90/ تاج: اولويت اول و آخر ما تيم‌ملي است
شماره خبر : 137228
يک تصميم غلط و نابجا تمام شيرازه فوتبال را به هم ريخت. بازي‌هاي روان پرسپوليس با آن بازيکنان با طراوت و دونده به جايي رسيده که اين تيم به از يک تيم محلي بازي را باخته است.

سيدرضا فيض‌آبادي

يک تصميم غلط و نابجا تمام شيرازه فوتبال را به هم ريخت. بازي‌هاي روان پرسپوليس با آن بازيکنان با طراوت و دونده به جايي رسيده که اين تيم به از يک تيم محلي بازي را باخته است. تيم محلي که معلوم نيست چرا در اين روزها پرسپوليس همانند تيم‌هاي مريض و تب‌دار مقابل اين تيم‌ها بازي مي‌کند. چرا مي‌بازد، چرا از آن طراوت و شادابي پرسپوليس خبري نيست؟

چرا تيم‌ملي ايران، برترين تيم آسيا، مدعي شماره يک صعود از آسيا به جام‌جهاني آشفته و درهم و برهم به شيخ‌نشين حوزه  خليج‌فارس مي‌رود و به جاي اين که با روحيه و پرنشاط از اين شيخ‌نشين برگردد با تيمي متشکل از سياهپوستان مقيم مرکز (بخشيد مقيم دبي)! بازي مي‌کند و برمي‌گردد. نخود به نخود هر که رودخانه خود!

چه اردويي، چه هدفي، چه برنامه‌اي و چه اميدي به اين تيم و اين فوتبال و اين پرسپوليس؟ مهدي تاج را در حالي که تازه از اردوي دبي پا به خاک وطن گذاشته بود لحظاتي کوتاه با او به گفت‌وگو پرداختيم. حاجي چرا موضع نمي‌گيريد؟ چرا چيزي نمي‌گوييد؟ اينگونه که شما سکوت کرده‌ايد همه مي‌گويند تاج هم مثل کفاشيان از کي‌روش ترسيده؟ ولي ما به شخصه باور داريم که شما مصلحت‌انديشي مي‌کنيد و فرد ترسويي نيستيد اما جناب تاج به همه مردم که نمي‌توان تک‌تک توضيح داد که تاج منافع ملي را ارجح‌تر از هر موضوعي مي‌داند. شما با اين موضع سکوت در مقام يک مدير ترسو ظاهر شده‌ايد.

از همان خنده‌هاي معروف سر مي‌دهد. اما معلوم است که خنده‌اش از روي عصبانيت است. عصبانيتي که پس از جلسه 5 ساعته او با کي‌روش در اردوي امارات هنوز در سيما و صدايش مشخص است. تا مي‌آييم يکي رو درست کنيم، دو جاي ديگه خرابکاري شده و بايد بدويم دنبال او. من چي‌چي بگم، مگه اينا نمي‌دانند که موضوع اصلي و هدف اصلي ما تيم‌ملي است. اگر تيم ملي نتيجه بگيرد همه‌مون برديم و سود مي‌کنيم. اگر هم به جام‌جهاني نرويم و نتيجه نگيريم همه باختيم.

حاجي يعني پرسپوليس و برانکو نبايد اصلا حرفي بزنند؟ دست نگه دار، من اصلا اسمي از پرسپوليس‌ آوردم؟ پرسپوليس هم فرزند اين فوتبال است. اتفاقا برانکو هم آدم غير منطقي نيست. مجموعه باشگاه پرسپوليس انصافا در اين موضوع اصلا دنبال شلوغ بازي نرفتند. عده‌اي انگار دوست دارند پرسپوليس و تيم ملي را رودرروي هم قرار دهند ولي ما نمي‌گذاريم. يقين بدانيد ديگه اين مسائل در تيم ملي شروع نمي‌شود. اختلاف سليقه و ديدگاه همه جا وجود دارد. اينجا هم طبيعي بود. ببينيد، همه تحت فشار هستند. کي‌روش فکر دور برگشت مقدماتي است، برانکو در صدر جدول به روزهاي سخت برگشت فکر مي‌کند و اينجا است که ما بايد تدبير کنيم و با يک تعامل خوب و البته با نگاه ملي ريشه اختلافات را بخشکانيم.

***

در همين حال گفته مي‌شود کي‌روش بار ديگر استعفا داده است. ولي با شناختي که ما از کي‌روش داريم او همواره سر و صدا مي‌کند، دنبال ايده‌آل مي‌گردد و گاهي هم عصباني مي‌شود ولي همه اينها در جهت تقويت تيم ملي است. تيم ملي ايران يک شخصيتي اکنون در آسيا پيدا کرده که آرزوي همه آسيايي‌هاست. ايران تيمي با ثبات، رو به جلو، صدرنشين آسيا و مدعي شماره يک صعود به جام جهاني است.

اين طرف قضيه پرسپوليس را هم بايد ببينيم. چه بخواهيم چه نخواهيم در اين کش و قوس پرسپوليس بيشتر از همه متضرر شد. همه در نيم فصل دنبال آرامش، يارگيري، تقويت نقاط ضعف، استراحت و يکي دو روز تفريح با خانواده بودند اما پرسپوليسي‌ها روي امواج متلاطم اتفاقات گير افتاده بودند و به جاي اين که نيم فصل قاتل نان شود برايشان قاتل جان شد!

نه استراحت کردند نه آب خوش از گلوي آنها پايين رفت و نه توانستند به خواسته‌هاي خود در نيم فصل برسند.

برانکو البته همينقدر که توانست در جنگ لفطي با کي‌روش کم نياورد و حرف حساب خود را به کرسي بنشاند راضي است. او از سوي تاج به سکوت و مصلحت انديشي توصيه شده و تاج به برانکو قول داده که نمي‌گذارد به بازيکنان ملي‌پوش پرسپوليس لطمه‌اي وارد شود. برانکو البته مي‌داند که تا بخواهد 7 ملي‌پوش را از لحاظ روحي و رواني آماده کند کار بسيار دشواري است و چه بسا دو سه هفته اول دور برگشت تيم پرسپوليس آن تيم خوب و سرحال نباشد. در همين حال هرگاه خبر استعفاي کي‌روش پيش مي‌آيد ناخودآگاه همه به برانکو نگاه مي‌کنند و به طور يقين اين خود عامل اصلي اختلافات کي‌روش با برانکو است. اين که تاج به دبي رفته و در يک نشست طولاني با کارلوس کي‌روش، او را متقاعد کرده که او هم بايد با مديريت و تدبير از کنار برخي مسائل بگذرد و حتي کي‌روش را از استعفا منصرف کرده است (استعفايي که بيشتر نمايشي و تکراري است!) هنر بزرگي است که اين مدير فوتبالي کشورمان دارد.

 

ارسال در: سه شنبه 21 دي ساعت 11:10 (1395/10/21)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن