90/ دل قرص شديم از اين فينال واليبالي ها
شماره خبر : 138265
خوان اول فينال ليگ برتر واليبال در حالي به پايان رسيد که صحنه هاي به يادماندني زياد داشت.

سعيده فتحي

خوان اول فينال ليگ برتر واليبال در حالي به پايان رسيد که صحنه هاي به يادماندني زياد داشت. هميشه براي بازي هاي مهم همچون فينال که ستاره ها رودرروي هم قرار مي گيرند استرس داريم که نکند بازي به حاشيه کشيده شود، اعتراض به داوري و کري خواني در چنين بازي هايي هميشه جاي خود را به اصل ماجرا که ارائه يک بازي زيباست مي دهد اما اين بازي برخلاف همه بازي ها شد. اين بار فينالي ديديم که نه تنها بيانگر سطح فني بالاي بازيکنان بود بلکه از نظر اخلاقي هم نمره قبولي گرفتند.

 

دختراني که خسته نمي شوند!

اولين بازي فينال ليگ برتر واليبال در روز 8 مارس برگزار شد، روز جهاني زن. اولين صحنه اي که در اين روز و در اين فينال ديدم پشت در ماندن دخترهايي بود که عاشقانه واليبال را دوست دارند و خسته نمي شوند از اينکه هر هفته به خانه واليبال تهران مي آيند و باز هم با درهاي بسته مواجه مي شوند. آنها با اينکه مي دانستند بدون شک در اين بازي حساس دري به روي آنها باز نخواهد شد اما دوباره آمده بودند تا شانس خود را امتحان کنند، وقتي داشتم وارد سالن مي شدم  با حسرت به من گفتند خوش به حالتان اي کاش ما هم مي توانستيم داخل سالن شويم! با ديدن اين صحنه تلخ وارد خانه واليبال شدم. دو تيم در حال گرم کردن بودند و همه چيز آماده بود تا شاهد يک بازي حساس و جذاب باشيم.

 

دفاع هاي جانانه پيکاني ها

رقابت بين دو تيم آغاز شد. شهرام محمودي، ميلاد عبادي پور، فرهاد قائمي، محمد موسوي، عادل غلامي، لوکاس ژيگادلو و فرهاد ظريف در يک طرف ميدان و در مقابل مصطفي شريفات، سعيد مصطفي وند، سعيد معروف، فرهاد نظري افشار، امير غفور، نيکولا کواچويچ و مهدي مرندي ايستاده بودند.شروع بازي با سرويس هاي خوب ياران کارخانه همراه شد اما چيزي نگذشت که دفاع هاي جانانه پيکاني ها را پيش انداخت. بازيسازي سعيد معروف تيم حريف را بهم ريخت تا جايي که ست نخست 25 بر 21 پايان يافت.

 

حرکت قابل تقدير بانک سرمايه در روز جهاني زن

اما ست نخست با يک غافلگيري شروع مي شود. تبليغات دور زمين و تصوير دختران بانک سرمايه در کنار پسراني که براي قهرماني مي جنگند جلب توجه مي کند. روز هشتم مارس، همان روز جهاني زن، شايد هيچ بهانه لازم و کافي دست مسئولين براي باز کردن درهاي ورزشگاه به روي دختران تماشاگر واليبال نداد، اما براي مسئولين باشگاه بانک سرمايه، يک فرصت فوق‌العاده بود که از موقعيت پخش مستقيم، براي نشان دادن جايگاه دختران واليباليست استفاده کنند و چه خوب از اين حق استفاده کردند. فينالي که قرار بود روي آنتن مستقيم صداوسيما برود، براي باشگاه بانک سرمايه فرصتي ‌شد تا در روز جهاني زن، از دخترانش به شکلي متفاوت تقدير کند. ديدن اين صحنه آنقدر براي ما بانوان حاضر در سالن که تعدادمان به انگشتان دست هم نمي رسيد لذت بخش بود که نتوانستيم از کنار آن راحت عبور کنيم. تلخي صحنه اي که در بدو ورود به سالن ديدم با ديدن اين صحنه کمي شيرين شد، شيرين به خاطر اينکه يک بار در سالن ورزشي زنان را همپاي مردان ديديم و اين تصاوير از تلويزيون هم پخش شد تصاويري که نه يادآور پخش آگهي "هوم کر" بود و نه زن را کنار شوينده "جام" نشان مي‌داد بلکه رسانه ملي را مجبور کرد زنان را همپاي مردان در عرصه يک رقابت ورزشي به تصوير بکشد.  

 

مصدوميت غفور آه از نهاد همه درآورد

ست دوم اما براي ما هم تلخ بود هم شيرين، تلخ به خاطر اتفاقي که براي امير غفور بازيکن ملي پوش پيکان افتاد. امير در صحنه اي که قصد دفاع حريف را داشت از ناحيه مچ پاي چپ مصدوم شد، او آنقدر درد داشت که اشک مي ريخت. امير بازيکن خوش اخلاق واليبال ايران است همان پسر عزيز ولاسکو که  وقتي روي زمين افتاد و آه کشيد آه از نهاد همه درآمد.

 

در واليبال هم فيرپلي را ديديم

 تنها پيکاني ها از اين اتفاق ناراحت نشدند بلکه رقيبان رفيق هم آه کشيدند.  بيشتر از همه شايد شهرام محمودي متاسف شد همان رقيب غفور در تيم ملي، همان هم پستي اش که قصد خداحافظي دارد و هميشه مي گويد امير از پسش برمي‌آيد و من هم در تيم ملي نباشم اتفاق خاصي نمي افتد.وقتي امير غفور را از زمين بيرون مي بردند صحنه اي تلخ اما شيرين ديديم. بازيکنان تيم حريف زير پروبال امير مصدوم را گرفته بودند و او را به بيرون بردند.  در چهره تک تک آنها ناراحتي ديده مي شد و انگار آنها هم با غفور درد مي کشيدند. واليبالي ها در اين صحنه نشان دادند که جوانمردي و رفاقت براي آنها مهم تر از رقابت است. در واليبال هم فيرپلي را ديديم، صحنه اي زيبا که تا هميشه در يادها ماندگار خواهد شد.

با اينکه امير بيرون رفت و پيکان يکي از ياران اصلي اش را از دست داد اما نااميد نشد و با تمام توان جنگيد، جواد معنوي نژاد جايگزين شد و تلاش بسياري کرد تا جاي خالي غفور احساس نشود. ست دوم هم با نتيجه 25 بر 21 به سود پيکاني ها به پايان رسيد.

 

پيکان بازي برده را باخت

ياران اکبري يک ست تا پيروزي فاصله داشتند اما تيم حريف تيمي نبود که به همين راحتي ها باج دهد و موتور آنها از ست سوم به کار افتاد. در اين ست بانک سرمايه دريافت بهتري داشت و توانست 25 بر 22 پيروز شود.

ست چهارم مشخص بود که پيکاني ها بريده اند، آنها که سه بازي سخت مقابل شهرداري اروميه به نمايش گذاشته بودند در ست چهارم بازي فينال کم آوردند و جاي خالي غفور در اين دقايق احساس شد.تعويض هاي اکبري هم راه به جايي نبرد اما براي بانک سرمايه ورود شفيعي به زمين خوب بود و البته جاچيچ هم بازي خوبي به نمايش گذاشت تا اين ست هم 25 بر 20 به نفع سرمايه داران تمام شود و بازي به ست پنجم کشيده و مثل ديگر رقابت هاي اين دو تيم در نهايت بانک سرمايه 15 بر9 پيروز ست آخر و 3 بر 2 هم در کل بازي را برنده شد تا يک گام در فينال از رقيب خود پيش بيفتد.

 

خبري از اعتراض ستاره ها نبود

در کنار کيفيت بالاي فني مي توان به خونسردي و صبر ستاره هايي همچون سعيد معروف و محمد موسوي اشاره کرد بازيکناني که در امور داوري ديگر اعتراض نمي کردند و فريادي بر سر زمين و زمان نمي کشيدند.

 

همدردي قابل تحسين رفقاي رقيب

همدردي شهرام محمودي، فرهاد قائمي و ميلاد عبادي پور با امير غفور و يا صحنه اي که اسپک ميلاد عبادي پور به صورت کاپيتان معروف خورد و ميلاد آنقدر دستپاچه و ناراحت شد که به زمين پيکاني ها رفت و عذرخواهي اش داشت کار دستش مي‌داد و با تذکر داور مواجه شد. بازي خوب به اين بازي فينال مي گويند جايي که بازيکنان رقيب به هم دل دادند و ما را دل قرص کردند که مي توانيم به داشتن تيم ملي خوب اميدوار باشيم و يک بازي جذاب و بدون حاشيه را نظاره کنيم.

 

قضاوت خوب و بدون حاشيه تيم داوري

نکته مهم تر اما داوري اين بازي بود که به کمک ويدئوچک بدون حاشيه برگزار شد. جالب تر آنجا بود که دو ست نخست هيچ کدام از تيم ها درخواست ويدئوچک نکردند و اين نشان از قضاوت خوب تيم داوري داشت و بايد به همه از بازيکنان دو  تيم گرفته تا داوران و ناظران خسته نباشيد گفت که يک بازي تماشاگرپسند را به نمايش گذاشتند. اميدواريم بازي دوم که روز يکشنبه در همين خانه واليبال برگزار خواهد شد به مراتب زيباتر از ديدار نخست باشد. مطمئنا بازي دوم حساس تر است و دو تيم جان مي دهند تا برنده شوند يکي براي ايجاد روزنه اميد و ديگري هم براي تمام کردن و رسيدن به جام قهرماني.

 

ارسال در: شنبه 21 اسفند ساعت 19:04 (1395/12/21)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن