90/ جابه جايي مرزهاي دنيا توسط اصغر فرهادي
شماره خبر : 138128
اصغر فرهادي در حالي دومين اسکار را براي ايران به ارمغان آورد که شرايط سياسي و سينمايي در اوج به هم ريختگي در دنيا قرار داشت

محمد سررشته داري

اصغر فرهادي در حالي دومين اسکار را براي ايران به ارمغان آورد که شرايط سياسي و سينمايي در اوج به هم ريختگي در دنيا قرار داشت. پس از تقابل مريل استريپ با ترامپ به دليل منع ورود اتباع هفت کشور به خاک آمريکا، فرهادي دومين ضربه را در حالي به ترامپ زد که از حضور در اين کشور امتناع کرد و با انتخاب دو دانشمند فضا نورد به عنوان نماينده خودش در مراسم اسکار و قرائت نامه فرهادي به تمام دنيا نشان داد که ايراني ها حتي در زمينه فضانوردي هم جزو پيشگامان دنيا هستند و منع حضور فله اي همه آنها به خاک آمريکا مي تواند بدترين تصميم تاريخ عليه خود آمريکا باشد. متن بيانيه فرهادي در حالي تشويق حضار را در پي داشت و توسط انوشه انصاري خوانده شد که او شالي به همراه داشت که نقشه هوايي مشهد روي آن نقش بسته و پيام اصغر فرهادي و او اين بودکه از فضا مرزها ديده نمي شوند.

در واقع فرهادي حتي مراسم اسکار را هم کارگرداني کرده بود تا همه چه ترامپ در آنسوي دنيا و چه دلواپسان نگران در ايران بدانند، ايراني جماعت هم دانشمند است و هم مي تواند در سياست بهترين حرف ها را در عمل و نه در قالب شعار بگويد و هم قلبش هميشه در هر جاي دنيا که باشد براي ايران مي تپد.

کاري که اصغر فرهادي کرد و فروشنده اي که ساخت و مشکلات اجتماعي ايران را به تصوير کشيد، بسيار بزرگ بود اما حتي بزرگ تر از آن انتخاب هاي درست، ديزاين صحيح و انتخاب کلمات فوق العاده بود. کلماتي که اگر دنيا را تکان نداده باشد، حتما آمريکا را تکان داده است. پس از فرهادي، ظريف تبريکاتش را توئيت کرد و حرف فرهادي را حرف مردم ايران در تقابل با ترامپ دانست. اين اما در حالي رخ مي داد که نه شهرداري هاي ايران و نه صدا و سيماي ايران چيزي از اين همه حرف که فرهادي در دو حرکت « ساختن فروشنده و کارگرداني مراسم اسکار» انجام داد نشان ندادند و به تصور اينکه در عصر ارتباطات مي توان چيزي را محدود کرد و کم اهميت جلوه داد از کنار اين موضوع يا گذشتند و يا به يک خبر کوتاه و معمولي بسنده کردند.

اين در حالي بود که فرهادي فرياد انسان دوستي ايراني ها را خيلي بيشتر از سياسيون چپ و راست به گوش دنيا رسانده بود. اين حرف ها همان حرف هايي بود که ايران سالهاست مي گفت اما فضانوردان ايراني در حالي که اسکار را در دست داشتند به گفتن قناعت نکردند و همان حرف ها را فرياد کردند. حرف هايي که دلواپسان شايد به دليل کمي تفاوت ايده در پوشش يا گفتار، آن حرف ها را که حرف ايران بود بازتاب ندادند.

فراست فرهادي در ديزاين و انتخاب يک دانشمند مرد و يک دانشمند زن از ايران و البته انتخاب جملاتش فوق‌العاده بود و مسعود فراستي ها را مغلوب کرد. ديروز خيلي ها تا صبح بيدار بودند و با انتخاب فرهادي و فروشنده اشک شوق ريختند و خيلي ها هم به روي مبارک نياوردند که سه ايراني چه بلايي بر سر ترامپ آوردند.

براي دفاع از ايران اما حق براي همه ايراني ها محفوظ است، چه فرهادي و انصاري و چه نادري يا چه آنها که از داخل خاک ايران فرياد مي زنند. دفاع از عزت ايراني وابسته به حزب و گروه خاصي نيست، اين حق و وظيفه همه مردم ايران است چه صدا و سيما و شهرداري ببينند، چه نبينند و از طريق ديگران با خبر شوند.

در پايان بايد به جمله نادري اشاره کنيم که زيباترين جمله در مراسم اسکار امسال در خاک آمريکا بود:

«فرهادي ما را نماينده خود در اسکار کرد چون در کار فضانوردي هستيم و وقتي از فضا به زمين نگاه کنيد مرزي نمي بينيد».

در واقع همانطور که براي شناختن صفات خداوند يکتا مرز و حدي وجود ندارد براي انسان هم در زمين خدا مرزي نمي توان تصور کرد. اين ما انسانها هستيم که زمين را درگير مرزبندي هاي خودمان کرده ايم. مرزبندي هايي که گاهي توسط ترامپ ها به ديوار کشي مي رسد و توسط فرهادي ها نابود و خاکستر مي شود.

ديروز گزارشي نوشتيم از فرهادي و اسکار فوتبالي ، امروز به افتخارش هورا مي کشيم.

 

ارسال در: پنجشنبه 12 اسفند ساعت 14:32 (1395/12/12)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن