90/ يک شب آرام قهرماني، پس از سه سال
شماره خبر : 138325
ليگ برتر واليبال به آخر خط رسيد، ليگي که از ابتداي فصل هم پاياني اين چنين را برايش متصور بوديم؛ جنگ بانک سرمايه و پيکان در فينال براي تصاحب قهرماني

سعيده فتحي

ليگ برتر واليبال به آخر خط رسيد، ليگي که از ابتداي فصل هم پاياني اين چنين را برايش متصور بوديم؛ جنگ بانک سرمايه و پيکان در فينال براي تصاحب قهرماني!

 

فينال 93؛ زد و خورد اروميه اي ها و برگزار نشدن مراسم اهدا جام

بي حاشيه بودن، وجه تمايز اين فينال با دو بازي نهايي گذشته بود. فلاش بک مي زنيم به سال 93؛ جايي که دو تيم شهرداري اروميه و پيکان روبروي هم قرار گرفتند و در نهايت پيکاني ها جام قهرماني را بالاي سر بردند.

در اين ديدار تماشاگران معترض اروميه که نسبت به نتيجه بازي فينال اعتراض داشتند، با هم درگير شدند. حتي حضور نيروي انتظامي در سالن هم مانع ناآرامي آنها نشد. زد و خورد به حدي بود که جراحت و خونريزي بعضي از هواداران وخيم و شديد به نظر مي رسيد. بعضي هم از روي سکوها به روي زمين پريدند. چند  تماشاگر اروميه که به شدت عصباني بودند به سمت جام‌هاي قهرماني حمله کردند اما بازيکنان شهرداري اروميه مانع انجام از صدمه ديدن جام ها مي شوند.

تماشاگران اروميه که در زمين حضور داشتند، حتي با فشار ماموران امنيتي حاضر نبودند سالن را ترک کنند. احد يوسفي مديرعامل باشگاه و ساير دست‌اندرکاران اين تيم نيز سعي داشتند جو سالن را آرام کنند اما در نهايت راه به جايي نبردند و در نهايت مسئولان برگزاري جام‌ها را جمع کردند و پروژکتورهاي سالن را کم کردند تا همه بروند. اين از فينال پر از حاشيه سال 90 که بدون اهداي جام و مدال به پايان رسيد.

 

فينال 94؛ فوت ابراهيمي و برگزار نشدن بازي و اهدا جام

فينال سال 94 قرار بود بين دو تيم پيکان و بانک سرمايه برگزار شود که فوت مرحوم رضا ابراهيمي همه چيز را تحت الشعاع قرار داد.

 وقتي مربي تيم واليبال پيکان بعد از تمرين  به اطرافيانش گفت قلبش درد مي‌کند به‌خاطر شوخ‌طبعي هميشگي اش، کسي باورش نکرد، اما وقتي نقش بر زمين شد دوستانش دستش را گرفتند و سراسيمه با اورژانس تماس گرفتند.

در گزارش پزشکي مرحوم رضا ابراهيمي آمده بود: «او هنگام آخرين تمرينش با تيم پيکان پيش از بازي با بانک سرمايه در فينال ليگ برتر واليبال ايران دچار حمله قلبي شد. وقتي تيم و اکيپ اعزامي اورژانس بالاي سر ابراهيمي مي‌رسند، او هنوز ضربان قلب خود را از دست نداده بود، اما درون آمبولانس قلب وي ايستاد. با تلاش پزشکان و تيم احيا، در بيمارستان، قلب او دوباره شروع به تپيدن کرد اما ديگر دير شده بود و مغز رضا به کما رفت»

خبر درگذشت ناگهاني و غيرمنتظره رضا ابراهيمي، مربي باشگاه پيکان و تيم ملي واليبال، در روزهاي آخر اسفند جامعه واليبال را در شوک و سوگ سنگيني فرو برد. روز قبل از بازي نهايي، خبرگزاري‌ها و سايت‌ها و روزنامه‌هاي مختلف از برگزاري بازي پاياني واليبال بين تيم‌هاي بانک سرمايه و پيکان نوشتند، اما درگذشت رضا ابراهيمي در شب بازي پاياني ليگ برتر واليبال تمامي نوشته‌ها را تحت‌الشعاع قرار داد.

پيکاني‌ها براي برگزاري فينال چند بسته پيشنهادي به فدراسيون ارائه کردند که هيچ‌کدام مورد قبول واقع نشد. در نهايت سازمان ليگ واليبال پس از دريافت نامه رسمي باشگاه پيکان راي به قهرماني بانک سرمايه داد و در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: «ضمن عرض تسليت به خانواده بزرگ واليبال، باشگاه فرهنگي ورزشي پيکان طي نامه‌اي انصراف خود را از حضور در فينال ليگ برتر اعلام کرد.با توجه به نبود زمان کافي براي برگزاري مسابقه در بعد از تعطيلات سال نو و عدم امکان آماده نگه داشتن بازيکنان در شرايط مسابقه تا بعد از تعطيلات و همچنين آغاز اردوهاي فشرده تيم ملي از 8 فروردين‌ماه جهت حضور در مسابقه‌هاي انتخابي المپيک، بنابراين تيم بانک سرمايه به عنوان قهرمان و تيم پيکان به عنوان نايب‌قهرمان ليگ برتر واليبال ايران در سال 1394 معرفي مي‌شود.»

اين اطلاعيه، جامعه در سوگ رفته واليبال را در بهت فرو برد. اين‌که چرا فدراسيون واليبال دو روز بيشتر صبر نکرد و بازي دو تيم را به تعويق نينداخت؟ کاري که باشگاه پرسپوليس و سازمان ليگ فوتبال زمان مرگ هادي نوروزي کرده بودند و بازي پرسپوليس را دو روز به تعويق انداختند. درست است واليبال در سال منتهي به رقابت‌هاي انتخابي المپيک راه سختي دارد، اما با احترام به روح رضا ابراهيمي مربي پيکان و تيم ملي، مي‌شد فينال را در زمان ديگري برگزار کرد.

خلاصه آنکه فينال 94 نه تنها بدون برگزاري مراسم اهدا جام و مدال بود بلکه خود بازي هم برگزار نشد و سرمايه اينگونه به اولين قهرماني خود دست يافت.

 

فينال 95؛گوسفند قرباني و مصدوميت غفور و برگزار نشدن مراسم اهدا جام

امسال هم با وجود اين ذهنيت به استقبال فينال رفتيم و کمي استرس وجود داشت که نکند دوباره اتفاق ناخوشايندي بيفتد و در اين ميان امير غفور بازيکن ملي پوش پيکان قبل از شروع فينال گوسفند قرباني کرد تا اينگونه رفع بلا کرده باشد.

فينال امسال حاشيه نداشت اما اين بار بلا نصيب خود غفور مي شود. مصدوميت از ناحيه مچ پا در همان ابتداي بازي مي توانست براي اين بازيکن فاجعه باشد. چنين اتفاقي اگرچه براي پيکاني ها تلخ بود اما خودشان مي گفتند خداراشکر که اتفاقي بدتر نيفتاد و مصدوميت امير هم چندان جدي نيست. آنها مي گفتند همان گوسفندي که پيش از بازي قرباني کرد برايش رفع بلا شد و کارش به جراحي نکشيد.

قهرماني امسال هم به بانک سرمايه رسيد. جالب اين که همه در پايان خوشحال بودند که امسال فينال بدون حاشيه به پايان رسيد اما نکته آنجاست که امسال هم مراسم اهدا مدال و جام ها برگزار نشد!

به هر حال پايان خوش واليبالي ها پس از دو سال ناخوشي در سال 95 با نشست خبري کولاکوويچ و دعوت از يک مربي خوب براي حضور در تيم ملي به پايان رسيد، موضوعي که سال هاست خانواده واليبال از آن به عنوان معضل اصلي تيم ملي ياد مي کنند و خواستار حضور يک مربي خوب ايراني روي نيمکت بودند و بالاخره اين اتفاق افتاد و اکبري اگرچه دستش به جام نرسيد اما نيمکت تيم ملي از آن او شد .

 

ارسال در: چهارشنبه 2 فروردين ساعت 11:32 (1396/1/2)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن