خاطرات تلخ بنجامين ويليامز داور جنجالي ايران - عراق
شماره خبر : 149692
بنجامين ويليامز، داور جنجالي استراليايي، سرانجام سکوتش را درباره ديدار ايران – عراق شکست.

داور استراليايي با اخراج مهرداد پولادي در نيمه اول، ايران را با مشکلي بزرگ روبرو کرد که سرانجام باعث شکست تيم ملي کشورمان در ضربات پنالتي شد. به اعتقاد بسياري، اخراج پولادي اشتباه بوده و داور بسيار سختگيرانه با او برخورد کرد. پس از اين ديدار و حذف ايران از جام ملت‌ها، برخي هواداران به شبکه‌هاي اجتماعي هجوم برده و نظرات تندي عليه ويليامز مطرح کردند که حواشي بسياري را به وجود آورد. حال ويليامز پس از گذشت حدود 4 سال، درباره آن ديدار و اتفاقاتش صحبت‌هاي جالبي مطرح کرد.

 

او گفت:"من داور ديدار مرحله يک چهارم نهايي، در تقابل دو رقيب بزرگ يعني ايران و عراق بودم.


از وقتي قرعه ها مشخص شد، مي‌دانستيم که احتمال برخورد اين دو تيم وجود دارد و همينطور شانس من براي قضاوت در اين بازي. با چنين پيش زمينه اي، من با دو دستيارم يعني متيو کريم و پل سنترانگولو، آناليزهايمان را قبل از رقابت ها انجام داديم و کارمان را شروع کرديم. از اينکه در چنين بازي مهمي، در کشورم و مقابل دوستان و خانواده ام امتحان مي‌شدم، هيجان زده بودم.

 

 

 


وقتي ايران 1-0 جلو بود، پيش از پايان نيمه، من به يکي از بازيکنان آنها به خاطر شبيه سازي در محوطه جريمه کارت زرد دادم. او مي‌خواست من را متقاعد کند که پنالتي بگيرم. من به سراغ او رفتم و گفتم که هيچ خطايي انجام نشده و بايد از زمين بلند شود. او از دستور من سرپيچي کرد و روي زمين ماند و تاکيد داشت که خطا شده است. پس از کمي صحبت که با آرامش انجام شد، به او گفتم که خطايي نبوده و بايد از زمين بلند شود وگرنه به او کارت خواهم داد. او به تعلل ادامه داد و کارت زرد را دريافت کرد.


بعد از اينکه به سمت مرکز زمين دويدم، بازيکنان عراق به من اشاره کردند که کارت زرد دوم او بوده است. چک کردم و ديدم که او قبل تر کارت زرد گرفته بود. قوانين بازي مشخص هستند و به او کارت قرمز را نشان داده و اخراجش کردم.


در چنين بازي بزرگي، فاصله بين کارت زرد و قرمز باعث ايجاد جنجال شد. اصلا خوب نبود ولي به خاطر رفتاري که او انجام داده بود، تصميم درستي بود. بازي ديوانه وار پيش رفت، در پايان 1-1 شد و در وقت هاي تلف شد 3-3 شد و عراق در ضربات پنالتي به پيروزي رسيد. يکي از سخت ترين بازي‌هايي بود که در آن شرکت داشتم ولي وقتي زمين را ترک مي‌کردم، مطمئن بودم تمام تصميماتم درست بوده است.


ولي يک بار ديگر، رسانه‌هاي استراليايي به من حمله کردند و قضاوت من به نحو ديگري در دنيا بازتاب يافت. خوشبختانه من هيچگاه در شبکه‌هاي اجتماعي فعاليتي نداشته ام. هواداران ايراني عصباني شده بودند و به صفحه فيس بوک يک شخص ديگر که بن ويليامز نام داشت، حمله کرده بودند. من هيچ کدام از نظرات را نخواندم ولي همسرم اين کار را کرد. او ديده بود که ما و فرزندمان تهديد به مرگ شده ايم.

 

 

 


همانطور که تصور مي‌کنيد، همسرم ديگر از اينکه شب‌ها در خانه بماند، احساس امنيت نمي‌کرد. پليس فدرال استراليا، داورها را تا پايان رقابت‌ها به دقت زير نظر داشت. افسري که مراقب ما بود به ما گفت که در امان هستيم ولي از نظر من، مرزها شکسته شده بود.


رسانه‌هاي استراليايي به اين موضوع دامن زده بودند و امنيت من و خانواده ام را به خطر انداخته بودند. تمام تصميماتي که به درستي گرفته شده بود، به خاطر آن تعلل زير سوال رفته بود. در حقيقت، آن بازي انقدر چالش هاي متفاوت داشت که به يک منبع براي تدريس داوري در آسيا تبديل شده بود. متاسفانه در دوران حرفه اي من، بارها شده بود که رسانه هاي استراليايي برخورد خوبي با من نداشتند.


در حقيقت حتي تصميم داشتم که شکايتي عليه آنها مطرح کنم زيرا به نظرم اشتباهي از سوي من رخ نداده بود و صحبت‌هاي آنها عليه من اشتباه بود. اين مشکل را در خيلي از داورهاي ديگر هم ديدم. بهترين سرمايه براي داور، اعتبار است و وقتي اين اعتبار خدشه دار شود، توانايي کنترل بازي براي داور دشوار خواهد شد.

 

 

 


مي‌دانم که من داوري بودم که پاي تصميماتش ايستاد و مردم اين را دوست نداشتند. اگر من خارج از استراليا انقدر موفقيت کسب نمي‌کردم، شايد صحبت‌هاي رسانه ها برايم قابل درک بود ولي من موفقيت‌هاي بين المللي زيادي کسب کرده ام.


با کمک تيمم، توانستم به جمع 10 داور برتر جهان برسم و بهترين داور آسيا انتخاب شدم. در رقابت هاي فيفا، در المپيک و حتي در جام باشگاه‌هاي آسيا سوت زدم. در آن زمان اين موضوع خيلي ذهنم را درگير نکرده بود. از وقتي داوري را کنار گذاشتم به آن فکر مي‌کنم و به دستاوردهايي که تا به حال داشته ام افتخار مي‌کنم.


يک چيز هست که هيچگاه شانس انجامش به من داده نشد و آن، مربي گري در فينال ليگ استراليا بود. البته که من هيچگاه تجربه بين المللي ام را با چنين چيزي عوض نخواهم کرد!

ارسال در: پنجشنبه 15 آذر ساعت 01:30 (1397/9/15)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن