90/ وقتي رئيس جمهور از حقوق زنان در ورزش دفاع مي کند
شماره خبر : 138177
حرف هاي آقاي روحاني در مراسم تجليل از المپيکي ها فراز و فرودهاي خوبي داشت، ايشان درک درستي از ورزش و فوتبال را در اين مراسم نشان همه داد، از صنعت ورزش و سبد اميد در خانه مردم بگيريد تا برسيد به توريسم ورزشي و اتحاد ملي در بخشي که آبي و قرمز را مثال زد و گفت ورزشکار و مردم، لر و کرد و ترک را فراموش مي کنند.

محمد سررشته داري

حرف هاي آقاي روحاني در مراسم تجليل از المپيکي ها فراز و فرودهاي خوبي داشت، ايشان درک درستي از ورزش و فوتبال را در اين مراسم نشان همه داد، از صنعت ورزش و سبد اميد در خانه مردم بگيريد تا برسيد به توريسم ورزشي و اتحاد ملي در بخشي که آبي و قرمز را مثال زد و گفت ورزشکار و مردم، لر و کرد و ترک را فراموش مي کنند.

اين حرف ها نشان داد که روحاني در بخش ورزش مشاوران بسيار خوبي دارد در حالي که بسياري از مسئولان هستند که اصلا متوجه ارزش و تاثير فوتبال و ورزش نمي شوند اما مهمترين و فراز حرف هاي روحاني اين بود: «دين اسلام ديني است که مرد و زن را کنار هم قرار مي‌دهد؛ داراي ارزش مساوي است. مگر فاطمه (س) و زينب کبري و مگر در تاريخ گذشته حضرت مريم (س) و آن همه زنان پرافتخار در طول تاريخ مگر زناني نبودند که درخشيدند و بار بزرگ مسئوليت را بر دوش گرفتند.  اکنون عده‌اي هستند که در بعضي مسائل يک مقداري بايد از آن حالت سنتي چند قرن پيش خارج شوند و خارج هم نشوند، زن‌هاي قدرتمند ما به زور خارج مي‌کنند».

اين تفسير از رئيس جمهور منتخب اگر چه به زعم برخي حرفي بود که براي انتخابات گفته شده چون راي مردم را با خود دارد و اگر چه در عمل آقاي روحاني در دوره رياست خود تا کنون پيگير اين ماجرا ها نشده اما هر چه که باشد، فرقي ندارد مهم اين است که اين حرف از زبان منتخب مردم بيرون آمده است.

در واقع بايد تاکيد کرد که اين مهمترين حرف روحاني در بخش دنياي مکاشفه نشده در ايران بود که بايد مکاشفه شود.

خروج از سنت بارها توسط ايران انجام شده و چيز جديدي نيست، همين امروز در برخي کشور هاي عربي هنوز به خانم ها گواهينامه نمي دهند اما در ايران با حفظ همه شئون خانم ها سال هاست که رانندگي مي کنند و مشکلي هم از اين جهت ندارند.

به هر حال حرف هاي روحاني در اين رابطه عالي بود و در بخش ورزش حرف هاي خوبي گفته شد. کاش روحاني علاوه بر بحث مهم ورزش بانوان، بحث  اقتصاد ورزش را هم پيگيري کند و با لايحه در مجلس درآمد زايي ورزش را تثبيت کند و قوانين را تغيير دهد تا همانطور که امروز ايشان و ما همه با هم از افتخار آفريني مردان و زنانمان خوشحال هستيم از اين هم بالا و بالاتر برويم و سقف توانايي هاي بچه هايمان را در المپيک ها و در همه ورزش ها ببينيم.

به هر حال روحاني اگر چه در مورد اين قوانين حرف نزد، اگرچه عملا هنوز وقت نکرده دنبال احقاق حق بانوان برود اما او دق الباب کرد، او کلون دربي را به صدا درآورد که معمولا مسئولان اين درب بسته را نمي بينند و به آن توجه نمي کنند  در حالي که اين موضوع بسيار مهم است،در حالي که اين مسئله بسيار براي مردم با اهميت است و حق شهروندي و منشور شهروندي آنها محسوب مي شود، موضوع زنان را نديده مي گيرند. زنان نه تنها سرانه ورزش بسيار پاييني دارند، نه تنها متر مربع سالن‌هاي ورزشي آنها بسيار کم است بلکه در برخي ورزش ها به ورزشگاه ها هم نمي توانند بروند. در حق آنها در واقع بسيار اجحاف شده به خصوص در بخش ورزش که با اين نگاه روحاني اميدواريم حق آنها به خودشان برگردد.

 

ارسال در: يکشنبه 15 اسفند ساعت 19:31 (1395/12/15)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن