مايلي‌کهن: مراسم بهترين‌ها جاي مسئولان قوه قضائيه است، نه من
شماره خبر : 138854
مربي و پيشکسوت فوتبال با اشاره به ناهنجاري‌هاي موجود به نقد بخش‌هايي از عملکرد فدراسيون فوتبال از رئيس تا سرپرست دبيرکلي و سرمربي تيم ملي پرداخت.

محمد مايلي‌کهن با انتقاد از شيوه مديريت در فوتبال ايران، اظهار داشت: مديران ما، مديران هزينه‌ شده‌اند. آقاياني که تشريف مي‌آورند، فقط هزينه‌ها را بالا مي‌برند. اين کار هم به خاطر خودشان است. در کشورهاي پيشرفته فوتبال اين‌طور نيست، چون باشگاه‌هاي‌شان سازمان يافته است. مديران آنها از طريق مجمع انتخاب مي‌شوند، نه به صورت انتصابي.

وي در خصوص افزايش حواشي موجود در فوتبال ايران، گفت: ما قبلاً چهارشنبه‌ها يک بخت آزمايي داشتيم که فقط چهارشنبه‌ها قرعه‌کشي مي‌شد. اين بخت‌‌آزمايي‌ها الان مدام به طريق مختلف برگزار مي‌شود. نه تنها بازيکنان، همه هواداران و بينندگان. هر برنامه‌اي که اجرا مي‌شود، مي‌گويند اگر اين پيام را بفرستيد، فلان قدر جايزه مي‌گيريد. اين بخت آزمايي است ديگر. فقط روشش عوض شده است.

پيشکوست باشگاه پرسپوليس با اشاره به مشکلات مديريتي اين باشگاه و در پاسخ به اين سوال که آيا شما هم در آن زمان مانند الان «آپشن» داشتيد؟ خاطرنشان کرد: ما «کاپشن» هم نداشتيم، چه برسد به «آپشن». وقتي شما با بازيکني قرارداد مي‌بندي، بايد به آن عمل کني و شکي در آن نيست، اما مديران ما، مديران هزينه هستند. ما چرا اعلام نمي‌کنيم که مديران ما چقدر مي‌گيرند؟ آنها به دليل ماندگاري خودشان، نرخ‌ها را افزايش مي‌دهند. شما بايد به قراردادتان پايبند باشيد. از طرفي ديگر، بازيکن هم به هيچ عنوان حق ندارد در مورد مسائل مالي صحبت کنند. يادمان نرود که تا ديروز کسي اين آقايان را نمي‌شناخت. تا ديروز با دوچرخه هم اين‌طرف و آن‌طرف نمي‌رفتند، اما الان بهترين ماشين‌ها زير پاي‌شان است، البته حق‌شان است، اما به‌خاطر مردم بايد حجب و حياها بيشتر شود.

مايلي‌کهن به انتقاد عملکرد فدراسيون فوتبال پرداخت و عنوان کرد: تا قبل از اينکه تيم اميد به قرقيزستان برود، آقاياني که الان خودشان را همه فن حريف فوتبال مي‌دانند و عنوان‌هايي مثل دبيرکلي فدراسيون، مدير تيم‌هاي ملي و.. همه را يدک مي‌کشند، مي‌گفتند کي‌روش همه کاره تيم ملي است. آقاي کي‌روش کجا تشريف دارد؟ او رفته گل بچيند؟! اين حرف‌ها جاي خنده ندارد. زمان قاجار هم اين طور نبود. آقاي «کي‌روشي‌پور» الان کجا تشريف دارد؟! ايشان ماهي دو ميليارد از ما پول مي‌گيرد. گاهي وقت‌ها اين آقاي کي‌روشي‌پور مي‌گويد کجاي دنيا. الان من هم مي‌گويم حرکتي که کي‌روش کرد، شما کجاي دنيا ديديد؟ کجاي دنيا ديديد که يک مربي از قبل بازي يک جامي مشابه کاپ قهرماني جام جهاني را در دستش بگيرد و دور ورزشگاه دور افتخار بزند؟! به دليل اينکه يک ميليون و 200 هزار دلار در اينجا نهفته است، اما وقتي به شما مي‌رسد، مي‌شود اقتصاد مقاومتي. وقتي مي‌خواهند دو ريال به حقوق شما اضافه کنند، مي‌گويند سال اقتصاد مقاومتي است و پول نداريم.

وي ادامه داد: کدام سرمربي ما 7 سال هدايت تيم ملي را در اختيار داشت؟ 4 سال اول که خدا ما را به جام جهاني بردند. کدام بازيکن ما از تيم ملي به خارج از کشور رفته؟ همه از آن‌طرف به تيم ملي آمدند. کشورهايي هم که مي‌رويم، کشورهاي معمولي هستند. مردم الان خوشحالند، چون امثال آقاي کي‌روشي‌پور آن‌قدر تبليغ کردند که مردم هم سرشان کلاه رفته است.

سرمربي پيشين تيم ملي فوتبال کشورمان راجع‌به مبلغ دريافتي کارلوس کي‌روش از فدراسيون فوتبال، گفت: در کشور ايران ما هزار مدرسه کپرنشين داريم. اين را که ديگر شبکه CNN يا صداي آمريکا يا ساير رسانه‌هاي معاند نمي‌گويند. اين را تلويزيون خود ما مي‌گويد. من مي گويم وقتي پول‌ها را به کي‌روش مي‌دهيم، يک صفحه به منِ مايلي‌کهن ياد بدهد. او کدام درس را به من ياد داشته است؟ من مي‌توانم اين سوال را از شما بپرسم؟ ايشان حتي يک صفحه هم به دانش ما اضافه نکرده است. وقتي کي‌روش خودش در يک مقطع مي‌گويد تاج، البته من نمي‌توانم بگويم تاج، چون تاج الان به استقلال تغيير نام داده است. ما نبايد بگوييم تاج، بلکه بايد بگوييم آقاي استقلال. زماني که آقاي استقلال (تاج) رئيس سازمان ليگ بود، مگر نگفت که اين برنامه را يک راننده تاکسي نوشته؟ او حتي به راننده تاکسي هم اهانت کرد!

مايلي‌کهن درباره اختلاف به وجود آمده ميان عليرضا منصوريان و فدراسيون فوتبال به خاطر بازيکنان تيم اميد، تصريح کرد: آقاي منصوريان در اين قضيه مظلوم واقع شده است. به شدت بايد از منصوريان حمايت شود. اگر ما قوانين بين‌المللي را قبول داريم، بايد آنها را رعايت کنيم، طبق معيار بين‌المللي ما بايد 3 روز قبل از مسابقه بازيکنان‌مان را در اختيار تيم ملي قرار بدهيم. زماني که همين آقاي استقلال (مهدي تاج) در ذوب آهن حضور داشت، من سرمربي تيم ملي بودم، ما يک مدافع به نام حميد عزيززاده داشتيم. من در دفاع تيم ملي دچار مشکل بودم. با آقاي حسين کفعمي زنگ زدم که در آن زمان معاون اين آقاي استقلال (تاج) بود. به او گفتم من به اين مدافع نياز دارم، اما آنها گفتند حالا تيم اميد ببرد، چه مي‌شود؟ ما در ذوب‌آهن ببازيم چه کسي جواب ما را مي‌دهد؟

وي در واکنش به اين مسئله که گفته مي‌شود قرار است او در مراسم انتخاب بهترين‌هاي ليگ شانزدهم با مهدي تاج آشتي کند، يادآور شد: من را که به آن مراسم دعوت نمي‌کنند، آنجا جاي مسئولان محترم قوه قضائيه است. اگر دروغ مي‌گويم بگوييد دروغ مي‌گويي. در آن مراسم چه کسي در صف اول مي‌نشيند؟ من حاضرم همه مسابقات ليگ را کنترات بگيرم، اگر من به بهترين شکل آن را برگزار نکردم. آيا وظيفه فدراسيون برگزاري ليگ برتر است؟ اگر وظيفه فدراسيون برگزاري ليگ برتر است وظيفه سازمان ليگ چيست؟

پيشکسوت فوتبال کشورمان در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران مبني بر اينکه آيا پولي که برانکو مي‌گيرد، مشکلي از ديد او ندارد؟ تأکيد کرد: من در صحبت‌هاي قبلي هم گفتم بود که مديران ما مديران هزينه هستند. آقاي برانکو از نظر من جزو باشخصيت‌ترين مربيان ما است. اما اين دليلي نمي‌شود که هرطور او مي‌زند ما به سازش برقصيم، آقاي برانکو نزديک 600 ميليون تومان بدهي مالياتي داشت اما وارد کشورمان شد. من به مديرعامل وقت پرسپوليس هم سر اين موضوع معترض شدم و گفتم در آن دنيا يقه تو را مي‌گيرم. براي برانکو هم بايد معيارهايي وجود داشته باشد، نه اين که چون قهرمان شده قراردادش 2 برابر شود. همه اين‌ها به مديران هزينه ما بر مي‌گردد. در يکي از همين باشگاه‌هاي بزرگ ما من مي‌دانم يکي از مديران به خاطر ارتباط فاميلي که با يکي از صاحب منصبان دارد مديرعامل شدند، من همه اينها را مي‌دانم.

مايلي‌کهن ادامه داد: يک بار مايلي‌کهن با اين همه سابقه سرمربي تيم ملي شد اما همه او را کوبيدند به من انگ اطلاعاتي بودن زدند و گفتند تو بچه سپاهي‌؛ همه آنها زحمت مي‌کشند اما من در سال 1356 ليسانس تربيت بدني گرفتم، 14 سال در پرسپوليس بودم و بازوبند کاپيتاني اين تيم را هم به بازو بستم. براي‌شان عجيب بود که سرمربي تيم ملي شدم. من نمي‌دانم آقاي ساکت با چه رويي مقابل من رزومه‌اش را نشان مي‌دهد. من عصاره ورزش هستم اما ايشان مي‌گويند من 10 سال فلان جا بودم، آقاي عزيز! شما آنجا هم اشتباه و با رابطه رفته بوديد. آقايان آماده‌اند که فوتبال به آنها کمک کند و گرنه ساکت و امثال او کوچکتر از آن هستند که به فوتبال ما کمک کنند. آقاي جاسميان از اسطوره‌هاي فوتبال ما هستند اما او را از فدراسيون اخراج کردند. آقاي ساکت هر کجا که بوده با رانت بوده، تحصيلات او ورزشي بوده؟ ورزشکار بوده؟ يا چه بوده؟ او راننده آقاي ترکان بود که رياست هيئت فوتبال استان اصفهان را بر عهده داشت. آنها مي‌گويند ما پول نداريم اما زماني که مي‌آيند همه دکوراسيون را عوض کرده و کلي هزينه روي دوش فدراسيون مي‌گذارند چون بايد مشخص شود آقاي اسدي رفته و آقاي ساکت آمده است.

وي در واکنش به اين مسئله که گفته مي‌شود بازيکنان ايراني به خاطر حضور در تيم ملي لژيونر مي‌شوند، گفت: حضور در سروش رفيعي هم به خاطر دعوت شدن به تيم ملي از ايران رفت. رامين رضاييان مگر چقدر پول گرفته که به بلژيک رفته؟ همه اين‌ها به خاطر اين است که به آنها گفته‌اند اگر بروند به تيم ملي دعوت مي‌شوند. رامين رضاييان 8 ماه بازي نکرده بود اما چطور آمد بازيکن فيکس تيم ملي شد، من براي شماها (خبرنگاران) متاسفم. مدير رسانه‌اي تيم ملي چه کسي است؟ او يک پرتغالي است، واقعاً من براي همه شما متاسفم. معتمدکيا (مدير رسانه‌اي پيشين تيم ملي) مگر چه مشکلي داشت؟، خسرو والي‌زاده‌ چه ايرادي داشت؟ من از شما دلخورم. شما بايد از حق و حقوق ايراني دفاع کنيد اصلا به کي‌روش چه ربطي دارد مدير رسانه‌اي تيم ملي چه کسي است؟ مارکار آقاجانيان چه ايرادي داشت؟ آقاي افشين‌خان (پيرواني) چرا نمي‌آييد يک بار صحبت کنيد، مدام مي‌گويند ما به جام جهاني رفتيم. ما سال 1353 استاديوم آزادي ساختيم، ژاپني‌ها و کره‌اي‌ها حيران مانده بودند.

ارسال در: يکشنبه 8 مرداد ساعت 22:13 (1396/5/8)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن