تحليل عجيب فيبا از شرايط ستارگان بسکتبال ايران
شماره خبر : 138176
در اوضاع نابسامان بسکتبال ايران که تازه ترين نمونه هاي آن زدوخورد بازيکنان تيم ها در جريان ليگ برتر و راضي شدن فدراسيون بسکتبال به سيستم کارت به کارت کردن جرائم نقدي بازيکنان براي ادامه دادن به بازي است

حمله فيبا آسيا به تيم ملي

 

در اوضاع نابسامان بسکتبال ايران که تازه ترين نمونه هاي آن زدوخورد بازيکنان تيم ها در جريان ليگ برتر و راضي شدن فدراسيون بسکتبال به سيستم کارت به کارت کردن جرائم نقدي بازيکنان براي ادامه دادن به بازي است ، نويسنده بخش آسيايي سايت فدراسيون جهاني بسکتبال اين هفته سئوالي را درباره تيم ملي ايران مطرح کرد و در اقدامي جالب خود به آن پاسخ داد. در اين مطلب با اشاره به عملکرد خوب بسکتبال ايران در سال 2016 با توجه به قهرماني در فيبا آسيا چلنج سئوال  شده است که آيا ايران در سال 2017 بايد صمد نيکخواه بهرامي و مهدي کامراني را بعد از يک تابستان استراحت براي مسابقه کاپ آسيا بازگرداند؟ معلوم نيست منظور نويسنده مطلب از نتايج خوب ايران در سال  2016 کدام نتايج است ؟ مهمترين بازي هاي تيم ملي بسکتبال در سال 2016 ابتدا بازي هاي گزينشي المپيک در شانس مجدد بود که ايران نه بازي هاي خوبي در اين تورنمنت انجام داد و نه نتيجه گرفت. البته کسي انتظار نداشت تيم ملي از اين رقابت ها سهميه المپيک بگيرد اما در مجموع بازي هاي ضعيفي ارائه کرد و با دو باخت به يونان و مکزيک به ايران بازگشت. تورنمنت مهم ديگر رقابت هاي غرب آسيا بود که ايران با شکست برابر لبنان در ميان 5 تيم در جايگاه دوم ايستاد. به نظر مي رسد منظور نويسنده از موفقيت تيم ملي ، نتايج بازي هاي فيبا آسيا چلنج در تهران بوده که با حامد حدادي مقام نخست را به دست آورد که اين بازي ها اعتبار چنداني در بسکتبال آسيا ندارد. 

در ادامه اين مطلب آمده است: پارسال،‌ تعدادي از ستاره هاي نوظهور ايران وارد ميدان شدند. بهنام يخچالي کمبو گارد ايران يکي از مهمترين بازيکنان ميان ستاره هاي نوظهور بود که کنترل خوبي روي توپ براي پست گارد رأس دارد... اطلاعات ناقص نويسنده سايت فيبا، يخچالي را ستاره نوظهور معرفي مي کند در حالي که وي از 5 سال پيش تاکنون پاي ثابت ترکيب تيم ملي است و در رقابت هاي جهاني 2014 هم بازي کرده است.

نويسنده در ادامه مطلب اين پرسش را مطرح مي کند ؛ آيا نيکخواه بهرامي و کامراني بايد به تيم ملي بسکتبال برگردند؟ سپس خودش پاسخ مي دهد : اگر بخواهيم کاملا صادق باشيم،‌ جواب منفي است. دليل اين پاسخ هم اين گونه بيان شده است: عملکرد اخير تيم ملي بسکتبال ايران در سطح آسيايي و حتي مسابقات انتخابي المپيک در ايتاليا ثابت کرد که نسل جديد بسکتباليست هاي ايراني مي توانند از پس مسئوليت خود برآيند.

اين نگاه سطحي و تحليل هاي ضعيف به اطلاعات ناقص نويسنده برمي گردد که تا حدود زيادي مضحک است. سردرگمي نويسنده در تحليل وضعيت بسکتبال ايران به قدري است که در ادامه تناقض گويي هاي او بالاخره خواننده گزارش نمي فهمد صمد و مهدي بايد به تيم ملي برگردند يا نه.  وي مي نويسد : اين طلوعي جديد براي بسکتبال ايران است و اعتقاد دارم،‌ حضور کامراني و بهرامي ديگر ضروري نيست. البته بايد در نظر داشت،‌ حضور هر دو بازيکن باتجربه در تيم ملي ضرري ندارد و مطمئنا مهران حاتمي مي تواند از تجربه،‌ قدرت رهبري و مهارت هاي آنها استفاده کند؛ اما به نظر نمي رسد بازيکناني مثل کامراني و نيکخواه بهرامي حاضر به کنار نشستن پشت سر بازيکناني مثل ؛ يخچالي،‌جمشيدي، کاظمي يا حتي بازيکنان رو به رشدي مثل مشايخي و دليرزهان باشند.

در شرايطي که ستاره هايي مانند گسول در 38 سالگي تيم ملي اسپانيا را همراهي مي کنند و حضور بازيکناني در اين سطح در کنار جوانان مي تواند به بالندگي بيشتر تازه واردها کمک کند و رقابت توامان سبب پيشرفت بيشتر شود اين نويسنده اعتقاد دارد؛  صمد و کامراني با حضور خود،‌ دقايق ارزشمندي را از اين ستاره هاي جوان مي گيرند،‌ دقايقي که براي تسريع روند رشد آنها ضروري است.

نويسنده فيبا در پاسخ به اين سئوال که چرا اين موضوع اهميت دارد؟ مي گويد: تيم ايران نه فقط براي مسابقات آسياکاپ امسال آماده مي شود،‌ بلکه نگاهي به جام جهاني 2019 دارد،‌ جايي که به بيشترين تعداد بازيکن در اوج دوران بازي آنها نياز دارد. در صورت صعود ايران به جام جهاني 2019 ، صمد نيکخواه بهرامي 36 ساله و مهدي کامراني 37 ساله خواهند بود. ساختن تيم ملي حول بازيکناني در آخرين سال هاي دهه 30، ريسک بزرگي است.

اين هم از همان نگاه هاي سطحي نويسنده مطلب است که براي ساختن ترکيب تيم با اعداد بازي مي کند و ما به ازاي صحبت هايش از سن و سال بازيکنان که امري بديهي است تا سال 2019 مي نويسد.

در اين مطلب به حامد حدادي هم پرداخته شده که او را بازيکني متفاوت مي داند،‌ به دليل اينکه ايران تاکنون چنين سنتر قدرتمندي نداشته و به احتمال زياد هيچوقت نخواهد داشت. اينکه حامد حدادي سنتر آسياست ترديدي نداريم اما قدرت پيش گويي را هم بايد به توانايي هاي نويسنده فيبا اضافه کنيم که مي نويسد هيچ وقت مثل حدادي نخواهيم داشت.

او حتي براي نتيجه گيري پاياني استدلال هاي ضعيف اش از نقش حامد حدادي در تيم ملي  وام مي گيرد و مي نويسد :   نقشي که يائو مينگ در سال هاي 2000 براي تيم ملي چين داشت،‌ حدادي در هشت سال گذشته براي ايران داشته است. با اين وجود درباره نيکخواه بهرامي و کامراني مشخص است که بازيکنان جوانتري آماده گرفتن جاي آنها هستند. اين نويسنده هنوز قادر به تشخيص موقعيت هايي که بازيکنان بسکتبال در آن قرار مي گيرند نيست و از يائومينگ و حامد حدادي به صمد و مهدي مي رسد که نقش هاي آنها در ميدان کاملا متفاوت است و مشخص نيست با چه متري به غير از 36 سالگي صمد و 37 سالگي مهدي در سال 2019 به اين نتيجه رسيده است آن هم در شرايطي که امسال صمد نيکخواه بهرامي در 33 سالگي يکي از بهترين هاي ليگ بسکتبال چين بوده است.

 

ارسال در: يکشنبه 15 اسفند ساعت 19:30 (1395/12/15)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن