ليگ برتر بي سر / ايرج طالع
شماره خبر : 139140
بياد سخنان مدافع تيم ملي چين افتادم که اينک نامش يادم نيست او مي گفت علي دايي زماني که به پرواز در مي آيد نگاه نمي کند توپ را مي زند . سر مدافع يا تيرک دروازه را ،او با اشتياق به استقبال توپ مي رود و اينگونه مهار او کار هر کسي نيست .

 

ليگ برتر بي سر !
 
ايرج طالع 
 
طي برگزاري هشت هفته از ليگ برتر که هنوز يک ديدارش را پرسپوليس بخاطر حضور در ليگ قهرمانان آسيا به سرانجام نرسانده . فقط 17 درصد گلهاي به ثمر رسيده با ضربات سر بدست آمده است . در اين ميان باشگاههاي ذوب آهن ،سپاهان ،پارس جنوبي  سهم بيشتري از اين 17 درصد را به خود اختصاص داده اند . ضربه سر براي رسيدن به گل قبل از اينکه به رفتارهاي تاکتيکي و تکنيکي ابزار برگردد برگرفته از تفکرات و تز تاکتيکهاي تهاجمي يک سرمربي در آن نقش دارد . از دير باز تيمهاي امير قلعه نوعي معمولا مهاجم و مدافعين مياني اش علاقمند به نواختن ضربه سر در باکس 18 قدم حريف هستند اين خصيصه اين فصل در ذوب آهن نمودار است . مخصوصا براي شروع مجددها مدافعين مياني ذوب آهن خود را به محل فرود توپ مي رسانند . وقتي وينگر ها را کنار بگذاريم براي ضربه سرزني مهاجم و مدافع بلند قامت مياني در اولويت قرار مي گيرند . يک مهاجمي هم احتمال دارد مثل سهراب انتظاري بازنشسته پيدا شود که با قامت کوتاه مستعدد در ضربه سرزني باشد . در فوتبالي که درصد گلهاي آن در ضربه سرزني کمتر از حد استانداردها مي باشد بايد مطالعه عميقي بر روي ساختار توليد نيروي انساني صورت پذيرد . ما مشغول چکاري هستيم و چرا روز به روز فوتبال ما از مهاجمان سرزن تهي مي شود . چرا بازيکنان ما بدنبال تکنيک هاي در دسترس و سهل مي روند و به خودشان زحمت اضافه نمي دهند . کافي است  قبل از برگزاري يک ديدار ليگ برتري سري به آرايشگاه هتل المپيک بزنيد و ببينيد چه خبر است ؟ آنوقت انتظار داريد بازيکني که کلي به سر و وضع خود رسيده بيايد و سرش را مقابل توپ قرار بدهد ناسلامتي تصوير او احتمال دارد مورد پسند قرار نگيرد . چه دوراني به سر مي بريم که بازيکن بيش از  نتيجه بازي برايش سروضع اهميت دارد ؟ با توجه به اينکه مغز انسان تا سن 20 سالگي به تکامل مي رسد در اين ميان بحث پزشکي نيز مزيد بر علت شده تا بازيکنان را با آسيب رساني به مغز در ضربات سر آشنا کنند . هر چند در اين مقال وارد بحث تخصصي پزشکي نمي شويم اما محققان آمريکايي با مقايسه شناگران و فوتباليست ها به اين نتيجه رسيده اند که درصد آسيب مغز در فوتبال بيشتر است . حالا چرا شناگران براي اين مقياس انتخاب شده اند بيشتر به اين دليل است که دو  رشته ورزشي مقايسه شده اند . که در آن ورزشکار با حريف بصورت فيزيکي درگير است و در ديگري اين درگيري  فيزيکي وجود نداشته و مختص به پديده آب مي شود . مي توان اينگونه نتيجه گرفت درصد شجاعت و علاقمندي بازيکنان به درگيري در فضا در فوتبال و نبردهاي هوايي از فاکتور هاي لازم است . بازيکني که بلند قامت باشد ولي شجاعت نداشته باشد از او نبايد انتظار سرزني داشته باشيد . بياد سخنان مدافع تيم ملي چين افتادم که اينک نامش يادم نيست او مي گفت علي دايي زماني که به پرواز در مي آيد نگاه نمي کند توپ را مي زند . سر مدافع يا تيرک دروازه را ،او با اشتياق به استقبال توپ مي رود و اينگونه مهار او کار هر کسي نيست .
 
Tale ., [03.10.17 16:08]
بر گرديم به ليگ برتر مسعود حسن زاده مي توانست در زمينه سرزني پيشرفت کند اما نشد و اينک نيز مصدوم است . بعد از بازيکنان سرزن در فوتبال ما چند سالي مي شود علي الخصوص در ليگ برتر به قول بلازويچ پرنده آسماني رويت نمي شود . همين هفته از ليگ برتر پانزده گل به ثمر رسيده که اينچنين مي توان به آناليز گلها پرداخت . گلي که پديده خورد تيم مهاجم نقشي نداشت .مدافع مياني پديده آمد پاسي به گلر بدهد و گلر با توپ رفت داخل گل ! دو گل هم از روي نقطه پنالتي بدست آمد مي ماند سيزده گل که براي هفت بازي ميانگين يک مميز هفتاد يک را به ما مي دهد 72 درصد گلها از طريق پاس هاي کوتاه بدست آمد 14 درصد پاس بلند و 14 درصد سانتر ، در اين زمينه و روش گل زدن نيز شوتزني فقط 21 درصد را به خود اختصاص داد . در صورتي که 64 درصد گلها با ضربه مطمئن و 14 درصد با پنالتي خروجي داده ها بود .و هيچ گلي با ضربه سر به ثمر نرسيد . خلط مطلب نشود ما يک طريق نزديک شدن به يک سوم دفاعي حريف داريم و سپس نحوه و روش گل زدن که مي تواند متفاوت باشد . باز گلي به جمال بازيکن جوان تراکتور و بازيکن پديده که بيرون از محوطه جريمه پرهيز کردند و با شوتزني تيمشان به منفعت رسيد يک شوت ديگر گل شده هم که از داخل باکس 18 بدست آمد . اگر بازيهاي ليگ برتر را دنبال کنيد براي مثال 3 بازي و از هر بازي 15 دقيقه را مرور کنيد .مشاهده خواهيد نمود ، سانتر هاي فراواني در بازي وجود دارد اما کو سرزن و کو نقشه اي واقع بينانه براي گشودن دروازه حريف ، مربيان بيشتر تمايل دارند در قلب دفاعي تيم را چفت بست کنند و در فاز تهاجمي کمتر آن حساسيت نزد مربيان  ديده مي شود . فوتبال ما در روش توليد موقعيت ها و طراحي حملات تماشاگر پسند بازي نمي کند ما از يک طرف با تايم تمرين مناسب و واقع بينانه مواجه هستيم و از طرفي با دانش برخي مربياني که مرا به ياد  کتابهاي اکابر زمان پهلوي مي اندازد . 
تايمينگ گلزني در ليگ برتر از زمان انتقال و قرار گرفتن در فاز تهاجمي بعضا با وجو فضا و عدم بلوک سازي دفاعي حريف به 5 ثانيه نيز بالغ مي شود  . براي مقايسه بد نيست بدانيم در ليگ برتر جزيره طي 7 هفته دو برابر ليگ برتر ما تيمها از طريق ضربه سرزني به گل رسيده اند . مي خواهيم برويم جام جهاني صعود کنيم اما به بررسي جزييات نمي پردازيم . فقط رفتن براي ما مهم است ؟!
ارسال در: سه شنبه 11 مهر ساعت 11:53 (1396/7/11)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن