چغرها خط و نشان کشيدند !/تورج عاطف
شماره خبر : 150426
هادي عامل گزارشگر مشهور کشتي ايران اصطلاح " چغر و بد بدن " را در فرهنگ تفاسير کشتي آورد . عامل در تعريف اين اصطلاح مي گويد کشتي گيري چغر و بد بدن است که به آساني امتياز ندهد.

در فوتبال هم بجاي کشتي گيران چغر و بد بدن تيمهائي چغر و بد بدن وجود دارند که سخت امتياز مي دهند. در فوتبال جهان مي توان به تيمهاي اسکانديناوي و شرق اروپا و در آمريکاي جنوبي اروگوئه را مثال زد که بازي با آنها سخت و دشوار بوده و به سختي مي توان بر آنها غلبه کرد. علت اين امر دوندگي و قدرت بدني بي شمار و انسجام و دوري از نمايش فردي و عدم توجه به نمايش ستاره ها است . آنها شعار الکساندر دوما نويسنده کتاب سه تفنگدار يعني " يکي براي همه و همه براي يکي " را بخوبي اجرا مي کنند و موفق مي شوند


فوتبال در جام جهاني روسيه شاهد بود چگونه اين تيمها توانستند براي بزرگان فوتبال مشکلات بي شماري پديد آورند . اين اتفاق در مسابقات يورو دوره گذشته با ايسلند افتاد . تاريخ فوتبال سرشار از اين گونه تيمها است .


فوتبال آسيا هم چنين تيمهائي را دارند که بيشتر آنها تيمهاي عربي هستند. در تقسيم بندي تيمهاي عربي  دو گونه تيم وجود دارد. تيمهاي دسته اول که ثروتمند و داراي ستاره هستند و بخاطر استفاده از مربيان سرشناس  داراي روشهاي تيمهاي آمريکاي جنوبي هستند . عربستان سعودي و امارات و قطر و کويت سالهاي دور چنين تيمهائي  هستند و بود.


نوع دوم اين تيمها تيمي  است که ستارها کمتر دارند و بخاطر استفاده از مربيان عمدتا اروپاي شرقي به کار تيمي و انسجام و قدرت بدني  مشهورند .  در اين تيمها عراق ستاره هائي دارد و تيمهائي چون بحرين و اردن و سوريه و لبنان و عمان ... را تيمهائي بايد دانست که سخت مي توان به آنها گل زد و نمونه هاي اروپاي شرقي و اسکانديناوي فوتبال جهان را به ياد مي آورند.


 روز اول جام ملتهاي آسيا امارات نشان داد چون جام جهاني روسيه که تيمهائي چون سوئد و دانمارک و روسيه و کرواسي  تيمهاي فيزيکي بسيار دردسر ساز بودند در آسيا هم بايد حساب ويژه اي براي بحرين و اردن و بي گمان سوريه و البته عراق با ستاره هايش  ... بازکرد.


تاکتيک آنها بي شباهت به تيم ملي ما نيست . آنها خيلي خوب از فاز تدافعي به تهاجمي مي روند و در ضد حمله خطر ناک و در ضربات ايستگاهي با برنامه هستند و در دفاع تيمي براي هر سانتيمتر مي جنگند و مهمتر از همه خطوط دفاع تنومند و دروازه بانان قد بلند و کار آمدي دارند.


چغرها در روز اول بازي ها  با توقف ميزبان و شکست دادن قهرمان دوره پيش خط و نشان کشيدند

ارسال در: يکشنبه 16 دي ساعت 21:06 (1397/10/16)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن