عامل گرفتگي عضلاني ورزشکاران کمبود مايعات و املاح بدن است
شماره خبر : 90009
متخصص فيزيوتراپي معتقد است که دوندگان، دوچرخه سواران و حتي افرادي که منظم ورزش مي‌کنند نيز مستعد ابتلا به کرامپ يا گرفتگي عضلاني هستند.

دکتر ابراهيم عباسي، متخصص فيزيوتراپي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا درباره کمبود مايعات و املاح بدن و ارتباط آن با گرفتگي عضلات اظهار کرد: عضلات يا ماهيچه هاي بدن باعث حرکات مختلف ما مي‌شوند. اين عضلات علاوه بر اينکه بايد به خوبي منقبض شوند،‌ بايد بتوانند به موقع و به اندازه کافي شل شوند. اما هنگامي که عضلات بعد از انقباض شل نمي‌شوند و به حالت استراحت خود بر نمي‌گردند، کرامپ يا اسپاسم و گرفتگي عضلاني ايجاد مي‌شود.

وي افزود: براي اينکه عضلات عملکرد مناسبي داشته باشند لازم است که يون‌هايي نظير سديم، پتاسيم، منيزيم و کلر در تعادل باشند. اگر اين عناصر به اندازه کافي در بدن وجود نداشته باشند و يا در تعادل نباشند، مشکلاتي در انتقال پيام عصبي و روند انقباض و انبساط عضله ايجاد مي‌شود. بنابراين هر عاملي که بر هم زننده تعادل در املاح بدن باشد در ايجاد گرفتگي عضله مي‌تواند مؤثر باشد. به عنوان مثال بارداري، برخي بيماري‌هاي خاص مثل بيماري‌هاي کليوي، اسهال و استفراغ و مصرف برخي داروها بدليل اينکه بر مقدار جذب املاح و مواد معدني تأثير مي‌گذارند مي‌توانند منجر به گرفتگي عضله شوند.

عباسي اضافه کرد: کرامپ هاي عضلاني در افراد ميانسال و مسن و در بين ورزشکاران شايع است. دوندگان و دوچرخه سواران نيز بدليل تعريق، املاح زيادي را از دست مي‌دهند که ضمن از دست دادن مايع و کاهش حجم خون، اکسيژن کافي به عضلات نمي‌رسد، در نتيحه عضلات با کمبود اکسيژن دچار گرفتگي مي‌شوند. همچنين هنگامي که عضله اي به مدت طولاني منقبض مي‌شود بدليل خستگي و کاهش انرژي دچار گرفتگي مي‌شود که چنين گرفتگي‌هايي معمولاً در عضلات پشت ساق پا، گردن، کمر و شانه اتفاق مي‌افتد.

متخصص فيزيوتراپي در پايان با تاکيد به اين نکته که در صورت بروز گرفتگي عضلاني به هنگام فعاليت بايد از ادامه فعاليت اجتناب کرد، توصيه مي‌کند که افراد عضلات خود را به مدت طولاني منقبض نگه ندارند. هم‌چنين نوشيدن مايعات و جبران املاح از دست رفته بدن در رفع گرفتگي‌هاي عضلاني مؤثر است. کشش، ماساژ و گرم کردن عضله اي که دچار گرفتگي شده به شل کردن آن کمک شاياني مي‌کند.

how many guys cheat floridafriendlyplants.com what makes women cheat
should i cheat on my boyfriend maryaltmansblog.com.nobullsoftware.com i cheated on my boyfriend with a black guy
my wife cheated on me now what do i do developersalley.com i cheated on my wife now what
did my girlfriend cheated on me open my girlfriend cheated on me what do i do
pharmacy direct coupon read pharmacy coupons for new prescriptions
walgreens prints wrightcontractingsi.com walgreens transfer prescription coupon
cephalexin 500mg cipro 250mg renova tube
ارسال در: شنبه 19 بهمن ساعت 10:28 (1392/11/19)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن