نگاهي فني به استقلال /ايرج طالع
شماره خبر : 144625
نگاهي فني به استقلال /ايرج طالع

 نگاهي فني به استقلال /ايرج طالع

در هر بازي مرکز ثقل پاسها بوجود مي ايد . و در سيستم 4231 پست شماره 10 يا همان پشت مهاجم و هافبک نفوذي  بيشتر در معرض  ثقل پاسها  وجود دارد . مگر اينکه تيمي در خط دوم و شيفت هافبک دفاعي  به طراحي بازي بپردازد و مرکز ثقل پاسهاي خود را دور تر از دروازه حريف قراربدهد . در ديدار برگشت استقلال و العين متوجه مي شويم که مقايسه پست شماره 10 دو تيم از نظر مرکز ثقل پاسها درتيم استقلال دچار چالش بوده است به داده ها توجه فرماييد .

عمر عبدالرحمان 93 لمس توپ و ايجاد 3 شانس گل

سرور جباراف 52 لمس توپ و 2 شانس ايجاد گل

براي العيني ها  خلق مرکز ثقل پاسها مختص به منطقه اي خاص نبوده و با تحرک و جابجايي اين بازيکن نسبت به ميانگين سني جوانتر العيني ها به تغذيه او پرداخته اند تا وارد فاز توليد موقعيت شوند . در نقطه مقابل با توجه به همان ميانگين سني بالاي جبار اف و تحرک کمتر يا تعويض او  ،مرکز ثقل پاسهاي استقلال تقسيم و در توليد موقعيت استقلالي ها دچار مشکل شده اند . در خصوص اين مقوله بحث تايمينگ پاس نيز بسيار اهميت دارد . که يک تيم در تايمينگي استاندارد بتواند به مرکز ثقل پاسها توپ رساني داشته باشد . اينک يک خط به عقبتر برگرديم . و عملکرد اميد ابراهيمي و محمد عبدالرحمان را مقايسه کنيم . البته در تيم العين دامنه تغييرات تاکتيکي نيز وجود داشته است . اين دو بازيکن نزديک بهم بالغ بر 80 لمس توپ داشته اند . اميد يک شانس گل ايجاد کرده و محمد دو شانس گل ، اما  محمد عبدالرحمان در فاز دفاعي نيز 7 بار تکل زده که از ابراهيمي در اين بازي فقط يک تکل ديده شد . تکل فني يک هنر است  که باعث عقب نشيني و هراس بازيکن مهاجم مي شود به عبارتي براي توپ رساني به مرکز ثقل پاسها شما نياز به بدست آوردن مالکيت توپ داريد و چنانچه در خط دوم  تحرک و از تکنيک مناسب براي دفاع کردن برخوردار نباشيد به حريف اجازه مي دهيد تا با بدست اوردن مالکيت به فکر توليد باشد . در اين بازي 34 تکل ديده شد تعداد تکلي که در بازيهاي ليگ قهرمانان اروپا هم ديده مي شود  و اين آمار افتخاري براي قاره آسيا مي باشد . سهم هر تيم 17 تکل بود که باقري با 7 و شجاعيان با 5 تکل ،تکل زن ترين بازيکنان استقلال در بازي بودند . وقتي گزارشگر بازي از کيفيت بازي رضايت دارد . بررسي جزييات به ما نشان مي دهد در چه تکنيک يا تاکتيکهايي تيمها استاندارد هاي لازم را رعايت نموده اند .

مع هذا در سيستم استقلال تغذيه پست شماره 10 دچار نوسان و ضعف در تايمينگ مناسب مي باشد و همچنين ابزار هاي اين پست يا از ميانگين سني بالايي برخوردار هستند و يا کيفيت فني لازم لااقل براي حضور در  ليگ قهر مانان آسيا را ندارند .

براي رسيدن به گل در سيستم 4231 پست شماره 10 از اهميت ويژه اي برخوردار است . شفر يکمقدار خوش شانس بوده که لااقل جباراف را داشته وگرنه با اين وضعيت و اين ابزار موجود به نظر زياده خواهي است بخواهيم در آسيا حريفان را بدون زحمت ببريم و به دور بالاتر صعود کنيم . وقتي مرکز ثقل پاسهاي استقلال  در گزينه سوم به مدافع چپ مي رسد  و مدافع چپ استقلال طي 44 پاس فقط 65 درصد موفقيت داشته  . يعني  توپها طبق برنامه تقسيم نشده باري به هر جهت و رفع مسئوليت توپها به جناح چپ تمايل پيدا نموده است . سيستم گرمايشي بازي به ما نشان مي دهد . در جناح چپ استقلال فعاليت العيني ها پررنگ بوده است . با اين حساب بازيکني که در معرض فشار حملات حريف قرار داشته چگونه بايد در فاز تهاجمي  انتظار داريم به بازيسازي بپردازد . يک بار ديگر آقاي شفر بازي را به تماشا بنشيند و بازيکنا ني که زير توپ مي زنند را شناسايي کند . چرايي  اينگونه تساويها را بدست خواهد آورد . تا زماني که استقلال در سيستم مورد نظر  بستر مناسبي را براي هدايت مرکز ثقل پاسها بوجود نياورد . نمي توان انتظار توليد موقعيت و خلق گل را داشت . براي ايجاد زمينه مناسب دانش شفر بر کيفيت ابزار پيشي مي گيرد فقط مي ماند .  ثبات  شفر روي نيمکت استقلال و توان مالي باشگاه براي جذب ابزار با کيفيت ،که خواسته زيادي براي هواداري نيست که با حضور  يکصد هزار نفري در روزي غير تعطيل به آسيا نشان داد فوتبال عشق ما ايراني ها است . براي اين عشق بايد جان داد . 

ارسال در: سه شنبه 22 اسفند ساعت 11:43 (1396/12/22)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن