"قصه هاي ناپلئوني فوتبال!" / تورج عاطف
شماره خبر : 146790
سايت روزنامه نود

فرانسوي ها  از روسيه خاطره خوشي ندارند . نزديک دويست سال پيش  ناپلئون بناپارت با ارتشي بزرگ  به بهانه عدم تمکين امپراطور روسيه  به خواسته  اش مبني بر  کمک به فرانسه براي محاصره بريتانيا  به اين کشور حمله کرد اما هم پيمان روسيه  يعني  سوئد که وليعهدي  فرانسوي تبار يعني ژان باپتيست برنادوت داشته و روزگاري مارشال  ارتش فرانسه بوده و با دزيره کلاري نامزد اول  ناپلئون ازدواج کرده بود و بنا بر پيشنهاد کارل سيزدهم پادشاه سوئد  قبول کرده که وليعهد سوئد شود پيشنهاد داد که  با سوزاندن شهر مسکو باعث شوند که ارتش فرانسه دچار قحطي شده و آغازي براي پايان امپراطور فرانسه رخ دهد و فرانسوي هاي جهان   گشاي آن روزگار شکست بخورند.
حال بار ديگر قرار است مسکو ميزبان فرانسوي ها باشد تا شايد اين بار آنها بتوانند روسيه را فتح کنند
خروسها در مرحله نيمه نهائي از يک مارشال برنادوت فوتبالي عبورکردند و او کسي بجز تيري آنري نبود که روزگاري با ديديه دشامپ  از مارشالهاي  ارتش فوتبال مقتدر فرانسه در سالهاي آخر قرن بيستم بودند. تيري آنري در تيم بلژيک يک مارشال نبود و به رو برتو مارتينز اسپانيائي سر مربي بلژيک کمک مي کرد که به مقابله مارشال ديديه دشامپ فرمانده ارتش  فوتبال فرانسه برود اما ارتش فوتبال فرانسه که چون ارتش بناپارت از مرداني با ريشه هاي غير فرانسوي و در نوع فوتبالي آفريقائي استفاده مي کردند توانستند که به ششمين فينال مهم فوتبال فرانسه  برسند.
فرانسوي هاي عاشق  ورزش که با پير دو کوبرتن ابداع کننده المپيک نوين و ژول ريمه طراح جام جهاني خدمات زيادي به جذابيت هاي نمايشي ورزش کرده اند به جستجوي چهارمين قهرماني معتبر خود و اين بار در شهري هستند که روزگاري تراژدي از جاه طلبي  بيش از اندازه مردي که او هم ريشه هاي اصلي اش فرانسوي نبود را دريافت کنند.
خروس ها اولين فينال مهم خودشان را در کشورشان  در سال 1984 با فتح يورو  و پيروزي بر اسپانيا کسب کدند . دوازده سال بعد آنها بار ديگر ميدان شانزه ليزه را چون شب پيروزي بر بلژيک در نيمه نهائي 2018  نوراني کردند و  قهرمان جام جهاني 1998 شدند.  دو سال بعد هت تريک قهرماني را با قهرماني در يورو 2000 جشن گرفتند و اين پايان موفقيت هاي آنها  در فينال تا قبل از 15 جولاي 2018 بود . آنها  دو فينال  جام جهاني 2006 در آلمان و فينال يورو 2016 در کشورشان را به ايتاليا و پرتغال باخته اند و حالا در 15 جولاي و يک روز پس از  سالگرد جشن روز ملي فرانسوي ها ي که جشن حمله به باستيل و آغاز جنبش انقلاب کبير فرانسه  است مي خواهند که  با  هت تريک  باخت در فينال مبارزه کنند . بايد به انتظار بنشينيم و ببينيم مسکو شهر خوشبختي خروسها  مي شود


@navaddaily

ارسال در: چهارشنبه 20 تير ساعت 15:35 (1397/4/20)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن