بررسي دقيق و آماري حضور کارلوس کيروش در تيم ملي ايران /وحيد جلالپور
شماره خبر : 148464
دستاورد 7 ساله کيروش چه بوده است؟! بررسي دقيق و آماري حضور کارلوس کيروش در تيم ملي ايران. وحيد جلالپور
کارلوس کيروش، سرمربي نامدار و مطرح اروپايي که تمديد قرارداد خود را به تازگي با فدراسيون فوتبال به ارزش 2  ميليون و 500 هزار يورو ترتيب داده است، در آستانه هشتمين سالگرد حضورش در کشور ايران قرار دارد، مربي که به عقيده بسياري از داخلي ها کارنامه اي مثبت و به عقيده اي افرادي ديگر منفي داشته است؛ مثبت يا منفي را نمي توان در سلايق حاصل کرد، نتيجه گيري با نگاه هاي شخصي مان صورت نخواهد پذيرفت مگر با استدلال هاي دقيق و منطقي و اسناددي معتبر چون اعداد و ارقام که در دنياي روز فوتبال نيز حرف اول و آخر را براي مقايسه ها مي زند! پس با دقت به اعداد و آمار به جاي مانده از کارلوس کيروش دقت کنيد!اين مربي جنجالي پرتغالي که در جام جهاني 2018 روسيه جز 10 مربي گرانقيمت اين رقابت ها با دستمزد 1.9 ميليون يورويي و هم قيمت با گرت ساوتگيت سرمربي انگليس و بالاتر از روبرتو مارتينز سرمربي بلژيک محسوب مي شد، از نگاه موافقين باني و رقم زننده تاريخي ترين موفقيت هاي تيم ملي بوده است، براي بررسي اين ادعاي موافقين به سراغ کارنامه کيروش رفته ايم تا بتوانيم نتيجه اي دقيق را از او حاصل کنيم.کيروش در دوران 7 سال و 6 ماهه حضور خود در تيم ملي ايران در 84 بازي بر روي نيمکت يوزها حضور داشته است، او در اين ?? بازي توانسته رکورد ?? پيروزي، 21 تساوي و 12 شکست را از خود به جاي بگذارد، رکوردي که در نگاه اول بسيار جذاب و افتخار آميز محسوب مي شود اما هنگامي که با جزئيات زيادتري به عمق اين اعداد فرو مي رويم به نکات جالبي دست پيدا مي کنيم!51 پيروزي  کيروش در دوران حضورش در تيم ملي ايران برابر چه تيم هايي بوده است؟  بحرين (2 بار) - قطر(4 بار) - لبنان(3 بار)  - گوام(2 بار)- ماداگاسکار  - امارات - مالديو(2 بار) - بحرين - اندونزي(2 بار)  - فلسطين - هند(2 بار)- موزامبيک - ترکمنستان - عمان - ازبکستان (?بار ) - چين - تاجيکستان - ترينيداد توباگو - کره جنوبي(4 بار) - مراکش - عراق - شيلي - مقدونيه - قزاقستان   -  توگو - پاناما - ونزوئلا - سيرالئون - الجزيره  - ليتواني - چين - تايلند (2 بار) - پاپوا گينه نو - کويت21 تساوي به جاي مانده از کارلوس کيروش  تا به امروز به شرح ذيل مي باشد: قطر (2 بار) - بلاروس - کره جنوبي - بحرين - مونته نگرو - بحرين - اردن ( 2 بار ) - سوريه (2 بار ) - آنگولا - روسيه - نيجريه - تونس - ترکمنستان - پرتغال - عمان - کويت - ژاپن - چينو در آخر 12 شکست کارنامه کيروش نيز به ترتيب ذيل مي باشد: آلباني - لبنان - عراق - تونس - سوئد - پاپوا گينه نو - عمان - ازبکستان  -  ترکيه - آرژانتين - بوسني هرزگوين - اسپانيا.با بررسي دقيق اين اعداد و ارقام اين نتيجه حاصل مي شود که کيروش عمده پيروزي هاي خود را در رقابت هاي دوستانه حاصل کرده است! چرا که او در مجموع اين 51 پيروزي او توانسته 19 پيروزي را در اين رقبات ها حاصل کند که بهترين پيروزي هاي او به ديدار برابر ليتواني و کره جنوبي و شيلي باز مي گردد.کارلوس کيروش در 32 بازي رسمي مربوط به ديدار هاي مقدماتي جام جهاني و جام ملت هاي آسيا و همچنين جام جهاني توانسته پيروزي را از آن خود کند که تنها 4 پيروزي از آن مربوط به تورنمنت هاي بزرگ و حساس بوده است! و مابقي موفقيت هاي او  در زمينه رقابت هاي مقدماتي بوده است! يعني 3 پيروزي در جام ملت هاي آسيا و 1 پيروزي در جام جهاني!

اين آمار جالب است که بدانيد کيروش در برابر اروپايي ها فقط بهترين نتيجه تاريخي اش برد برابر ليتواني و مقدونيه بوده است! هرچند که عده اي تساوي برابر پرتغال را کم از پيروزي نمي دانند و آن را جزئي از سوابق درخشان کيروش معرفي مي نمايند!کيروش هيچ ميلي به قرار گرفتن برابر اروپايي ها نداشته و ندارد، چرا که اغلبا او با شکست از زمين هاي رقابت خارج شده است، چرا که او در 9 تقابل با اروپايي ها 2 پيروزي، 4 شکست و 3 تساوي حاصل کرده است که چندان آمار موفقي محسوب نمي شود، تا علت ميل عجيب کيروش به برگزاري ديدار هاي تدارکاتي برابر آسيايي ها و و آفريقايي هاي گمنام فاش شود!

نکته جالب در آمار کارلوس کيروش اينجاست که او به صعود بدون شکست خود به رقابت هاي جام جهاني مي بالد تا بتواند رزومه اي خاص را در برابر منتدين قرار دهد، اما غافل از اينکه اعداد به جاي مانده از نمايش هاي او چندان گوياي کيفيت تيم ملي در مواجه با قدرت هاي برتر نيست! زيرا تيم ملي اران هرگز با قدرت هاي برتر آسيا چون عربستان، ژاپن و استراليا رو در رو نشده است و فقط پيروزي برابر کره جنوبي و شکست ناپذيري برابر آنها را در کارنامه دارد!با نگاهي گذرا به کارنامه برانکو ايوانکوويچ از سال 2003 تا 2006 در دوران حضورش در تيم ملي ايران درخواهيم يافت که او در 32 بازي که هدايت بازيکنان تيم ملي را بر عهده داشته است، توانسته 22 پيروزي و 6  تساوي 4 شکست را از خود به جاي بگذارد! يعني برابر با همان کارلوس کيروش در تيم ملي ايران! چرا که اگر به همين مقياس بخواهيم تئوري حضور 4 ساله ديگر او را  براي برابري با کيروش با مبنا قرار دادن روندش در دوران 3 ساله ايوانکوويچ  در تيم ملي شبيه سازي کنيم او به همين آمار و ارقام خواهد رسيد، البته با اين تفاوت که او يک قهرماني جام بين قاره اي و قهرماني در رقابت هاي بازي هاي آسيايي بوسان را در کارنامه دارد! و از اين عجيب تر اينکه اين 32 بازي تماما در رقابت هاي رسمي و بدون احتساب بازي هاي دوستانه در کارنامه برانکو به ثبت رسيده است و اگر بخواهيم بازي هاي دوستانه را به اين اعداد و آمار برانکو اضافه کنيم او به لحاظ آماري در شرايطي بسيار بهتر از کيروش قرار خواهد گرفت!

با اين تفاسير ديگر نيازي نيست به بحث و جدل پرداخت! چرا که اعداد و آمار خود گوياي همه چيز است! مي توان به اتحاد و انسجام جذاب تيم ملي ايران که ساخته شده کيروش در اين سال هاست احترام گذاشت و از آن لذت برد، اما حقيقت اين است که اعداد و ارقام خلاف ادعاي موافقين داخلي اين مربي پرتغالي که از نگاه تاج دفاع از او همانند  دفاع مقدس است را ثابت مي کند! بهتر است رييس فدراسيون فوتبال در جبهه اي ديگر براي مقدسات خودساخته اش بجنگد تا شايد بدين ترتيب درصد زيادتري جانبازي (زيادتر بخوانيد) را دريافت کند! شايد اصلا او بزودي به مفقود الاثر شود! کسي چه مي داند؟!
 

ارسال در: جمعه 13 مهر ساعت 00:29 (1397/7/13)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن