تکرار مجمع صلواتي به شکلي جديد
شماره خبر : 138699
اساسنامه کميته ملي المپيک در حالي اصلاح شده که برخي مفاد و بندهاي آن نسبت به آن چيزي که در کميسيون برنامه‌ريزي نوشته شده، تفاوت دارد.

 متن اساسنامه اصلاح شده کميته ملي المپيک امروز در حالي منتشر شد که ايراداتي به آن وارد است و نکته جالب اينکه اين اساسنامه قبل از تاييد در مجمع کميته، به هيئت دولت و همچنين کميته بين‌المللي المپيک ارسال مي‌شود.

* اساسنامه قبلي زماني که وارد مجمع عمومي شد، مسئولان وقت ورزش آن را با يک صلوات تاييد کردند. حالا نيز اين اتفاق به شکل ديگري تکرار کرده‌اند، يعني اساسنامه اصلاح شده قرار است بدون خرد جمعي و ارائه در مجمع، به هيئت دولت و IOC ارسال شود. در صورتي که در اساسنامه صريحاً آمده است که تغييرات در اساسنامه پس از تائيد در هيئت اجرايي بايد به مجمع فرستاده شود و پس از تغييرات به دولت و IOC ارسال شود.

* نکته بعدي بزرگ در نظر گرفته شدن مرکز تيم‌هاي ملي است. اين مرکز به قدري بزرگ ديده شده که وزن آن در اساسنامه به چشم مي‌آيد. اين در حالي که در اساسنامه نوشته شده در کميسيون برنامه‌ريزي که البته دچار تغييراتي شد، مرکز تيم‌هاي ملي کوچک‌تر از حد و اندازه فعلي است. در آنچه کميسيون برنامه ريزي تنظيم کرده بود، مرکز تيم‌هاي ملي زير نظر دبيرکل قرار داشت، اما حالا بسيار بزرگتر از آن شده است.

* موضوع بعدي که ضعف اساسنامه اصلاحي عنوان شده، عدم تاثيرگذاري فدراسيون‌هاي غير المپيکي است. در واقع افرادي که کار اصلاح اساسنامه را بر عهده داشتند، با نگاه محدودتري اين کار را انجام دادند و اين درست همان کاري است که در اساسنامه قبلي نيز رخ داد.

* حذف نام رئيس کميته پارالمپيک، نکته عجيبي بود که البته اصلاح شد. در اساسنامه‌اي که به وزارت ورزش ارسال شد، نام رئيس NPC قرار نداشت، اما اين موضوع به چشم آمد و قبل از ارسال به هيئت دولت و IOC اصلاح شد. نکته جالب اينکه در اساسنامه کميته پارالمپيک پس از قانون انتزاع، نام رئيس کميته ملي المپيک به عنوان يکي از اعضاي مجمع قرار دارد.

* قرار است اساسنامه اصلاح شده به صورت همزمان به دولت و IOC برود که البته کار بررسي آن در هيئت دولت نزديک به 2، 3 ماه به طول مي‌انجامد، چرا که کميسيون اجتماعي بايد بند بند آن را بررسي کند و نکته‌اي از قلم نيفتد تا در آينده مشکل‌ساز شود.

* نکته پاياني يادآوري يک اتفاق در زمان تصويب اساسنامه قبلي است. زماني که اساسنامه قبلي بدون هماهنگي وارد مجمع عمومي شد، فصل الله باقرزاده نقدي را به آن وارد کرد و گفت که قرار است اساسنامه بدون مطالعه تصويب شود. اين اتفاق باز هم به شکل ديگري رخ داده و اساسنامه بدون ارائه در مجمع جلو مي‌رود. در اين شرايط بايد ببينيم باقرزاده به عنوان يکي از اعضاي هيئت اجرايي باز هم انتقاد مي‌کند يا خير.

ارسال در: دوشنبه 2 مرداد ساعت 11:36 (1396/5/2)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن