اصفهانيان: خسروي مي‌خواست زبان بُرنده کميته داوران شود
شماره خبر : 142507
رئيس کميته داوران فدراسيون فوتبال گفت: علي خسروي که مي‌گويد تمايلي به حضور در داوري ندارد به من پيشنهاد داد که او را عضو کميته کنم و مي‌گفت زبان بُرنده اين کميته خواهد شد.

فريدون اصفهانيان در مورد انتقادهايي که برخي افراد از جمله حسن نوشه‌ور از نحوه قضاوت داوران در هفته هجدهم ليگ برتر داشتند، گفت: من به حسن نوشه‌ور داور سابق بين‌المللي فوتبال ايران ارادت خاصي دارم و با خود او هم تماس گرفتم و گفتم که در مورد کارشناسي‌اش دقيق عمل نکرده است. نوشه‌ور به من گفت من مطالعه داشته‌ام و قوانين را به طور دقيق تا سال گذشته مي‌خوانده‌ام، البته او مدتي است که از داوري دور بوده و قرار شد که فيلم‌ها و نسخه‌هاي جديد قوانين را به او تحويل دهم و نوشه‌ور هم به من گفت اگر در تشخيصم اشتباه کرده باشم اين شجاعت را دارم که در رسانه‌ها اين مسئله را بيان کنم.

اصفهانيان تصريح کرد: در قوانين داوري فقط زماني که دست به توپ بخورد و يا حالت بدن بازيکن غيرطبيعي باشد هند پنالتي رخ داده است و اگر توپ با دست برخورد کند هندي اتفاق نمي‌افتد ضمن اينکه ممکن است گاهي اوقات توپ کمانه کند و به طور غيرمنتظره به دست بازيکن يا مدافع برخورد کند که آن هم پنالتي نيست، حرکت دست به سمت توپ مي‌تواند پنالتي باشد اما متأسفانه به بهانه اين خطاها کلاس داوري نيم‌فصل فدراسيون فوتبال را زير سئوال برده‌اند و مي‌گويند آموزش هندبال داده‌ايد که اصلاً اينگونه نبوده است. کلاس داوري کيش يکي از بهترين کلاس‌هاي داوري بوده که به آموزش داوران بسيار کمک کرده است اما متأسفانه برخي از آقايان از روي غرض‌ورزي صحبت مي‌کنند نه صحبت کارشناسي.

رئيس کميته داوران فدراسيون فوتبال با اشاره به صحبت‌هاي علي خسروي عنوان کرد: علي خسروي که مي‌گويد تمايلي به حضور در کميته و کارگروه داوران ندارد به خود من گفت آقاي اصفهانيان من را به کميته داوران بياوريد تا زبان بُرنده شما در اين کميته شوم، من هم به او گفتم دست شما درد نکند اگر نياز بود از وجود شما استفاده مي‌کنيم اما اکنون مي‌گويد فشار هواداران فوتبال روي کارشناسان داوري زياد است، آيا فشار تماشاگران فقط روي اين آقا است؟! بعد از يک طرف مي‌گويد من مي‌خواهم نظرات مردم را بيان کنم و تمايلي به نظارت ندارم، او هرطور مي‌خواهد تصميم بگيرد.

وي افزود: آقاي خسروي زماني که کمک داور بين‌المللي فوتبال بود در داخل ايران به عنوان داور وسط فعاليت مي‌کرد در واقع خود او نگذاشت داوران تهراني رشد کنند و به کمک داوران تهراني هم ستم کرد زيرا در مسابقات بين‌المللي کمک داور بين‌المللي بود و در داخل ايران به عنوان داور فعاليت مي‌کرد، اين آقا بهتر است راجع به اين مسائل بگويد نه اينکه مدام بگويد که ما حق داوران تهراني را ضايع کرديم.

وي با اشاره به سهم قضاوت داوران تهراني در ليگ برتر و ليگ يک گفت: طبق آماري که ما داريم حدود 25 درصد از داوران تهراني در ليگ برتر و حدود 18  درصد داوران تهراني در ليگ يک قضاوت کرده‌اند در واقع 42 درصد بازي‌ها در ليگ برتر و ليگ يک را داوران تهراني قضاوت کرده‌اند و 58 درصد باقيمانده سهم داوران در کل استان‌ها بوده است که در واقع به 31 استان شايد 2 درصد هم قضاوت نرسد، در بخش نظارت هم سهم ناظران تهراني 35 درصد در ليگ برتر و 30 درصد در ليگ يک بوده است، مجموع نظارت‌ تهراني‌ها هم 65 درصد بوده است.

رئيس کميته داوران فدراسيون فوتبال در مورد آناليز خودش از قضاوت‌هاي هفته هجدهم ليگ برتر گفت: ما فيلم بازي‌ها را به دقت آناليز کرديم و گزارش ناظران را هم مورد ارزيابي و بررسي قرار داديم، هيچ مشکل خاصي در هفته هجدهم شاهد نبوديم، در بازي فولاد و سياه‌جامگان، پارس جنوبي‌جم و سپاهان، تراکتورسازي و استقلال، سپيدرود و گسترش فولاد، ذوب‌آهن و پيکان و حتي بازي پرسپوليس و نفت تهران هم هيچ مشکل داوري گزارش نشده است، فقط در يک بازي که آن هم مسابقه پديده و صنعت نفت بود يک صحنه مشکوک به پنالتي رخ داد که پشت محوطه جريمه خطايي روي بازيکن رخ داده که اين خطا به داخل محوطه جريمه کشيده شده است و آن صحنه هم پنالتي نبوده.

وي در مورد برخورد توپ به دست مدافع نفت تهران در بازي با پرسپوليس گفت: توپ قبل از برخورد به دست مدافع نفت به پاي بازيکن خورد و کمانه کرده است و پنالتي در اين بازي رخ نداده است، در دقايق پاياني مسابقه هم که مهاجم پرسپوليس و مدافع نفت براي تصاحب توپ تلاش کردند پنالتي‌اي رخ نداد.

اصفهانيان در مورد اعتراض برانکو به اشتباهات داوري عليه پرسپوليس اظهارداشت: هم برانکو و هم تمام مربياني که در فوتبال ايران حضور دارند براي ما بسيار قابل احترام هستند اما من از مربيان مي‌خواهم که فيلم مسابقات را آناليز کنند و بلافاصله بعد از بازي و فقط به خاطر يک صحنه داوري‌ها را زير سئوال نبرند، گاهي اوقات فاصله يک مربي از يک صحنه بيش از 30متر است، به هر حال ما همواره در کميته داوران در تلاش هستيم که ميزان اشتباهات داوري را کم کنيم؛ براي مثال مي‌گويم در بازي استقلال و تراکتورسازي براي انتخاب يک داور مناسب بارها بحث و بررسي و آناليز انجام داديم که داوري اين مسابقه سخت را قضاوت کند که مشکلي از نظر داوري نداشته باشيم، گاهي اوقات البته اشتباه هم پيش مي‌آيد ما نمي‌گوييم فارغ از اشتباه هستيم اما بايد نقاط قوت کميته داوران هم ديده شود. در گذشته فقط 3-4 داور براي پرسپوليس و استقلال سوت مي‌زدند اما اکنون 15 داور بازي‌هاي پرسپوليس و استقلال را سوت مي‌زنند. ما جوانگرايي کرده‌ايم، درصد اشتباهات داوري در نيم‌فصل اول فصل گذشته 19 درصد بوده و اين درصد اشتباهات در نيم‌فصل اول امسال به 6.6 درصد کاهش پيدا کرده است.

ارسال در: شنبه 16 دي ساعت 18:21 (1396/10/16)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن