بوناچيچ: پرسپوليس مثل بارسلونا است بايد ديد يک مربي در تيم‌هاي کوچک چه مي‌کند
شماره خبر : 139009
سرمربي تيم فوتبال گسترش فولاد گفت که پرسپوليس مانند بارسلونا است و بايد ببينيد يک مربي در باشگاه‌هاي کوچکتر مانند مس کرمان چه نتايجي مي‌گيرد.

 لوکا بوناچيچ امسال بعد از چند سال دوري از فوتبال ايران با قبول هدايت گسترش فولاد بار ديگر در کشورمان صاحب تيم شده، تيمي که شروع خيلي ضعيفي در ليگ هفدهم داشت و دو باخت سنگين را متحمل شد.

سرمربي گسترش فولاد در گفت‌وگو با تسنيم، درباره وضعيت تيمش، عملکرد اين باشگاه تبريزي در فصل نقل و انتقالات، حضور برانکو ايوانکوويچ در فوتبال ايران و ... صحبت‌هايي را انجام داده که در زير مي‌خوانيد.

از شرايط کنوني گسترش فولاد شروع کنيم. دو باخت سنگين متوالي متحمل شديد که نگران‌کننده است.
به طور کلي اول بايد از بازيکنانم تشکر کنم، آنها زحمات زيادي مي‌کشند و پشتکار خوبي دارند. تمرينات‌مان به شکلي حرفه‌اي دنبال مي‌شود اما اين را هم در نظر بگيريد که تعداد بازيکنان جوان ما امسال نسبت به سال گذشته بيشتر شده است. اين موضوع مي‌تواند به يک مشکل و يا يک امتياز براي گسترش فولاد تبديل شود. به طور کلي من از عملکرد بچه‌ها و تلاشي که دارند راضي‌ام. 

من از اول هم گفتم که گسترش فولاد به زمان نياز دارد. ما در بازي اول‌مان مقابل پارس جنوبي ناهماهنگ بوديم و خوب کار نکرديم، اما مقابل ذوب‌آهن خيلي بهتر شديم و بازي برابري مقابل اين تيم به نمايش گذاشتيم. گسترش فولاد هر روز بهتر از ديروز مي‌شود.

 به نظرتان گسترش فولاد از چه زماني مي‌تواند به روند ناکامي‌هايش پايان بدهد؟
ما به زمان نياز داريم. همکاران‌تان (خبرنگاران) هم پس از ديدار مقابل پارس جنوبي زياد از اين سوالات از من مي‌پرسيدند. به آنها هم گفتم که کمي صبر کنيد، اگر گسترش فولاد بهتر نشد، آن وقت حق داريد از من ايراد بگيريد. در ديدار مقابل ذوب‌آهن هم ديديد که ما بهتر شديم. گسترش فولاد تغييرات زيادي داشته و خيلي جوان شده است، به خاطر همين به زمان نياز دارد.

 پيش‌بيني‌تان از آينده گسترش فولاد در ليگ هفدهم چيست؟
با توجه به اينکه تغييرات زيادي نسبت به سال قبل داشتيم، ميانگين سني ما به حدود 23 سال رسيده است، پيش‌بيني کار سختي به حساب مي‌آيد. انتظاري که دارم اين است که نوسان زيادي خواهيم داشت اما تمام سعي‌مان را مي‌کنيم که نسبت به سال قبل نتايج بهتري بگيريم.

 گسترش فولاد در نقل و انتقالات بازيکنان زيادي را از دست داد، اين موضوع خللي در کار شما ايجاد نمي‌کند؟ شما موافق جدايي بازيکناني مثل داريوش شجاعيان بوديد؟
سياست باشگاه به سمت جوانگرايي بود، در صحبتي که من با مسئولان گسترش فولاد داشتم، اين موضوع را قبول کردم و به آن هم احترام مي‌گذارم. مطمئنا من هم دوست داشتم تعدادي بازيکن مثل همين داريوش شجاعيان که شما هم اشاره کرديد، کنار تيم مي‌ماند و به استقلال نمي‌رفت اما سياست‌گذاري باشگاه چيزي است که ما امسال آن را پياده مي‌کنيم. 

 يعني به نوعي از باشگاه گلايه داريد که چرا بازيکنان نامي خود را راحت از دست داد؟
ببينيد؛ اسم‌ها در فوتبال بازي نمي‌کنند. مطمئناً من دوست داشتم 2-3 بازيکن باتجربه کنار اين جوانان بودند، اما حالا نيستند. نبايد ديگر فکر اين چيزها باشيم و با نيروهايي که داريم جلو برويم. من به اين بازيکنان جوان ايمان دارم. 

 عملکرد گسترش فولاد در نقل و انتقالات چطور بود؟ باشگاه توانست بازيکنان مدنظرتان را جذب کند؟
از عملکرد باشگاه راضي هستم، آنها تمام تلاش‌شان را انجام دادند. ما هم مثل همه تيم‌هاي ديگر با مشکلاتي مواجه خواهيم بود، اما هرچه قدر که جلوتر برويم تيم ريتم قشنگ‌تري مي‌گيرد. پيش از اين هم گفته بودم که ممکن است در 5 بازي اول نتوانيم آن طور که بايد و شايد عمل کنيم و همين اتفاق هم افتاد. هماهنگ کردن بازيکنان و سيستم جديد با يکديگر زمان مي‌برد. ما فکر امروز نيستيم، به فردا فکر مي‌کنيم.

 از اينکه هدايت گسترش فولاد را قبول کرديد راضي هستيد؟
من 6 سال پيش در اينجا بودم، از اين محيط، از اين شهر و از اين آدم‌ها شناخت خوبي دارم. مي‌دانستم افراد حاضر در اينجا آدم‌هايي هستند که مي‌شود روي آنها حساب کرد. گسترش فولاد يک باشگاه خصوصي است. الان از لحاظ مالي شرايط سختي در ايران وجود دارد اما همانطور که گفتم ما خصوصي هستيم و بدون اينکه انتظارات زيادي از ما وجود داشته باشد مي‌توانيم بر سر يکسري مسائل راحت با يکديگر به توافق برسيم. 

 هموطن‌تان برانکو ايوانکوويچ 2-3 سالي است که به فوتبال ايران برگشته، شما هم براي بازگشت دوباره با او مشورت کرديد؟
قبل از اينکه پيشنهاد گسترش فولاد را قبول کنم در يک مرکز ورزشي که براي تمديد مجوز حرفه‌اي‌مان به آنجا رفته بودم، برانکو را ديدم و صحبت کوتاهي با او انجام دادم. فقط در همان جا صحبت کوتاهي با يکديگر انجام داديم. همه‌ ما با تجربه هستيم و نيازي به مشورت نداريم. 

 پس رابطه خوبي با برانکو داريد؟
من با همه مربيان کروات که در ايران هستند رابطه خوب و سالمي دارم.

 برانکو اين روزها نتايج خيلي خوبي در پرسپوليس مي‌گيرد، او سال گذشته تيمش را قهرمان ليگ برتر کرد و امسال هم شروع خوبي با اين تيم داشت. فکر مي‌کنيد شما هم بتوانيد کار او را تکرار کنيد؟
شما بايد باشگاه را در نظر بگيريد. هدايت بارسلونا خيلي راحت است. پرسپوليس مانند بارسلونا است. شما بايد ببينيد يک مربي در باشگاه‌هاي کوچکتر مانند مس کرمان چه نتايجي مي‌گيرد. بابت زحمات و موفقيت‌هايي که برانکو ايوانکوويچ در ايران به دست آورده خسته نباشيد و تبريک مي‌گويم، اما نمي‌شود مقايسه کرد که چون برانکو در پرسپوليس نتيجه گرفته من هم بايد در گسترش فولاد نتيجه بگيرم.

 برخي از بازيکنان ايراني که سابقه همکاري با شما را دارند، مي‌گويند لوکا فرد بداخلاقي است.
بازيکنان ايراني با کيفيت هستند. يکسري از آنها دوست دارند کار کنند اما يکسري دوست ندارند و تنبل هستند. اين شغل من است و هميشه به صورت حرفه‌اي آن را دنبال مي‌کنم. من هميشه با يکسري از بازيکنان رابطه خوبي داشتم  و با يکسري ديگر نه. من 3 سال در قطر کار کردم، با مسعود شجاعي و مهرداد پولادي رابطه خوبي داشتم. در الاهلي هم که بودم رابطه‌ام با پژمان منتظري خوب بود اما با مجتبي جباري اصلا رابطه خوبي نداشتم چون او به دنبال يکسري چيزهاي ديگر بود. اين عادي است که شما هميشه با يک نفر خوب هستيد و با يک نفر بد، من چه در ايران باشم و چه در کشورهاي ديگر هميشه سعي مي‌کنم به بازيکنانم کمک کنم. زماني که در دبي بودم رضا عنايتي و مهرزاد معدنچي را با خودم به آنجا بردم و هرجا هم باشم هميشه از بازيکنان ايراني استفاده مي‌کنم چون آنها کيفيت خوبي دارند، در بيرون از زمين و در داخل زمين به بازيکنانم کمک مي‌کنم. 

 در گسترش فولاد رابطه‌تان با بازيکنان و مسئولان اين باشگاه به چه شکلي است؟
هوشنگ نصيرزاده خوب کار مي‌کند، يعني هر کس در حيطه وظايف خودش عمل مي‌کند. ما تا به حال رابطه خوبي با يکديگر داشتيم اگر خداي نکرده يکي دو بازي را واگذار کرديم، شايد تنشي ميان‌مان ايجاد شود که اين طبيعي است. من انتظار دارم به مرور زمان روند خوبي به دست بياوريم.

  مي‌دانيد تراکتورسازي هم در شهر تبريز هواداران زيادي دارد.
در تبريز شماره يک تراکتورسازي است، آنها تيم خوبي هستند، بازيکنان باتجربه‌اي دارند و هميشه براي قهرماني مي‌جنگند. ما هم در کنار تراکتورسازي به دنبال جايگاه خودمان هستيم.

... و صحبت پاياني؟
بعد از 3 سال دوري به ايران برگشتم، 3 سال در قطر بودم اما در آنجا جو فوتبالي نبود. فوتبال قطر دچار مردگي شده اما خوشحالم به جايي برگشتم که مردم و جوانانش با فوتبال زندگي مي‌کنند. مشکلات هميشه وجود دارند اما بايد حل شود. من اين را دوست دارم، چون يک ماجراجويي خوب برايم به حساب مي‌آيد.

ارسال در: دوشنبه 16 مرداد ساعت 14:54 (1396/5/16)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن