دادکان: اشکالي ندارد يک دوره از ليگ قهرمانان محروم شويم
شماره خبر : 144427
رئيس پيشين فدراسيون فوتبال معتقد است که فدراسيون بايد مقابل ناحقي‌ها ايستادگي کند، چون اگر دوره از ليگ قهرمانان آسيا محروم شويم هم اشکالي ندارد.

محمد دادکان درباره داوري‌ مشکوک بازي روز گذشته (سه‌شنبه) العين - استقلال، گفت: بعد از بازي ايران در جام ملت‌ها ديديم که ما اعتراض کرديم و داور بازي خودمان در مقدماتي جام جهاني را تغيير داديم. اين فشار فدراسيون و باشگاه‌هاست که بايد صورت بگيرد.براي استقلال روز بدي بود، بخشي از بازي را ديدم و مشخص بود که پنالتي‌هاي ناحق را براي حريف استقلال گرفتند. بايد اعتراض کرد و ايستاد. اگر يک دوره محروم شويم هم اشکالي ندارد؛ مثل الان که ميزباني را از ما گرفتند. ما بازي نکنيم، چه مي‌شود؟ بايستيم و بگوييم که ايران کشور امني است که مي‌تواند ميزبان خوبي باشد. کمي مقاومت مي‌خواهد.

وي افزود: يک جاهايي بايد ايستاد تا حقوق به‌حق خودمان را بگيريم. من فدراسيون فوتبال را تنها نمي‌بينم، اين ضعف در کل ورزش کشور ماست؛ حتي در مديران باشگاه‌ها و وزارت ورزش. ما در همه‌جا ضعيف عمل مي‌کنيم. وقتي عربستان در سياست خارجي خودش اين همه ايران را مي‌زند، اما ما باز هم مي‌آييم و مي‌گوييم يک خبر خوش داريم و آن هم اين است که هزار و 300 نفر امسال بيشتر به مکه مي‌فرستيم؛ همين هم به ورزش ما انتشار پيدا مي‌کند. بايد بپذيريم که اگر حيثيت ملي‌مان مهم است، بايد بايستيم.

رئيس پيشين فدراسيون فوتبال با اشاره به حضور اينفانتينو در ايران، خاطرنشان کرد: حضور آقاي اينفانتينو در ايران يک غنيمت است. فدراسيون فوتبال تلاش کرد او را به ايران بياورد و اين کار مثبت است، اما مهم اين است که بايد ديد در آينده چه اتفاقاتي براي فوتبال ما مي‌افتد. اينفانتينو  در صحبت‌هايش اصرار دارد که پول حق پخش بايد به فدراسيون برسد، سياست از فوتبال دور و عدالت رعايت شود؛ اگر اين اتفاق در فوتبال ما بيفتد، حضور اينفانتينو مثبت است ولي اگر بخواهيم ميزباني را از دست بدهيم، نفوذ کشورهاي عربي روي AFC بيشتر باشد و ما خارج از کشورمان بازي کنيم، حضور او هيچ کاري براي ما نمي‌کند. وقتي آقاي روحاني در ديدار با رئيس فيفا مي‌گويد که نگذاريد سياست در ورزش دخالت کند، يعني حضور عربستان در بخش‌هاي سياسي و اعمال نفوذ، ولي آيا ما خودمان در کشور خودمان در ورزش کار سياسي نمي‌کنيم که توقع داريم اينفانتينو اين مشکل را حل کند؟

دادکان ادامه داد: الان وزير ورزش و رئيس کميته ملي المپيک ما هر دو از مسائل و ارتباطات سياسي سر کار نيامدند؟ حالا ما چطور از اينفانتينو مي‌خواهيم سياست را در فوتبال دخالت نکند، در حالي که خودمان سياست را در ورزش کشورمان اعمال مي‌کنيم. اگر حضور اينفانتينو در ايران را پيگيري کنيم و خودمان مسائل سياسي را در ورزش دخالت ندهيم، مثبت خواهد بود. چون مسائل سياسي دخالت دارد، عربستان در همه‌جا نفوذش بيشتر از ماست و مي‌تواند سلطه داشته باشد بر فوتبال و ورزش آسيا، گرفتن ميزباني براي ما سخت است. ما هم بايد بپذيريم که عربستان جلوتر از ماست.

چندي پيش خبرگزاري تسنيم گزارشي مبني بر چند شغله بودن محمدرضا ساکت در فدراسيون فوتبال منتشر کرد. دادکان در اين باره گفت: قطعاً فدراسيون هم پذيراي اين مطلب است که يک فرد هر چقدر توانايي داشته باشد، باز هم نمي‌تواند به همه اين شغل‌ها برسد. اين در کشور ما فقط در فدراسيون نيست و ما افراد 10 شغله و 15 شغله زياد داريم. فدراسيون فوتبال در زماني اساسنامه خودش را تغيير داده است، اما اين سوال وجود دارد که اين اساسنامه به تاييد فيفا رسيده يا نه که من نمي‌دانم. خود مسئولان بايد بيايند و دفاع کنند. اگر اين اساسنامه به تاييد فيفا رسيده، هيچ مشکلي ندارد و بايد آن را پذيرفت. اگر هم تاييد فيفا را ندارد، مورد پذيرش نخواهد بود.

وي که با برنامه تهران ورزشي راديو تهران صحبت مي‌کرد، در مورد انتقادات مطرح شده از اسا‌سنامه فدراسيون فوتبال، اضافه کرد: فدراسيون در نهايت بايد اساسنامه را به فيفا بفرستد و تاييديه آن را بگيرد. حالا نفرستاده يا هر اتفاق ديگر، اين جزو اختيارات فدراسيون است. مجمع هم شايد از اين موضوع خبر ندارد، اما اين از اختيارات رئيس فدراسيون فوتبال است، ولي اساسنامه بايد به تاييد فيفا برسد.

رئيس پيشين فدراسيون فوتبال درباره صحبت‌هاي اخير علي کريمي و انتقادات او از فدراسيون فوتبال گفت: کريمي و «کريمي‌ها» اگر مستند صحبت کنند، مطمئن باشيد که مورد پذيرش مردم ما است. من نمي‌خواهم فساد در فدراسيون را به دوره آقاي تاج نسبت بدهم، اما مطمئن باشيد که فساد در فدراسيون فوتبال هست و من تاييد مي‌کنم، اما نوع برخورد و دادن سند در اين کار خيلي مهم است. يک بار هم گفتم که بزرگترين شکنجه براي يک انسان ديدن فساد است و بدتر از آن هم اين است که مسئولان به دنبال اين فساد نروند. الان مشکل اين است که فساد هست، اما هيچ‌ مسئولي هم در اين مملکت دنبالش نمي‌رود که اين فساد از کجاست. اين فساد هست و فراگير هم شده است.

دادکان يادآور شد: من براي آقاي اژه‌اي احترام زيادي قائلم. او چند شب پيش گفت هر موقع مي‌خواهيم دارايي‌هاي افراد و مسئولان را مورد بررسي قرار بدهيم، خيلي‌ها معترض هستند و نمي‌شود. من به‌عنوان يک شهروند و معلم، خواهشي دارم و آن هم اين است که «شما نمي‌خواهد آنهايي که رانت گرفتند و فساد دارند را معرفي کنيد، شما آدم‌هايي که در مجلس، دولت و جاهاي مختلف سالم زندگي کردند را معرفي کنيد»، به‌‌واللّه به تعداد انگشتان يک دست نمي‌رسد، پس فساد همه‌جا هست. اجازه بدهيد مردم حرف بزنند و رسيدگي کنيد. وقتي اينفانتينو به تهران آمد، گفت که عدالت در فوتبال مهم است. مقامات ورزش ما هم همه از عدالت مي‌گويند و حتي ما هم مي‌گوييم که قوام يک کشور به آزاد و عدالت است. اجازه بدهيد که اين عدالت فراگير باشيد.

وي صحبت‌هاي مطرح شده راجع‌به درآوردن لباس‌هاي بازيکنان تيم نوجوانان در فرودگاه را زجرآور دانست و يادآور شد: اگر چنين اتفاقي رخ افتاده، براي فوتبال زجر آور است. اين مبحث خيلي سختي است که پذيرشش براي مردمي که مدعي هستيم خصوصيات زيادي داريم، سخت است. اگر چنين کاري انجام دادند، از نظر همه زشت است و مناسب نيست.

رئيس پيشين فدراسيون فوتبال با اينکه مربيان جوان ايراني بايد مثل حسين فرکي در کنار مربيان بزرگي مثل کي‌روش، شفر و برانکو کار و کسب تجربه کنند، عنوان کرد‌: هم مربي‌هاي ما و هم مربيان خارجي‌ها سقف‌شان مشخص است. ما بايد در کنار مربي‌هايي که مي‌آوريم، چهار پنج جوان با استعدادمان مثل يحيي گل‌محمدي، علي دايي و عليرضا منصوريان را بگذاريم که کنار آنها باشند و کار را ياد بگيريم. ما يک شبه همه‌چيز در اختيار يک نفر قرار مي‌دهيم و آن مربي‌مان را هم مي‌سوزانيم. اين اشکال کار ماست، بايد بپذيريم که مربيگري در ايران براي مربيان ما زود است و جوانان ما مثل فرکي بايد بروند و کار کنند. ما بايد اين فضا را براي جوانان مهيا کنيم.

دادکان در پاسخ به اين سوال که «آيا مي‌شود از برخي مديران موفق در فوتبال نام برد؟»، تصريح کرد: بله، آقاي صفايي فراهاني. من خودم نايب رئيس او بودم و از کارم خوشحال بودم. او موفق بود و کار هم مي‌کرد. هيچ‌کس بي‌عيب و نقض نيست، اما صفايي فراهاني يکي از مديران موفق بود که تلاش زيادي براي چرخه فوتبال کرد. وقتي از مديريت موفق صحبت مي‌کنيم، بايد از رسول خادم هم در بخش کشتي ياد کنيم که موفق بود و کارهاي بنيادي خوبي انجام داد. خادم و خادم‌ها مگر مي‌آيند که حيثيت ملي خودشان را به کشوري بدهند که نظام مقدس ما آن را قبولش ندارد؟ اصلاً و ابداً. خادم فقط درخواست‌هايي دارد که وزير ورزش و رئيس کميته ملي المپيک بايد جواب بدهند. رسول خادم مگر مي‌گويد با رژيمي مسابقه بدهيم که قبولش نداريم؟ اصلاً و ابداً. او مي‌گويد شرايط امروز، شرايط ديروز نيست، چون کل تيم ما را محروم مي‌کنند.

وي افزود: بياييد و جواب بدهيد، نمي‌شوند همه قايم شوند و يک نهاد غير ورزشي جواب رسول خادم را بدهد. خادم هم مثل ما زجرکشيده است و دوست دارد که کشورش رشد کند، اما مي‌بيند يک جايي نمي‌تواند کاري کند، نياز به شوراي امنيت ملي و دولت است که دخالت و واضح صحبت کنند. وزير ورزش واضح بيايد و بگويد شرايط ما همان شرايط ديروز است، اگر هم در دنيا ديسکاليفه کنند و کنار بگذارند، ما شرايط‌مان را تغيير نمي‌دهيم؛ همين را اعلام کنند. اگر کشتي را از ما بگيرند، شما کدام مدال را مي‌توانيد بياوريد؟ برويم و بار مثبت حرف خادم را در نظر بگيريم، حمايت کنيم و بگوييم همه با هم يک صدا داريم، نه اينکه وقتي مشکلي پيش مي‌آيد، بگوييم رسول خادم.

دادکان خاطرنشان کرد: 30 و چند سال پيش آقاي مرادعلي شيراني با آمريکا کشتي گرفت و من تنها کسي بودم که از او حمايت کردم. تنها چيزي که در کشور ما مقدس و قابل احترام است، خانواده شهدا و جانبازان است، کسي براي خودش کلاه درست نکند. مرادعلي شيراني اگر با آمريکا کشتي گرفت، امروز به اينجا رسيديم که با آمريکا کشتي مي‌گيريم، اما در هيچ زماني نمي‌توانيم اجازه را بدهيم با کشوري که نمي‌شناسيم، کشتي بگيريم؛ مسئولان اين را اعلام کنند، نگذارند که رسول خادم را سيبل کنيم. مسئولان الان همه پنهان شدند و نشستند که يکي ديگر دعوا کند و يکي ديگر را بگذارند. سلطاني‌فر و صالحي اميري متعلق به ورزش نبودند. اينها را سر کار آورديم، اما ببينيد اينها يک مصاحبه‌اي مي‌کنند. 40 سال مردم ما به خاطر اين نظام و دين‌شان ايستادند، جان امام حسين (ع) مسئولان 4 روز به‌خاطر اين مردم بايستند.

ارسال در: چهارشنبه 16 اسفند ساعت 15:26 (1396/12/16)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن