10 مربي بزرگي که به ليگ برتر ايران آمدند
شماره خبر : 147239
انتخاب مربي سابق رئال و قهرمان لاليگا به عنوان مربي تراکتورسازي، اتفاقي بزرگ در فوتبال ايران بود. آيا جان توشاک، بزرگترين مربي بوده که به ليگ برتر آمده است؟

به گزارش روزنامه نود ، از زماني که پاي مربيان بزرگ خارجي به ليگ برتر باز شد، چهره‌هاي مهمي به ايران آمدند. بعضي از آن‌ها مثل مانوئل ژوزه، خارج از ايران فوق العاده بودند و در کشورمان موفق نشدند و بعضي ديگر مثل برانکو، کلکسيون جام‌هاي‌شان در کرواسي و چين را در ايران کامل کردند.

از بين مربيان بزرگي که به ايران آمده‌اند، هيچکدام مثل جان توشاک سرمربي رئال مادريد نبوده و قهرمان لاليگا نشده‌اند، با اين حال بعضي‌هاي‌شان تعداد جام‌هاي بيشتري از سرمربي تراکتورسازي دارند. بررسي 10 مربي بزرگي که تيم‌هاي ليگ برتري جذب‌شان کرده‌اند، مي‌تواند نشان دهد چه کسي پرافتخارترين انتخاب تيم‌هاي ليگ برتري بوده و چه تيمي، بهترين انتخاب‌ها را داشته است.

مصطفي دنيزلي

اولين مربي سرشناسي بود که با افتخارات زياد، مسافر ليگ برتر ايران شد. دنيزلي قبل از انتخاب به عنوان مربي پاس روي نيمکت فنرباغچه و گالاتاسراي نشسته بود و با هر دو تيم، سابقه قهرماني در سوپرليگ ترکيه را داشت. او بار دومي که براي هدايت پرسپوليس به ايران آمد، بشيکتاش را هم قهرمان سوپرليگ ترکيه کرده بود تا کارنامه‌اي افسانه‌اي در کشورش ثبت کند.

آري هان

در دوران بازي، عضوي از هلند نايب قهرمان جهان بود و مربيگري موفقي هم داشت. آري‌هان قبل حضور در پرسپوليس، سابقه مربيگري اندرلخت و فاينورد را داشت، قهرمان ليگ بلژيک شده بود و با اشتوتگارت به فينال جام يوفا رسيد. آري‌هان در پرسپوليس بحران زده هم کارنامه نسبتا قابل قبولي بدست آورد.

نلو وينگادا

بعد جدايي غافلگيرانه قطبي، پرسپوليسي‌ها سراغ نلو وينگادا رفتند. مربي که با عربستان، قهرمان آسيا شده بود و سابقه هدايت تيم ملي پرتغال را داشت. او در مصر هم توانسته بود الزمالک را قهرمان ليگ اين کشور و سوپرجام قاره آفريقا کند. وينگادا در ايران زياد موفق نبود اما بعدها، روي نيمکت تيم اميد هم نشست.

زلاتکو کرانچار

مربي بزرگ بعدي را هم پرسپوليس به ايران آورد. کرانچار، دو تيم مختلف کرواسي را قهرمان ليگ اين کشور کرده بود و در جام جهاني 2006 ، روي نيمکت کرواسي نشست. او در ايران هم موفق بود. پرسپوليس بي ستاره را در رده سوم تحويل دايي داد و با سپاهان، به قهرماني ليگ و جام حذفي رسيد. پرسپوليس پس از اخراج کرانچار و انتخاب دايي، به رده چهارم سقوط کرد و چند سال طول کشيد تا دوباره به سه تيم اول جدول برگردد.

ميروسلاو بلاژويچ

رساندن کرواسي به مقام سوم جهان، بزرگترين افتخار اين کشور پيش از جام جهاني 2018 بود که توسط چيرو رقم خورد. او بعد از کرواسي سرمربي تيم ملي ايران شد و ليگ يازدهم، براي هدايت مس کرمان به کشورمان برگشت. به گزارش سايت روزنامه نود چيرو زماني که يوگوسلاوي هنوز يک کشور متحد بود، ديناموزاگرب را به قهرماني اين کشور رساند و وقتي کرواسي مستقل شد، اين تيم را دو بار قهرمان کرواسي کرد. بعد گراس‌هاپر را به قهرماني سوئيس رساند و بزرگترين افتخارش رساندن کرواسي به مدال برنز جهان بود. او دو سال پيش از حضور در مس، بخاطر عملکرد موفق در تيم ملي بوسني، مربي سال اين کشور هم شد.

توني اوليويرا

سال‌ها حضور در بنفيکا و رساندن اين تيم به قهرماني ليگ پرتغال، کارنامه موفقي براي توني پيش از حضور در تراکتورسازي محسوب مي‌شد. او سابقه قهرمان کردن بوردو در جام اينترتوتو را هم داشت. البته اوليويرا، اين افتخارات را حدود دو دهه پيش از حضور در ايران بدست آورد و با قهرماني جام حذفي، تراکتورسازي را به اولين جامش در سطح اول فوتبال ايران رساند.

مانوئل ژوزه

پرسپوليس براي تيم کهکشاني‌اش، يک مربي کهکشاني انتخاب کرد. کسي که با الاهلي 6 قهرماني مصر، 4 قهرماني جام باشگاه‌هاي آفريقا و يک سومي جام باشگاه‌هاي جهان را داشت. کارنامه ژوزه در ايران اما، افتضاح مطلق بود. او تيم را بعد از يک نيم فصل پرحاشيه، در رده دوازدهم تحويل گل‌محمدي داد و با شکايت از سرخپوشان، غرامت سنگيني از آن‌ها گرفت.

برانکو ايوانکوويچ

دوره اولي که سرمربي تيم ملي شد، به عنوان سرمربي هيچ افتخار و حتي کارنامه قابل دفاعي نداشت اما وقتي به پرسپوليس برگشت، يکي از پرافتخارترين انتخاب‌هاي اين باشگاه بود. برانکو پس از دوران موفق با تيم ملي و هدايت ايران در جام جهاني، با ديناموزاگرب دوگانه داخلي را برد و در سوپرليگ چين قهرمان شد. او در پرسپوليس هم دوراني افسانه‌اي را تجربه مي‌کند.

وينفرد شفر

در کارنامه باشگاهيش، فقط يک قهرماني ليگ داشت اما کامرون را به جام جهاني رسانده بود و با جامائيکا، قهرماني جام کارائيب را داشت و به فينال گلد کاپ رسيد. مهمترين افتخارش البته، قهرمان کردن کامرون در جام ملت‌هاي آفريقاست. او در استقلال هم فعلا موفق بوده و اين تيم را به مرحله يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا رسانده است.

جان توشاک

حدود سه دهه قبل، مربي بزرگي در فوتبال اروپا بود. کسي که سوسيداد را قهرمان کوپا دل ري کرد و رئال مادريد را به قهرماني لاليگا رساند. خودش هم دو سال پياپي، به عنوان مربي برتر لاليگا انتخاب شد. با اين حال دوران طلايي‌اش، ادامه پيدا نکرد و فقط سال 95 توانست ديپورتيوو را قهرمان سوپرجام اسپانيا کند. پس از سال‌ها حضور در سطوح مختلف اروپا و نشستن روي نيمکت تيم ملي ولز و مقدونيه، سرانجام سال 2015 در مراکش به قهرماني يک ليگ معتبر رسيد. حالا او به تراکتورسازي آمده تا پس از قهرماني در اروپا و آفريقا، در آسيا هم يک قهرماني ليگ به کارنامه‌اش اضافه کند.

ارسال در: دوشنبه 15 مرداد ساعت 14:52 (1397/5/15)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن