايران مهد واليبال دنياست
شماره خبر : 137945
درباره رقابت هاي تور واليبال جهاني با آنجلو اسكوئو رئيس سازمان ساحلي فدراسيون جهاني واليبال که به ايران آمده و از نزديک اين تورنمنت را زير نظر دارد صحبت کرديم که در زير مي خوانيد.

 

سعيده فتحي

در آغاز روز پاياني مسابقات تور جهاني واليبال ساحلي 2017 (ميکاکاپ) و در چارچوب مرحله نيمه‌نهايي دو تيم آلمان (شومن/تول) و روسيه (ليامين/کرازيلنيکوف) به مصاف هم رفتند

اين دو تيم در حالي مقابل هم به ميدان رفتند که براي پيروزي و رسيدن به فينال مسابقات از انگيزه زيادي بهره‌مند بودند.  اين مسابقه در پايان با پيروزي تيم روسيه همراه شد تا اين تيم نخستين پاي فينال رقابت‌ها شود.

روس‌ها در دو ست پياپي با نتايج 21 بر 19 و 21 بر 15 موفق شدند آلمان را از پيش رو برداشته و به ديدار نهايي راه پيدا کنند.  تيم آلمان هم با قبول اين شکست راهي ديدار رده بندي شد و از ساعت 15 بايد مقابل بازنده نبرد لهستان و روسيه ديدار کند.

دومين دوره تور جهاني واليبال ساحلي (ميکاکاپ) از 27 بهمن با حضور 40 تيم آغاز شد و امروز با مشخص شدن تيم‌هاي برتر به پايان مي‌رسد.

دومين ديدار نيمه‌نهايي هم بين دو تيم روسيه (استويانوفسکي/يارزوتکين) و لهستان (کانتور/لوزياک) برگزار شد.  در اين مسابقه تيم لهستان موفق شد با حساب 2 بر صفر به پيروزي رسيده و راهي فينال مسابقات شود.  لهستاني‌ها در دو ست با نتايچ 21 بر 13 و 21 بر 17 به پيروزي رسيدند.  بر اين اساس دو تيم لهستان و روسيه راهي فينال شدند وديگر تيم روسي حاضر در اين مسابقات هم که مقابل لهستان تن به شکست داد در مسابقه رده‌بندي با تيم آلمان ديدار خواهد کرد

درباره رقابت هاي تور واليبال جهاني با آنجلو اسكوئو رئيس سازمان ساحلي فدراسيون جهاني واليبال که به ايران آمده و از نزديک اين تورنمنت را زير نظر دارد صحبت کرديم که در زير مي خوانيد.  

90: آقاي اسکوئو سال گذشته ايران براي برگزاري اين رقابت‌ها ستاره‌اي نداشت اما امسال 3 ستاره شد دليل اين اتفاق چه بود؟

ببينيد ستاره بودن مسابقات به معناي بالا بودن سطح مسابقات نيست.  ستاره دار شدن به تعداد بيشتر بازيكنان حرفه اي، پوشش رسانه اي كشورهاي بيشتر و جوايز بهتر مربوط مي شود.  ممكن است سال آينده مسابقات 4 ستاره شود چون اين 4 ستاره بودن باعث مي شود قهرمان هاي بيشتري بيايند و سطح مسابقات از نظر حرفه اي بالاتر رود نه از نظر سازماندهي.  در کل همانطور كه ستاره ها در صنعت هتلداري بهتر بودن را نشان مي‌دهد برگزاري بهتر هم در ستاره دار شدن مسابقات تاثير دارد.  معناي ستاره دار بودن براي بازيكنان هم به كار مي رود الان بالاترين لولي که در واليبال ساحلي برگزار مي شود با 5 ستاره است.

90: سطح اين دوره از رقابت‌ها را چطور ارزيابي مي‌کنيد؟

امسال سطح کيفي بالاتر بود و جوايز هم بيشتر شد و به همين دليل حساسيت‌ها هم بالا بود.  6 تيم المپيکي داشتيم و خيلي از تيم هاي ساحلي ديگر هم علاقمند بودند به ايران سفر کنند.  غذا، هتل و سطح مسابقات خيلي خوب بود و همه چيز به خوبي پيش رفت و در مجموع نظرم نسبت به ميزباني ايران مثبت است.  تمام بازيکنان و مربيان در اين زمان نظر مثبت خود را در اين خصوص به من اعلام کرده اند.  سال گذشته که ساحلي بازان مي‌خواستند به کيش بيايند اطلاعات کافي نداشتند، اما پس از حضور در ايران ابراز رضايت کردند و اين موضوع را هم به ما گفتند.  ما هم به همين دليل تصميم گرفتيم امسال هم ميزباني را به ايران بدهيم و از اين تصميم راضي و خوشحال هستم.

90: چه شد که تصميم گرفتيد خودتان هم به ايران بياييد؟

من تا حالا ايران نيامده بودم اين كشور به عنوان مهد واليبال برايم اهميت زيادي دارد و از طرفي امسال دومين سالي است كه تور جهاني برگزار مي‌شود.  سطح بازي ها بالاست براي همين تصميم گرفتم.  خودم بيايم تا از نزديک ببينم. بابت اين سفرم خوشحالم.  در اين مدت از آب و هوايي که نسبت به تصوراتم متفاوت بود و از رفتار دوستانه ايراني ها لذت بردم.  درياي زيبا و هواي کيش براي برگزاري مسابقات واليبال ساحلي خيلي خوب بود هرچند که باران هم باريد، اما در مجموع براي ما خيلي خوب و قابل قبول بود.

90: در روز نخست بازي ها تهديد کرديد اگر بانوان تماشاگر اجازه حضور نداشته باشند رقابت‌ها را تعطيل خواهيد کرد چه اتفاققي افتاد و چقدر اين بحث جدي بود؟

بانوان ايراني قرار بود در محل مسابقات حضور داشته باشند که با هماهنگي حل شد.  ما با ماموران حراست صحبت کرديم و دلايل عدم حضور بانوان را پرسيديم.  روز اول مشکلاتي وجود داشت که خيلي زود حل شد و دليلش هم عدم هماهنگي بين برخي ارگان ها بود.  سال گذشته بانوان براي حضور در محل برگزاري مسابقات آي‌دي کارت مي گرفتند، اما امسال جايگاه خاصي دارند و بدون دريافت آي دي کارت وارد زمين مسابقات مي‌شوند.  مشکل روز نخست هم بعد از 2 ساعت حل شد . هر تغييري زمان مي برد ما به خانم ها احترام مي گذاريم كه حق ورود به سالن هاي ورزشي راداشته باشند درهمين حال دوست داريم روابط صميمانه باشد.  همسر من هم مسلمان و اهل سنگال و مسلمان است، نماز مي خواند و اهل نظافت است.  ما مي‌دانيم که بايد به دين افراد احترام گذاشت.  من دو دختر دارم و از احساسات خانم‌ها هم باخبر هستم.  ما نمي توانيم رشد ورزش بانوان را انتظار داشته باشيم وقتي آن ها حق تماشاي مسابقه را ندارند.

90: فدراسيون جهاني درباره حضور بانوان در مسابقات سالني هم حساسيت دارد؟

بله در اين مدت خيلي تلاش کرديم تا اين مشکلات حل شود. استاديوم آزادي 6600 صندلي دارد و ما مي‌خواهيم که بانوان هم در آن سهم بيشتري داشته باشند البته سال گذشته موفق شديم و تعدادي توانستند در سالن حاضر شوند و از اين بابت خوشحاليم و اميدواريم که تمام خانواده ها اين فرصت را داشته باشند واليبال را نگاه کنند و اين هدف ما است که نشان دهيم واليبال يک ورزش خانوادگي است .  قرار است گراسا رئيس فدراسيون جهاني و داورزني صحبت بيشتري داشته باشند و در خصوص اختصاص صندلي هاي بيشتر به بانوان با هم مذاکره کنند.  در قوانيني كه در المپيك وضع شده ورزش براي همه جنسيتها، سنت ها و دين هاست .  ما به تمام عقايد و دين ها احترام مي گذاريم و ايران هم بايد به قوانين فدراسيون جهاني احترام بگذارد.  البته در طي اين سال ها فدراسيون ايران همکاري بسيار خوبي با فدراسيون جهاني داشته است.  در المپيك برزيل يك خانم مصري با حجاب اسلامي همراه با هم تيمي خود كه حجاب نداشتند در واليبال ساحلي شركت كردند رسانه‌هاي جهان همه به آن پرداختند و براي ما امر مسلمي است كه هركس هرجور دلش مي خواهد بازي كند.

90: قرار است براي بانوان مسلمان لباس طراحي شود تا در مسابقات واليبال ساحلي حضور داشته باشند؟

در تلاش هستيم لباس مناسبي براي بانوان اسلامي طراحي کنيم تا بتوانند در مسابقات بين المللي حاضر شوند.  قرار بود اين مسابقات در دو بخش آقايان و بانوان برگزار شود.  اگر ما واليبال ساحلي بانوان را در ايران برگزار نکرديم دليلش اين نيست که به بانوان بي‌احترامي کرده‌ايم، بلکه دليلش اين است که به قوانين و فرهنگ ايران احترام گذاشته ايم و به همين دليل به دنبال طراحي لباس مخصوص براي آنها هستيم.  هدف ما اين است بانوان اسلامي هم بتوانند واليبال ساحلي بازي و هم تماشا کنند. اين كه بانوان با لباس پوشيده مي خواهند در زمين حضور يابند در قوانين هم ذكر شده و مشکلي ندارد.  اين قوانين لباس در المپيك لندن هم تعريف شده بود ولي آنجا كسي بدين شكل حضور پيدا نكرد اما در المپيك ريو خانمي از مصر با حجاب حاضر شد.

90: در ايران تقريبا در يک زمان هم مسابقات واليبال در برف برگزار شد و هم واليبال ساحلي نظرتان در اين باره چيست؟

اين بسيار عالي است كه در ايران چنين فضايي وجود دارد.  برگزار کردن همزمان مسابقات ساحلي و هم برف اتفاقي است که در هر کشوري نمي تواند رخ دهد و ايران بايد از اين شرايطي که دارد به نحو احسن بهره ببرد. ايران برف و آفتاب را با هم داردو اين امتياز بسيار خوبي براي کشور شماست.  اين را هم بگويم ممكن است من در آينده نزديک مسئول واليبال برفي فدراسيون جهاني هم شوم.

 

ارسال در: يکشنبه 1 اسفند ساعت 18:20 (1395/12/1)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن