6 ماه تا 3 سال زندان و پرداخت ديه در انتظار قائدي
شماره خبر : 143447
اثبات حضور قائدي پشت فرمان، مي‌تواند دردسر عظيمي براي اين بازيکن داشته باشد. او گواهينامه ندارد و طبق قانون، مقصر اصلي تصادف به حساب مي‌آيد.

حال کساني که در صندلي عقب حضور داشتند، خراب نبود ولي دو سرنشين جلوي ماشين يعني مهدي قائدي و احمدرضا شاکر به شدت آسيب ديده بودند. شاکر به گفته پليس از داخل ماشين به بيرون پرتاب شد که سرش با جسمي سخت برخورد داشت و از همان لحظه اول تصادف، به کماي عميق رفت.

صحنه تصادف نشان مي‌داد فردي که روي صندلي شاگرد نشسته، به بيرون پرتاپ شده نه فردي که پشت فرمان بوده است. به همين دليل از همان لحظه اين شايعه به گوش رسيد که مهدي قائدي پشت فرمان بوده است. قدرت‌ا... کشکولي رئيس پليس راهنمايي و رانندگي استان بوشهر هم حضور قائدي پشت فرمان خودرو را تأييد کرد و گفت: «بنا بر اظهارنظر کلانتري، بررسي صحنه تصادف نشان داد راننده آقاي قائدي بوده است.» البته او در ادامه گفت: بايد پزشکي قانوني هم در اين زمينه بررسي‌هايي انجام دهد تا مشخص شود آيا واقعاً قائدي پشت فرمان بوده يا نه؟ از همان لحظه ورود اين بازيکن به بيمارستان، پزشکان فرضيه تصادف را اين‌طور ترسيم کردند که فرمان با شکم او برخورد کرده و به همين دليل بعضي از اجزاي شکمش از جمله کبد و طحالش آسيب ديده است. صحبت‌هاي اوليه هم کاملاً متناقض بود. پندار توفيقي معاون ورزشي باشگاه استقلال گفت: طحال اين بازيکن را عمل کرده‌اند. 24 ساعت بعد، اما پزشک معالج گفت: دست به طحال قائدي نزده‌اند.

حالا اين تناقض‌ها بيشتر و بيشتر شده و به نظر مي‌رسد پليس بوشهر مي‌تواند اين تصادف را به طور کامل رمزگشايي کند. با وجود آنکه 4 روز از تصادف گذشته، مسئولان در اين زمينه شفاف‌سازي نمي‌کنند. تازه پس از افشاي يک فيلم بود که همه متوجه شدند خانم هم در ماشين بوده است. البته کشکولي هم اين موضوع را تأييد کرد و گفت: يکي از سرنشين‌ها خانم بوده است ولي باز هم شايعاتي در اين زمينه شنيده مي‌شود. شايعه‌اي مي‌گويد 6 نفر در ماشين بوده‌اند؛ سه نفر دختر و سه نفر پسر. شايعه‌اي ديگر مي‌گويد ماشين 5 سرنشين داشته؛ 2 پسر در صندلي‌هاي جلو و سه خانم در صندلي‌هاي عقب. روايت ديگري هم هست که مي‌گويند سه پسر و دو دختر در ماشين حضور داشتند که البته هيچ کدام تأييد شده نيست، اما بي‌شک مهم‌تر از همه اين مسائل، يک سؤال است؛ چه کسي پشت فرمان بوده است؟

اگر حرف سرهنگ کشکولي رئيس پليس راهنمايي رانندگي بوشهر درست باشد، قائدي دچار دردسر بزرگي شده است. ديروز يکي از بازيکنان استقلال هم به خبرنگار ما گفت: مطمئن است قائدي گواهينامه ندارد و حتي از بعضي بازيکنان کمک خواسته بود تا بتواند گواهينامه اش را سريعاً بگيرد. در اين بين، اما شايعات زيادي به گوش‌مان رسيده که شنيدن بعضي از آن‌ها مي‌تواند شما را شوکه کند. اتفاق عجيبي که رخ داده، اظهارنظر متناقض حاضران در خودرو است. بعضي از آن‌ها در ابتداي تصادف گفتند قائدي پشت فرمان بوده و بعضي ديگر گفتند شاکر! در واقع اگر ثابت شود شاکر پشت فرمان بوده، طبيعتاً دردسري متوجه قائدي نخواهد بود. او مي‌تواند از ماجرا تبرئه شود. در هر صورت شاکر هم از دنيا رفته و نمي‌تواند اظهارنظري در اين باره کند.

اثبات حضور قائدي پشت فرمان، مي‌تواند دردسر عظيمي براي اين بازيکن داشته باشد. او گواهينامه ندارد و طبق قانون، مقصر اصلي تصادف به حساب مي‌آيد. قانون مي‌گويد حتي اگر فرض بر اين باشد که قائدي گواهينامه داشته باشد او از سرعت تخطي کرده که جريمه اش بر اساس ماده 714 قانون مجازات اسلامي مي‌شود؛ «هرگاه بي‌احتياطي يا بي‌مبالاتي يا عدم رعايت نظامات دولتي يا عدم مهارت راننده منتهي به قتل غيرعمدي شود مرتکب به 6 ماه تا 3 سال حبس و پرداخت ديه در حق اولياي دم محسوب مي‌شود.» همچنين در ماده 718 اين قانون تأکيد شده اگر راننده حالت عادي نداشته يا پروانه (گواهينامه) نداشته باشد به بيش از دوسوم حداکثر مجازات مذکور محکوم خواهد شد که اين ماده از موارد مشدده جرم است. در اين صورت، دادگاه مي‌تواند علاوه بر مجازات حبس و ديه، مرتکب را براي مدت يک تا 5 سال از حق رانندگي محروم کند.

نکته اينجاست که در اين سانحه رانندگي چند نفر هم مصدوم شده‌اند که طبق قانون مجازات اسلامي در ماده 717 اعلام شده که صدمات بدني سرنشينان، راننده را به يک تا پنج ماه حبس و پرداخت ديه در صورت مصالحه مصدوم محکوم مي‌کند.

بي‌شک اگر حرف‌هاي اوليه شاهدان و همين‌طور رئيس پليس بوشهر ملاک قرار بگيرد، قائدي بايد پاسخگو باشد ولي اگر شايعات درست باشد و شاکر را به عنوان راننده معرفي کنند، در آن صورت قائدي مي‌تواند نفس راحتي بکشد. البته خانواده شاکر به شدت پيگير اين موضوع هستند. از سويي خانواده قائدي هم تلاش کرده‌اند او را مقصر تصادف ندانند، همان‌طور که عموي او گفته است: «مهدي پشت فرمان نبوده است.» در هر صورت شايعات زيادي در اين زمينه شنيده مي‌شود. هر روز هم شايعات بيشتر و بيشتر مي‌شود. مسئولان استقلال در اين زمينه پيگيري‌هايي داشته‌اند.

ارسال در: پنجشنبه 12 بهمن ساعت 17:55 (1396/11/12)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن