ماجراي ربيع‌خواه و برانکو/ سليقه و کيفيت
شماره خبر : 144473
شکست پرسپوليس در شهرآورد شکست طلسم بازي کردن هافبکي بود که در ماه‌هاي گذشته يکي از جنجالي‌ترين سوژه‌هاي فوتبال ايران بوده است.

شکست پرسپوليس در شهرآورد شکست طلسم بازي کردن هافبکي بود که در ماه‌هاي گذشته يکي از جنجالي‌ترين سوژه‌هاي فوتبال ايران بوده است.

بحث درباره يکي از ملي‌پوشان يا لژيونرهاي پرسپوليس نيست، صحبت از ربيع‌خواه است که در ميان شگفتي هواداران و رسانه‌ها هميشه يکي از انتخاب‌هاي اصلي برانکو بود تا اينکه موج انتقادات در شهرآورد او را وادار کرد کوتاه بيايد.

در تمام هفته‌هايي که برانکو از بازي کردن ربيع‌خواه در ترکيب اصلي دفاع مي‌کرد، استدلالش اين بود که او نقش مهمي در ساختار دفاعي تيمش دارد و بهترين بازيکن موجود براي اين پست است تا پاسخي باشد بر ضعف تکنيکي و بازي رو به جلوي اين هافبک. با اين حال در بازي با الوصل که خبري از ربيع‌خواه نبود و پرسپوليس با زوج کاميابي‌نيا – ماهيني در خط مياني بازي کرد، هيچ ضعفي در ساختار دفاعي ديده نشد و خط دفاع اين تيم و بيرانوند به دردسر نيفتادند.

آن فاجعه‌اي که برانکو همه را بابت آن نگران کرده بود رخ نداد و پرسپوليس بدون ربيع‌خواه بازي هميشگي را کرد و به سه امتياز رسيد. مدافعان برانکو استدلال معکوس مي‌کنند و مي‌گويند چون پرسپوليس در دو فصل اخير با ربيع‌خواه نتايج خوبي گرفته، پس استفاده از او درست است و تصميم مربي کروات قابل نقد نيست. با اين حال دو قهرماني متوالي به معني تاييد همه تصميمات برانکو نيست و هيچ‌کدام ديگري را نقض نمي‌کند. از طرف ديگر انتقاد از تصميم برانکو به معني نفي کارنامه و دانش اين مربي نيست و دستاورد او در پرسپوليس را زير سوال نمي‌برد.

سال گذشته، وقتي پرسپوليس در اوج بود، هواداران در شبکه‌هاي اجتماعي به شوخي از اصطلاح «هر چي برانکو بگه» استفاده مي‌کردند. آنها در تمام مناقشات داخلي تيم چه با طارمي چه با رضاييان حق را به سرمربي کروات مي‌دادند و اين به معني تاييد تمام و کمال او بود. در همان زمان مدافعان برانکو از اين تاييد همه‌جانبه به‌عنوان پشتوانه‌اي براي اعتبار فني اين مربي استفاده مي‌کردند، ولي در ماه‌هاي اخير که همين هواداران بابت استفاده از ربيع‌خواه انتقاد مي‌کنند، گفته مي‌شود که عوام ديد فني درستي ندارند و نبايد حرف آنها را در معادلات لحاظ کرد.

در اين بحث نبايد اين نکته اساسي را فراموش کرد که ربيع‌خواه از تيپ هافبک‌هاي دفاعي مورد علاقه سرمربي پرسپوليس است. براي برانکو هافبک دفاعي در آرايش 2-4-4 تنها وظيفه پوشش فضاي مقابل دفاع و قطع حملات حريف را دارد. به ياد بياوريم که او در شروع کارش با وجود تمام انتقادات در اين پست از کاميابي‌نيا استفاده کرد، ولي کمال با گذشت زمان توانست جا بيفتد و خودش را ثابت کند.

بخشي از اين اختلاف سليقه ناشي از تفکرات تاکتيکي برانکو است. مثلا مربياني مثل آنچلوتي ترجيح مي‌دهند که براي جلوي خط دفاع از يک هافبک بازيساز استفاده کنند. او وقتي به اين ايده رسيد که در ميلان بازيکني مثل پيرلو را در اختيار داشت و بعدا در پاري سن ژرمن اين وظيفه را به مارکو وراتي سپرد.

اگر آنچلوتي به بازيسازي از عمق زمين اعتقاد دارد، ترجيح برانکو انتقال سريع از دفاع به حمله است و از هافبک دفاعي مي‌‌خواهد آن را به سرعت به هافبک‌هاي روي دستش بسپارد. ربيع‌خواه از هافبک‌هايي است که در اين تيپ قرار مي‌گيرند، ولي وقتي بحث به کيفيت مي‌رسد او براي حضور در ترکيب تيمي مثل پرسپوليس نمره قبولي نمي‌گيرد.

به مثال کاميابي‌نيا برگرديم؛ او در شروع با انتقاداتي روبه‌رو شد، ولي به تدريج توانست با اين پست هماهنگ شود و علاوه بر انجام وظايف دفاعي در حملات هم حضور پررنگي داشت. گل‌هاي مهم او براي پرسپوليس نشان ‌داد که يک هافبک دفاعي مي‌تواند در حملات هم اضافه شود و قدرت هجومي تيمش را بالاتر ببرد. ربيع‌خواه اما با وجود حضور دو ساله‌اش در حملات کمترين نقشي ندارد و کنار مي‌ايستد تا حرکات همبازيانش را تماشا کند.

ارسال در: پنجشنبه 17 اسفند ساعت 23:59 (1396/12/17)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن