حکايت زيباي آموزگار خوب/ تورج عاطف
شماره خبر : 149515
روز سوم آذر ماه که مي رسد به ياد پرويز خان دهداري مي افتيم . معلم اخلاق پرويز دهداري به دو ديدگاه مشهور است .

ديدگاه اول او در يک مفهوم بزرگ " تيم به جاي فرد گرائي " مطرح است . روزگاري که امه ژاگه مرداني چون اريک کانتونا و ديويد ژينولا را پس از حذف  تيم فرانسه در راه جام جهاني 1994 خط زد و با نسلي از جوانان حرف گوش و مستعدي چون زيدان و ديديه دشامب و لوران بلان و ... فرانسه اي را ساخت که قهرمان جام جهاني 1998 و يورو 2000( که به رهبري روژه لومه ) دست يافت بسياري نمي دانستند تحسين ژاگه بخاطر توجه به تيم به جاي ستاره ها کاري بود که پرويز خان دهداري يک دهه قبل  از آن تاريخ و پس از استعفاي دسته جمعي ستارگان بازيهاي آسيائي 1986 کره جنوبي انجام داد و نسلي دگر را به فوتبال ايران معرفي کرد که بعد ها در بازيهاي آسيائي 1990 قهرمان شدند اما او تنها با پرتاب گلوله هاي يخي به سمتش مورد خطاب قرار گرفت.
ديدگاه دوم پرويز خان دهداري انضباط و ادب و احترامي بود که نسبت به مقوله ورزش و ورزشکارانش به عنوان يک اصل اجباري  آن را اجرا مي کرد.  امسال درست يک روز پس از سالگرد مرگ  پرويز خان دهداري بار ديگر حکايت زيبائي از او را در قامت يکي از شاگردان با استعدادش يعني مهندس محمد تقوي مشاهده مي کرديم . سر مربي محترم و با دانش  تيم تراکتور سازي تبريز دو اصل بزرگ پرويز خان دهداري و فوتبال  و اصولا مديريت و جامعه مدرن را اجرا کرد و آنها  چيزي نبودند  جز آن که
1/" کار تيمي مهم تر از قابليت هاي فردي است"
2/" اخلاق و ادب لازمه پيشرفت و موفقيت است".
محمد تقوي  نشان داد که علاوه بر دانش مربيگري که ماحصلش را در بازيهاي امسال تراکتور ساي مشاهده مي کنيم به اصول  هم بسيار پايبند است .
او بسيار راحت ستارگان بي انضباط را کنار مي گذارد و با ادب و متانت و اخلاق صحيح خود به خوبي آموزه هاي استاد و مرد اخلاق فوتبال ايران را نشان مي دهد حتي اگر گزارشگر مسابقه با لحن نامحترمانه از  او ايراد بگيرد !
براي تقوي عزيز  آرزوي موفقيت داريم زيرا  فوتبال ايران  به  دانش و فرهنگي که او  نماشگر آن است بسيار احتياج دارد .
اي کاش در ديگر عرصه هاي فوتبال  خصوصا در عرصه رسانه اي که مجريانش متعجب مي شوند که چرا مردم براي موفقيت واليبال که يکي از پر افتخار ترين  رشته هاي ورزش هاي  در خيابانها چون فوتبال شادماني مي کنند و دگر مجريش همچنان اصرار به استفاده از الفاظ قهوه خانه اي  دارد و... همچنان شاگرداني از نسل بهمنش ها يافت مي شد هر چند که  بهمنش چون دهداري غريبانه رفت!
 

ارسال در: چهارشنبه 7 آذر ساعت 02:56 (1397/9/7)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن